KomentářeNovinky

Alena Hanušová vévodila střelkyním v základní části Chance ŽBL

V našem statistickém okénku jsme se tentokrát zaměřili na právě skončenou základní část Chance ŽBL. Které hráčky drží prim v individuálních žebříčcích, kdo zapsal top sezonní výkony a jaká ekipa si nakonec v tuhém boji vybojovala postup do lepší nadstavbové skupiny? Na tyto i mnoho dalších otázek najdete odpovědi na následujících řádcích.

Top skórerka Hanušová a asistentka Bartoňová

Střelkyním v základní části nejvyšší ženské basketbalové soutěže kralovala Alena Hanušová ze Slavie. Bývalá reprezentantka letos v sešívaném dresu ožila, což průměr dvaceti nastřílených bodů na zápas jen podtrhuje. V závěsu za ní jsou Eliška Hálová ze Slovanky (19) a chomutovská Levhartice Najai Wynn-Pollard (17,9).

Její spoluhráčka Kateřina Bartoňová vévodila žebříčku distributorek finálních přihrávek s průměrem 5 asistencí na zápas. Za ní je vyskládán tandem hájící barvy ZVVZ USK Praha María Conde – Tereza Vyoralová (obě 4,6).

Trojkobijka Gaislerová a dvojkující trojlístek z týmu šampionek

Nejlépe seřízená mířidla zpoza trojkového oblouku v základní části měla Michaela Gaislerová z Trutnova, jež pálila s úspěšností 45,6%. Za ní jsou dvě zástupkyně KP TANY Brno – Kateřina Galíčková (43,3) a Dominica Hynková (41).

Dvoubodová střelba pak byla jasnou doménou plejerek USK Praha. Při tři místa tak okupuje trojzubec Eziyoda Magbegor (úspěšnost 75,7%) – Teja Oblak (71,4) – Nyara Sabally (69,8).

Nyara Sabally (vlevo) z týmu ZVVZ USK Praha v euroligovém utkání proti francouzskému Villeneuve
Foto: Luděk Šipla

Nyara Sabally vítězkou Ceny Chance

Zajímavou cenu (včetně souvisejícího finančního bonusu) měla šanci po základní části vybojovat jakákoli mladá hráčka v Chance ŽBL do 23 let. Podmínkou pro její zisk byl nejlepší poměr posbíraných asistencí a ztracených míčů.

Pořadí se v průběhu základní části několikrát měnilo – finální vítězkou se nakonec stala křídelnice či menší pivotka Nyara Sabally z USK Praha s průměrem 2,2 punktu. Těsně za ní skončila rozehrávačka Slavie Eliška Žílová (2,1) a třetí místo připadlo Barboře Jorové z Chomutova (2).

Pálící Hálová, asistující Žílová a blokující Magbegor

Výbornou sezonu z pohledu individuálních výkonů letos zažívá opora Slovanky Eliška Hálová. Té se v základní části povedlo nasázet nejvíc bodů v jednom špílu ze všech ligových hráček (38). Nejvíc doskoků v jediném klání posbírala opora Žabin Elissa Cunane (23) a nejvyšší cifra v kolonce asistencí svítí u Elišky Žílové (10).

Nejvyšší hodnotu užitečnosti za jedno klání drží také Elissa Cunane (51). Blokařkám vévodí reprezentantka Velké Británie hrající v barvách USK Praha Eziyoda Magbergor, když v jednom klání zaknihovala hned šest bloků. Nejvíc dvoubodových střel dokázala síťkou prohnat pivotka Ostravy India Lee Pagan (14).

Nejvíce proměněnými trojkami v jednom špílu se pyšní snajperka Hradce Králové Pamela Therese Effangová (6) z čáry trestného hodu nejvíc pokusů síťkou zvládla prohnat top skórerka celé soutěže Alena Hanušová (15).

Elissa Cunane z brněnských Žabin zakončuje v utkání proti Brandýsu
Foto: Žabiny Brno

Tabulka Chance ŽBL po skončení základní části:

1. místo ZVVZ USK Praha (bilance 18 výher/0 porážek; skóre 1756:872)

2. místo Žabiny Brno (15/3; 1480:1147)

3. místo KP TANY Brno (13/5; 1445:1290)

4. místo BLK Slavia Praha (13/5; 1364:1345)

5. místo Sokol Hradec Králové (8/10; 1277:1347)

6. místo Levhartice Chomutov (8/10; 1314:1328)

7. místo SBŠ Ostrava (5/13; 1213:1432)

8. místo DSK Basketball Brandýs (4/14; 1098:1534)

9. místo KARA Trutnov (3/15; 1121:1435)

10. místo Slovanka (3/15; 1220:1558)

V posledním kole proběhl (na dálku) lítý boj o postup do lepší nadstavbové skupiny mezi Chomutovem a Hradcem Králové. Z tohoto „minisouboje“ nakonec vzešly lépe Východočešky, které ve vyrovnaném klání zdolaly Trutnov, zatímco Levhartice nezvládly dobře rozjetý mač na Slavii a nakonec prohrály.

Oba týmy se tak po základní části v tabulce srovnaly na bilanci osmi výher a deseti porážek a vzájemné zápasy mají také vyrovnané 1-1. Ve prospěch výběru Petera Bálinta nakonec rozhodlo lepší skóre ze vzájemných zápasů, konkrétně o šest bodů…

Týmy se tedy nyní v Chance ŽBL rozdělily na dvě pětičlenné skupiny. Horní skupina má jisté play-off, v té spodní se ještě bude bojovat o tři místenky v play-off. A také o to, kdo spadne do baráže a bude bojovat o příslušnost v nejvyšší soutěži i pro příští sezonu.

Foto: Žabiny Brno