Mladíci 3×3 na tažení po Evropě
Kromě reprezentačních výběrů v basketbale 5na5, které se účastnily Fiba challengerů se po odmlce způsobené covidem, představily i národní týmy v basketbale 3×3 hráčů a hráček do 21 let na akci Nations League. Konkrétně od 6. do 8. srpna ve francouzském městě Voiron nacházejícího se nedaleko Grenoblu. Své síly změřily s družstvy Izraele, Litvy, Německa, Nizozemska a Mongolska.
Ženy odcestovaly do Francie pod vedením trenéra Radka Šnábla ve složení Anna Rosecká (BK Strakonice), Alžběta Levinská, Lucie Bolardtová (obě Hradecké Lvice) a Adéla Buřtová (Žabiny Brno). V mužské kategorii reprezentovali Česko Jan Mička (BK Opava), Filip Staniszewski (Sokol Pražský), Matěj Snopek (NH Ostrava), Martin Svoboda, Vojtěch Sýkora (oba Sršni Písek) a Dominik Žák (Snakes Ostrava), vedli je trenéři Martin Novák a Lukáš Bukovjan. A právě Lukáše jsme poprosili, aby pro naši stránku zhodnotil působení mužského výběru ve Francii.
Trenérem repre U21
Ještě než se dostaneme k působení mužského reprezentačního týmu, můžeš nám popsat, jak ses dostal k trénování kluků do 21 let, když jsi sám aktivní hráč 3×3 a reprezentant do 23 let?
Trénování… ono je to ve 3×3 trošku složitější, protože během utkání se koučovat nesmí. Hráči by se neměli dívat směrem do hlediště, kde sedí trenéři. V případě porušení tohoto pravidla jsou nejprve upozorněni, když se “proviní” znovu, následuje technická chyba a trestný hod pro soupeře. Jinak k týmu U21 jsem se dostal díky tomu, že se v basketbale 3×3 pohybuji od 18 let, za ty roky jsem nasbíral nějaké zkušenosti, proto mě Ondra Dygrýn, který převzal mužskou složku po Michaelovi Krukovi, společně s Martinem Novákem povolal. Do příštích let bychom měli mít na starosti mládežnické reprezentační výběry.
Jak tě kluci vnímali jako trenéra, když jsi pouze o dva roky starší než oni? Respektovali tě?
Bylo to trošku zvláštní, protože proti všem klukům, kteří byli ve Francii, jsem hrál, navíc s Honzou Mičkou jsme letos byli spoluhráči v Opavě. Hned na začátku jsme ale hráčům řekli, že po nich nebudeme řvát. Chtěli jsme, ať panuje přátelská nálada jak mezi hráči, tak mezi hráči a trenéry. Podle mého názoru se to povedlo, hráči nebyli pod nějakým větším tlakem, což snad ocenili a hráli proto ve větší pohodě. S Martinem jsme tak byli spíše v roli zkušenějších kolegů, kteří těm mladším poradili hlavně s taktickými a herními záležitostmi.
Můžeš nám vysvětlit hrací systém Nations League?
Každý den byl na programu jeden turnaj, celkem jsme odehráli 3 turnaje. Týmy byly rozděleny do dvou skupin po třech mužstvech, přičemž pouze vítězové skupin postupovali do finále. Za jeden den jste odehráli dvě nebo tři utkání.
Ve Voironu střídavě oblačno
Jak jste si vedli a kdo byl podle tebe nejlepším týmem?
První hrací den, kdy jsme o soupeřích věděli pouze to, kolik váží a měří, jsme se utkali s Mongolskem a Německem. Obě utkání jsme zvládli a postoupili do finále proti Litvě, kde jsme měli téměř po celou dobu navrch, ke konci utkání však litevský rozehrávač trefil těžké střely za dva body, čímž zajistil prodloužení. V něm pak proměnil další z dalekonosných střel a my bohužel prohráli pro nás dobře rozehrané utkání. Druhý den v pozměněné sestavě nás čekala Litva už v základní skupině společně s Německem. Tentokrát jsme Litevcům oplatili stejnou mincí porážku z předchozího dne a urvali vítězství v prodloužení. Uspokojeni touto výhrou jsme ale podali lehce nekoncentrovaný výkon proti Německu, kterému jsme podlehli. Při stejné bilanci všech týmů v tabulce ve 3×3 rozhoduje pouze počet vstřelených bodů, proto jsme museli čekat na souboj Litva-Německo a doufat v co nejnižší počet bodů. Litevci ale Němce porazili, postoupil z prvního místa do finále, kde proti Nizozemcům obhájili prvenství. Třetí den jsme se opět v jiné sestavě potkali znovu s litevskými reprezentanty a Izraelem, pro nás novým soupeřem. Ani v jednom utkání jsme nepředvedli výkon, který bychom si my i hráči představovali a s Voironem se rozloučili 3. místem ve skupině.
