Novinky

1. liga: Macháč na kótě 51, Rylich za 40!

Petr Macháč dělá všechno pro chomutovskou záchranu. V uplynulém kole se v užitečnosti podruhé v sezoně přehoupl přes 50. Podobná slova o dotlačení k záchraně jdou ale říci i polabském Františku Rylichovi, jenž 40 body sestřelil Prostějov. Hrálo se samozřejmě i ve “vyšších” nadstavbových skupinách. Nový Jičín prožil skvělý obrat proti Liberci a v hitu kola se nakonec radovali Lions. Více v našem tradičním přehledu.

Šlágrem uplynulého víkendu byl bezesporu zápas v Jindřichově Hradci, kam zavítaly Svitavy. A přestože Turům chyběl ústřední střelec Slezák, do poločasu si hosté zvládli vybudovat vedení 50-37. Ofenzivní podívaná pokračovala před třemi stovkami příznivců i po změně stran a v širší rotaci hrající Lions začali ukrajovat ze svého manka. Ještě minutu před koncem zápasu i tak Svitavy držely vedení 93-90, až přišel sporný faul Kubína na z dálky střílejícího Jansu. Pro svitavského pivota to byla pátá osobní chyba, za protesty navíc inkasoval technickou chybu i rozehrávač Marko. Jihočeši proměnili všechny čtyři šestky a obrátili na 94-93 a na tahu byli naopak Tuři. V rozhodující chvíli však Petrič ztratil a Kábrt upaloval sám na svitavský koš. Nejen, že proměnil dvojtakt, ale byl i Hlobilem faulován, čímž de facto pojistil domácí triumf (97-93). Situaci ještě na chviličku zdramatizoval trojkou Roman Marko, ale na obrat nezbyl Svitavám čas. Na výhře Lions 101-97 se podíleli zejména 31 body a 8 doskoky Kheil, Kábrt přihodil 20 bodů a 11 asistencí a Jansa 19 bodů a 4 zisky. Tuři jsou smutní, jejich sestavu táhli téměř neomylný Novák (34b+11d) a Marko (28b+8d).

Hit kola okořenil Tomáš Valentíny i touto pěknou smečí

Pátá v řadě pro Slavoj

Litoměřice potvrdily vynikající formu a připsaly si pátou výhru v řadě. Odnesl to outsider nadstavby C – Opava B (stále bez ústředního rozehrávače Kavana). Severočechům (bez Slowiaka) k drtivé výhře 98-66 pomohly zejména trojky (15/29) a nejlepší v nich byl tentokrát Jan Maděra. Čtyřiadvacetiletý křídelník nastřílel 21 bodů (trojky 7/10) a spolu s Johanem Haiblíkem (22b+8d) byl hlavním tahounem Slavoje. Mladí Slezané (vedeni Štěpánkem se 12 body) neměli v tomto utkání nárok.

Královští sokoli po prohře v Litoměřicích v nadstavbě poprvé vyhráli – a to celkem jednoznačně na Sokolu Pražském 89-70. Po vyrovnaném prvním poločase (43-38 pro Východočechy), zabrali hosté v obraně a postupně budovali náskok. Jedna z opor Pražanů – Daniel Zach – neměl svůj den, když minul 14 ze 16 střel z pole a zápas zakončil pouze s 8 body. Ondřej Kohout s vysokým double-doublem (22b+19d) sám na všechno nestačil, takže Královští sokoli i nadále stíhají na čele tabulky Lions. Východočechy poháněli dva 21-bodoví střelci – Sedmák s Dlugošem.

Tabulka nadstavby C
Zdroj: CZ.Basketball

Grandiózní obrat Nového Jičína

Co na tom, že Nový Jičín prohrával po liberecké baterii trojek po dvaceti minutách už 34-49. I tak ale hodinu na to 250 příznivců v hale na Krytém bazéně slavilo domácí výhru 77-69. Veledůležité dvanácté vítězství v sezoně “urvali” Severomoravané díky bodům lavičky (37-14) a také zlepšené obraně. Rysi po přestávce nastříleli podprůměrných 20 bodů a v poslední periodě už jejich osmička “šlapala vodu”. A Nový Jičín dorazil soupeře čtyřmi trojkami v rozmezí tří minut zkraje poslední periody (70-60). Domácí si pohlídali doskok (56-41) a v útoku je táhli Kelar (16b), Snopek (13b+9d) a Janů (13b). O druhé postupové místo (nejspíš) bude ještě pořádná mela a Nový Jičín nyní čeká série tří venkovních zápasů. Liberec (v čele s nejlepším střelcem Bímem se 14 body) čeká v pátek domácí bitva s Vividbooks Pardubice.

