Federální pohárNovinky

Levice vyhrály skupinu A, triumf dirigoval Lapornik

Miha Lapornik pomohl 26 body za 28 minut k výhře nad Děčínem 97-90. Levice tak bez porážky postupují do Final4 Federálního poháru, jež uspořádají 16. a 17. září doma.

Levice začaly zápas o první místo ve skupině A aktivněji na obou polovinách hřiště. Lépe střílely a v polovině 7. minuty Bachan z rohu zvyšoval už na 19-9. První periodu slovenský mistr ovládl poměrem 23-17. Patrioti se opírali o 58% úspěšnost střelby z pole. Ve 12. minutě vzbudil vášeň u děčínského trenéra Grepla neodpískaný faul na Nicholse. Kouč Válečníků vběhl do hřiště na půlku soupeře a vulgárně atakoval levickou lavičku, za což si vykoledoval (pouze jednu!) technickou chybu. Levické vedení nicméně pokračovalo a oba týmy ještě zlepšily úspěšnost střelby. Na děčínské straně začaly čím dál více pochodovat nervy. Válečníci si stěžovali na výkony rozhodčích. Levice šli do šatny ve vedení 54-39, protože se opíraly o fantastické trojky (8/11) i šestky (10/10).

Do třetí čtvrtiny se dobře nachystal rozehrávač Děčína Walton, jenž během dvou minut trefil tři trojky. Válečníkům přesná muška vydržela i v dalších minutách a Pomikálek s Nicholsem přitáhli Děčín na rozdíl jednoho bodu (63-64). Šnůru Severočechů 10-0 přibrzdil až létající levický pivot Freeman, jehož smeč byla opravdu výstavní! Levice pak nakopl i další pivot Bojanovský a odrazily do vedení 75-68 po třiceti minutách. I poslední desetiminutovka přinesla několik hezkých basketbalových momentů, ovšem na levickému vedení to nic neměnilo. Slovenští šampioni kontrolovaně a dokráčeli k výhře ve skupině A po výsledku 97-90 nad Děčínem. K nezastavení byl Miha Lapornik, jenž zatížil konto Děčína 26 body (9/13 z pole).

Děčínský Svoboda se chystá ke střelbě šestek

Bachan: Překvapil nás Walton

Michal Madzin (trenér Levic): “Klasický zápas, když hrajete třetí duel ve třech dnech. Bylo tam hodně faktorů, které ovlivnily naši koncentraci. Walton se dnes trefil i z dálky, protože se rozestřílel a věřil si. Je těžké jej pak zastavit. Ale jsem rád, že v útoku jsme zahráli slušně a dotáhli to do vítězného konce.”

Martin Bachan (křídlo Levic): “Byl to třetí zápas ve třech dnech, čekali jsme, že těch sil už nebude moc. Ale stejné podmínky měl i soupeř. Nastoupili jsme do zápasu dobře, ale trochu nás překvapila Waltonova úspěšnost trojek, když ze SBL víme, že to není střelec z dálky. Myslím, že jsme odehráli dobrý zápas a zůstali jsme hlavami na hřišti (a nesoustředili se na rozhodčí), i když to ve druhé čtvrtině dost jiskřilo. Je dobře, že jsme se nedostali do slovních přestřelek. Pomohla nám taky šířka lavičky, každý hráč z našeho týmu má svou kvalitu a ví, co od něj trenér čeká.”

Pomikálek: Musíme zapracovat na obraně

Tomáš Grepl (trenér Děčína): ”Sice jsme dostali 97 bodů, ale musíme si uvědomit, že proti nám hrál například Lapornik, což je slovinský reprezentant. My jsme se na Levice nějak zvlášť nepřipravovali, takže obrana byla, jaká byla. 97 bodů nás ale neomlouvá, obranu musíme mít lepší. Ale zase bych dnes vyzdvihnul útok, protože 90 bodů většinou stačí na výhru. Měli jsme dvakrát v utkání momentum, stáli jsme třeba na jediný bod, ale nebyli jsme schopni jít přes ně. Levice mají šest cizinců a mají širokou lavičku, budou hrát FIBA Europe Cup, takže pro nás dobrá škola. Jen škoda, že jsme z toho nevytěžili víc, při lepší obraně jsme měli na to je porazit.”

Tomáš Pomikálek (power forward Děčína): “Potřetí to stejné. Rozjedeme dobře začátek, ale pak jakoby vypneme a dáme soupeři náskok. Pak se na soupeře zase dotáhneme, stojí nás to síly a pak si ten zápas zase necháme utéct. Dělali jsme zbytečné ztráty, ale Levice si dnes více zasloužily vyhrát. Do příštího týdne musíme jednoznačně zlepšit obranu, protože jsme v průměru inkasovali asi 95 bodů na zápas.”

Patrioti Levice – BK ARMEX Děčín 97:90 (23:17, 31:22, 21:29, 22:22)

Body: Lapornik 26, Freeman 15 (7d+5a), McCallum 12, Bojanovský 11 (8d), Kovač 10, Kněževič 8, Kotásek 7, Chaban 3 – Nichols 26, Walton 26 (6 zisků), Pomikálek 14 (7d), Kroutil 8, Svoboda 4 (7d), Macháč 4, Macháč 4, Josipovič 2, Žikla 2

Doskoky: 31 – 38

Dvojky: 24/43 – 20/42

Trojky: 11/24 – 11/21

TH: 14/17 – 17/27

Asistence: 19 – 11

Ztráty: 18 – 21

Fauly: 21 – 25