Federální pohárNovinky

Famózní Mangas vystřílel USK první triumf

Tipsport Federální pohár 2021 zná úvodní výsledek i z děčínské skupiny B. Nový křídelník USK Praha Kyle Mangas 28 body a vítěznou tříbodovou akcí “popravil” Děčín. Soví šance na prvenství v základní skupině tak po výhře 83-81 nabývají výraznějších kontur.

V Děčíně se hrál od úvodu bojovný basketbal. Bylo patrné, že zejména Pražané začali přípravu o něco později a jejich akce občas poznamenaly nepřesnosti. Ty však nahrazovali bojovností, což platilo i o domácích Válečnících. USK nastoupil i s oběma americkými posilami – Mangasem a Westem a oba se bodově činili. Za Sovy si i tentokrát zahrál reprezentant Tomáš Kyzlink a hosté vedli po úvodní periodě 21-19.

Začátek druhé periody patřil USK, který zaznamenal dvě trojky a koš s faulem. Mírné vedení si hosté hýčkali až do poločasu. Děčín drželo na dostřel zejména duo Pomikálek – Svoboda. Poločas zakončil trojkou na 46-41 pro USK Kyle Mangas. A právě americký křídelník byl se 17 body (a střelbou 6/8) hlavní hvězdou první půle. Hosté třímali mírné vedení zejména díky převaze na doskoku (26-19) a bodům lavičky (22-8).

Kyle Mangas z USK střílí trojku

Démon Mangas rozhodl

Děčín nastoupil po přestávce s větší energií a šňůrou 18-12 a otočil skóre na 59-58. Necelou minutu před koncem pak děčínské publikum aplaudovalo zisku a následné smeči Martina Macha. Sovy to ovšem zdaleka nevyvedlo z míry a po třiceti minutách svítil na tabuli nakonec stav 68-67 pro hosty.

Závěrečnou desetiminutovku začal USK dvěma trojkami (Mandas a Štěrba) a výbornou obranou, na což domácí kouč Grepl reagoval oddechovým časem. Za nepříznivého stavu (pro Děčín) 67-74 totiž nebylo na co čekat. Jeho svěřenci si vzali ponaučení a Svoboda se Šiškou stáhli skóre na jediný bod (73-74) a drama pokračovalo. Tři minuty před koncem poslední části vyrovnával Ondřej ŠIška těžkým step-backem na 77-77 a začalo se “malé prodloužení”.

104 sekund před koncem se k nevoli domácí lavičky trefil z rohu za tři body Mangas (77-80), i když předtím spadl za autovou čáru s bolestivou grimasou Válečník Mach. Na druhé straně se prosadil Šiška, který byl o několik sekund později i faulován a čtyřmi body v řadě poslal Děčín do vedení 81-80. Jenže ani to nebyl konec: Fantom Kyle Mangas hrál exkluzivní part tříbodovou akcí rozhodl zápas!

Řekli po utkání:

Matěj Svoboda (křídlo BK ARMEX Děčín): “Ačkoli to tak vypadá, nemyslím, že to bylo o jedné střele. My jsme se dopustili hrozně moc chyb jak v obraně, tak na obranném doskoku. To byl kámen úrazu a za to jsme zodpovědní. USK hrál v širší rotaci, mohla se projevit nějaká únava, ale já se na to nechci vymlouvat. V každém případě jsou tyto těsné zápasy daleko lepší, než nějaké, v nichž vyhrajete o 30. Musíme se z toho poučit a v neděli porazit Prievidzu.”

Jan Štěrba (křídlo USK Praha): “Kyle dnes předvedl fantastický výkon. Díky němu jsme vyhráli ten zápas. Trenér dnes rotoval hodně kluků, protože plán byl udržet tempo a Děčín uběhat. Povedlo se nám dát nějaké lehké koše a to nám pomohlo. Co se týká zítřejšího zápasu s Prievidzou, tak moc o nich nevíme. Mají mladé Slováky a nějaké cizince, ale plán bude asi podobný. Uběhat je a rotovat co nejvíc hráčů.”

BK ARMEX Děčín – USK Praha (19:21, 22:25, 26:22, 14:15)

Nejlepší střelci: Svoboda 27 (7d), Šiška 17 (6a), Pomikálek 16 – Mandas 28 (7d), West 14, Štěrba 11 (7d)