Jediný triumf dělí od postupu do play off hráče Brna U23. Jihomoravané uhájili Morendu, pro výhru si proti Plzni šli od prvních minut a zvítězili 91-77. Západočeši zkorigovali hrozící debakl, dvě a půl minuty před koncem utkání totiž prohrávali o 23 bodů. Po více než dvou měsících za Plzeň nastoupil křídelník Martin David a hned byl s 15 body nejlepším střelcem hostů. Ti ale přišli o jinou svou oporu: Po dvou minutách odkulhal z palubovky Václav Honomichl a do zápasu již nezasáhl. Brňany vedl za čtrnáctou výhrou v sezoně Šimon Svoboda s 21 body.

V posledním duelu této skupiny zdolaly Vividbooks Pardubice Radotín po boji 85-73. Východočeši si k jedenácté výhře v sezoně dopomohli díky 65% úspěšností střelby za dva body a čtveřici Lukeš (19b+7d), Simonides (16b+10d), Mrázek (16b) a Svojanovský (15b+6a). Radotín se sice po dvou zápasech hrozivé bilance za tři body na Dukle osmělil, ale sedm trojek při 27% úspěšnosti Pražanům nestačilo.

Tabulka nadstavby D

Macháč 51 a Rylich 40!

Rezerva pražského USK směřuje mílovými kroky k záchraně první ligy. Proti sedmi hráčům Olomouce se sice na Folimance celý zápas trápila z dálky (2/25), i tak ale zvítězila 84-63 (Šafařík 23 – Zdravkovič 21). K definitivě záchrany stačí svěřencům kouče Jachana vyhrát do konce sezony aspoň jeden zápas. To Olomouc má opačné starosti a moravská trojka (spolu s Prostějovem a Snakes) bude mít ještě hodně perné jaro.

František Rylich posouvá v první lize hranice nemožného. Rylich totiž 40 body za 26 minut sestřelil Prostějov v jeho hnízdě a střelba 16/22 je opravdu skvostná. Rylich podobně jako v minulém kole se Zlínem zaznamenal i sedm trojek. Polabí vyhrálo 110-79 a zdemolovalo Orly na doskoku (57-32) i v trojkách (14/26 – 8/31). Středočeši mílovými kroky opouštějí sestupové vody, byť mají nad Orly zatím v tabulce náskok jen jediné výhry. Prostějovská forma se zasekla nic na tom nezměnili ani Kaštil (24b) s Noskem (20b+8d).

Během dvou týdnů podruhé ohromil chomutovský pivot Petr Macháč užitečností 50+. Ve vítězném mači proti Snakes (101-80) zaknihoval Macháč 26 bodů a 24 doskoků, jakož i užitečnost 51! Macháč navíc doskočil jen o devět balonů méně, než celý tým Ostravy! Zapomenout nesmíme ani na vynikající výkon jeho spoluhráče Nestora Bokya, jenž hosty sestřelil 35 body, k nimž přidal i 10 doskoků. Piráti oslavili veledůležitou sedmou výhru, Snakes (bez guarda Jakla) měli cestou domů naopak hodně o čem přemýšlet.

Tabulka play out

Výsledky:

Nadstavba C:

GBA Lions J. Hradec – Tuři Svitavy 101-97 (Kheil 31, Kábrt 20 – Novák 34, Marko 28)

Slavoj Litoměřice – BK Opava B 98-66 (Haiblík 22, Maděra 21 – Štěpánek 12, Pavelek 11)

Sokol Pražský – Královští sokoli 70-89 (Kohout 22 – Sedmák a Dlugoš po 21)

Nadstavba D:

BC Nový Jičín – LYNX Liberec 77-68 (Kelar 16, Snopek a Janů po 13 – Bím 14, Příhonský 13)

Basket Brno U23 – Lokomotiva Plzeň 91-77 (Svoboda 21, Musil 15 – David 15, Mach 14)

VividBooks Pardubice – Wolves Radotín 85-73 (Lukeš 19, Mrázek a Simonides po 16 – V. Svoboda 18, Bělohradský 16)

Play out:

USK Praha B – Basketbal Olomouc 84-63 (Šafařík 23, Ježek 14 – Zdravkovič 21, Srník 15)

Levharti Chomutov – Snakes Ostrava 101-80 (Boyko 35, Macháč 26 – Janisch 23, Dedek 16)

BCM Orli Prostějov – Basketbal Polabí 79-110 (Kaštil 24, Nosek 20 – Rylich 40, Kolář 18)