Víkend s krajánky: Veselý, Ihring i Auda v hlavních rolích

Ve většině lig pomalu končí základní části. A mnozí čeští a slovenští reprezentanti hrají ve svých klubech první housle. Více v tradičním pondělním reportu. Takže nehledejte složitě na Livesportu, u nás máte vše v přehledném souhrnu!

Barcelona si v Eurolize připsala veledůležitou 21. výhru v sezoně – 87-79 na Bayernu. Mezi oporami týmu byli i Češi: Jan Veselý byl s 12 body (doskokem a asistencí) třetím nejlepším střelcem hostů (za 20,5 minuty). Tomáš Satoranský přidal 9 bodů, 7 asistencí a 3 doskoky za 21,5 minuty. Do konce základní části nejprestižnějšího evropského poháru zbývají dvě kola a Barca bojuje s Panathinaikosem a Monakem o druhé místo. Všichni tři soupeři mají přitom momentálně stejnou bilanci.

V ACB lize se Katalánci v neděli natrápili na “povinné” vítězství v Obradoiru 89-84. Svěřenci kouče Grimaua o něm rozhodli až obratem v poslední periodě (27-16) a dvě minuty před koncem té třetí prohrávali dokonce o devět bodů. Jan Veselý zářil s 18 body a 7 doskoky za 27 minut, když trefil 6 z 9 dvojek a 6 z 8 trestných hodů. Tomáš Satoranský zvládl za stejnou minutáž 7 bodů (3/9 z pole), 5 doskoků a 6 asistencí. V hodnotách plus/minut měl pak nejlepší číslo z celého družstva +14.

Nejlepší akce duelu Obradoiro – Barcelona

Murcia Davida Jelínka zůstává na špici tabulky. Sedmnáctou výhru v sezoně zaknihovala proti Andoře (99-86), tedy bývalému zaměstnavateli českého křídelníka. Jelínek se ve hře objevil na 6,5 minuty a pomohl 5 body (2/4 z pole) a asistencí.

Joventut prohrál popáté za sebou a o play off musí ještě tvrdě zabojovat. Badalona prohrála v Granadě 83-86, navzdory 14 bodům a 3 doskokům Vladimíra Brodzianského. Slovenský power forward byl druhým nejlepším střelcem svého mužstva. Na place strávil 27,5 minut a proměnil 3 z 8 střel z pole a 6 z 10 šestek.

V duelu dvou českých reprezentantů ve druhé španělské lize se radoval Ondřej Hanzlík a jeho Betis na hřišti Alicante Richarda Bálinta 78-73. Zatímco první jmenovaný se za 5,5 minuty zapsal do statistik pouze třemi minutými trojkami, tak Bálint nastřádal 5 bodů, 2 asistence a doskok za 14 minut.

Krajčovičův double-double

V Bundeslize zvítězil po delší době podruhé za sebou Ulm trenéra Antona Gavela. Obhájce titulu není od druhé poloviny února v nejlepší formě a poklesl až na šesté místo. V Ludwigsburgu si ovšem spravil chuť a rozdrtil celek Joshe Kinga (ex-USK Praha) 94-60.

Nedařilo se naopak Braunschweigu, jehož dres obléká Martin Peterka. Ten v dohrávce podlehl v Göttingenu 73-75 dvěma šestkami v samotné koncovce. Český reprezentant se za 16,5 minuty příliš do hry nedostal, na skóre se podílel dietními statistikami – 2 body a 2 doskoky.

Ve druhé německé lize oplývá nyní skvělou formou Giessen, který zvítězil už pošesté v řadě a devětkrát z posledních deseti mačů. A i v úspěchu 79-78 v Artlandu měl prsty slovenský rozehrávač Šimon Krajčovič. Bývalý hráč Levic zaznamenal double-double za 14 bodů a 10 asistencí. Zkušený playmaker proměnil 5 z 11 střel z pole a přidal i 2 doskoky a blok. Giessen je pouze kvůli horšímu skóre za Frankfurtem na třetím místě tabulky s bilancí 21-8.

Čtvrtou výhru v řadě ve francouzské lize oslavili hráči Choletu, kde působí český křídelník Vojtěch Hruban. Zkušený střelec se na triumfu 85-77 v Nancy podílel 11 body a 2 doskoky a trefil 5 z 11 střel z pole. Cholet v tabulce poskočil na šestou příčku.

I nadále na první pozici setrvává v polské lize Anwil Wloclawek, jenž porazil Czarni Slupsk 75-60. Jednadvacátý triumf týmu Tomáše Kyzlinka provázelo nezvykle nízké skóre. České křídlo pomohlo 11 body (5/11 z pole), 5 asistencemi, 4 zisky a doskokem za 17,5 minuty.

Nejlepší akce Anwilu včetně tří košů Tomáše Kyzlinka

Tentokrát skromných 16 minut odehrál v dresu Caledonie při výhře v Surrey 95-89 Lukáš Palyza. Bývalý reprezentant ČR minul všech šest střel z pole a 5 bodů (a 3 doskoky) nastřádal po pěti trestných hodech. Caledonia v britské lize stále hraje o druhé místo, o nějž se přetahuje s Cheshire.

Ihring měl stylovou rozlučku

Prometej odehrál v minulém týdnu v lotyšsko-estonské lize hned dvě utkání a obě vysoko vyhrál. Ve středu tým kouče Ginzburga a pivota Ondřeje Balvína zvítězil na palubovce TAL TECHu 104-81 a reprezentační pivot zvládl za 22 minut 14 bodů, 7 doskoků, 3 asistence a zisk. Balvín navíc trefil 5 ze 6 střel z pole a všechny tři šestky. Reprezentační pivot nezahálel ani v sobotu, kdy Prometej znovu atakoval stovku a porazil Ogre 97-82. Bývalý hráč pražského USK zapsal tentokrát 15 bodů (6/9 z pole, 3/4 TH), 9 doskoků, 3 asistence a 2 zisky za 21 minut.

V jadranské lize nastoupil podruhé za sebou v základní sestavě Mega Bělehradu Timotej Malovec. Slovenské křídlo se prezentovalo hlavně výbornou obranou a pomohlo 3 body, 3 doskoky a asistencí za 32,5 minuty ke triumfu svého celku 92-78 nad Splitem. Mega vyhrál popáté v řadě a navázal na senzační loupež ze Stark Arény, kde v předchozím kole porazil Crvenu Zvezdu 89-83.

Aamori Patrika Audy soupeří ve druhé japonské lize o třetí místo ve východní konferenci. A o tomto víkendu si dvěma vítězstvími nad Kumamotem významně pomohlo. V sobotu Aamori vyhrálo 90-73 a Auda se stal nejlepším střelcem utkání. Reprezentační pivot zaknihoval 22 bodů (8/18 z pole a 6/12 TH), 13 doskoků, 3 asistence a 2 zisky za necelých 34 minut. V neděli se zrodila těsnější výhra 98-89 a Auda byl se 32 body (15/19 z pole), 7 doskoky a 6 asistencemi druhým nejlepším střelcem za nepolapitelným spoluhráčem Hamiltonem (44b+11d).

V Maďarské lize skončila základní část. Mario Ihring v dresu Pakše se s ní rozloučil stylově: Vystřihl double-double za skvělých 22 bodů (7/13 z pole a 5/7 TH), 13 doskoků a 6 asistencí. Pakš potěšil své fandy triumfem 90-78 nad KTE Duna, s nímž bude mj. bojovat i ve skupině o udržení.