Hovořil jsi o pozměněné sestavě…
Ano, do Francie jsme letěli se šesti hráči, ale na jednotlivé hrací dny jsme mohli nominovat jen čtyři. Po komunikaci s klubovými trenéry jednotlivých hráčů (a přihlédnutí k jejich vytížení v probíhající přípravě na příští ročník) jsme vytvořili vždy jiné sestavy, abychom rozdělili herní vytížení na všech šest kluků. Někdo může namítat, že kdybychom hráli všechny tři turnaje ve stejné sestavě, tak bychom uhráli lepší výsledek. Možná ano, ale rozhodli jsme se dát všem klukům stejný prostor a šanci.
“Tuny” PCR testů
Jak byla celá akce organizována vzhledem ke covidovým restrikcím?
Před odletem do Francie jsme podle nařízení FIBA museli absolvovat dva PCR testy v přesně stanovené dny. Týden před odletem a den před odletem. Nikoho z FIBY nezajímá nějaká vakcinace nebo prodělání nemoci ve 180 dnech. Chceš hrát? Musíš být dvakrát otestován před odletem. Po příletu do Lyonu nás minibus dopravil do sportovního areálu ve Voironu, kde jsme okamžitě absolvovali další VELMI DŮKLADNÝ PCR test, až potom jsme byli vpuštěni do pokojů. V ubytovacím zařízení jsme museli nosit roušky a nemohli jsme opustit sportovní areál. Pokud si hráči nebo členové realizačního týmů chtěli něco koupit, museli napsat nákupní seznam a dát peníze v hotovosti organizátorům, kteří pak jeli do obchodu koupit požadované věci. Druhý hrací den jsme absolvovali poslední PCR test. Po posledním turnaji jsme mohli vyrazit do městečka a díky tomu, že jsme odletáli až v pondělí odpoledne, tak jsme navštívili lanový park nacházející se v areálu.
Další turnaj v Bukurešti
Čeká reprezentační výběry U21 ještě letos nějaká akce?
Ano, v termínu od 24. – 26. srpna jsou na programu další tři turnaje, tentokrát v Rumunsku, konkrétně v Bukurešti. Hrací systém bude shodný s tím ve Francii, tedy tři dny, tři turnaje. Nebude přítomný akorát tým Nizozemska, neboť dva hráči byli před odletem pozitivně testováni. V úterý se utkáme s Litvou (15:25) a Německem (16:40). Ve středu s Izraelem (15:25) a Německem (16:40). Ve čtvrtek Litvou (15:25) a Mongolskem (16:40). Do Bukurešti odlétá mužský tým U21 ve složení Mička, Snopek, Sýkora a Svoboda.
A v roli hráče tě letos ještě čeká nějaký turnaj?
Ano, v říjnu bych měl letět do Ulánbátaru, hlavního města Mongolska na mistrovství světa hráčů do 23 let. Ještě se ale přesně neví, kdo pocestuje se mnou, protože už poběží sezóna pětkového basketu. Bude tedy záležet na tom, koho jednotlivé týmy KNBL nebo 1. ligy budou ochotny na tuto událost uvolnit. Já jsem od Nového Jičína dostal zelenou.
Doplníme, že sestava reprezentace žen U21 (pod vedením kouče Šnábla) na turnaji 3×3 v Bukurešti je známa ve složení: Anna Rosecká (BK Strakonice), Alžběta Levinská (Hradecké Lvice), Adéla Buřtová (Žabiny Brno) a Kateřina Galíčková. Ženská reprezentace se v úterý utká od 15:50 s Nizozemskem a od 17:05 s Německem. Ve středu Češky čekají Mongolky (15:50) a Němky (17:05) a konečně ve čtvrtek opět Mongolsko (15:00) a Izrael (16:15).
O průběžných výsledcích obou reprezentací z Bukurešti vás budeme informovat na sociálních sítích.