Brno zapsalo cenný skalp na půdě vicemistra z Ústí

V pátém kole Kooperativa NBL se na severu Čech odehrálo zajímavé utkání mezi Pandami a týmem zpod Špilberku. Oba celky bojovaly o třetí sezonní zářez, který nakonec nejtěsnějším možným rozdílem vybojovali Brněnští. Oba týmy nastoupily do utkání v kompletním složení.

V prvním poločase každý chvilku tahal pilku

Ve velmi solidně zaplněném ústeckém koloseu, kam si v nedělním podvečeru našlo cestu téměř jedenáct stovek fanoušků, sledovali dorazivší bodově slabší start mače. Rychleji nahodit motory se povedlo týmu z jihomoravské metropole, který v závěru 5. minuty odtáhl košem s faulem na 7:14 pivot Ethan Chargois. V dalším průběhu úvodní periody ovšem svěřenci Tomáše Reimera nacházeli stále více okének v brněnské „defe“, která dokázali trestat. A povedlo se jim – i díky trojkové produktivitě – otočit stav na 21:20.

Ovšem obraz hry se změnil na startu druhé desetiminutovky, kdy domácí trápila řada zbytečných ztrát a špatných rozhodnutí; domácím navíc dělala problémy i vysunutá a aktivní brněnská obrana. Družina Martina Vaňka sice skóre otočila a v polovině 16. minuty po trojce navrátilce Richarda Bálinta svítil na tabuli stav 29:33, ovšem na větší bodový rozdíl se odpoutat nedokázala. V závěru první půle se Pandy na krátkou sekvenci dostaly po trojce křídelníka Jadena Edwardse do dvoubodového vedení, ovšem hosté si šesti punkty v řadě zařídili poločasové vedení – do šaten se odcházelo za stavu 38:42.

Nejlepšími střelci Pand v úvodní půli byli Jaden Edwards, jenž zapsal 10 bodů, a Josef Potoček, jenž jich přihodil na konto své ekipy devět. V brněnském dresu byli střelecky nejproduktivnější Ethan Chargois (9 punktů) a po osmi pak zapsala trojice Richard Bálint – Viktor Půlpán – Matěj Dáňa.

Jaden Edwards z Ústí v předchozím klání brání pardubického snajpra Filipa Novotného

Epické drama na Slunetě vyvrcholilo v úplném závěru

Průběh utkání se příliš nezměnil ani po změně stran. Pandy si na začátku druhého poločasu znovu na chvíli vzaly vedení zpět, ovšem borci v modrých dresech záhy kontrovali. Domácím se na ruce lepila i střelecká smůla, když několik jejich (dalekonosných) střel se vykroutilo z obroučky, ač je tam přítomní tifosi očima tlačili, jak jen to šlo. Nakonec to v hale po těchto pokusech jen zašumělo… Po trojce z produkce dirigenta hostující ekipy Viktora Půlpána se do závěrečné čtvrtiny řádné hrací doby šlo za stavu 57:58…

… a utkání spělo do skvělé dramatické koncovky. Čtvrtý kvartál otevřeli Ústečtí pěti úspěšnými šestkami v řadě a strhli vedení na svou stranu – 62:58. Brňané ovšem nesvěsili hlavy, ba naopak – jedenáctibodovou šňůrou korunovanou trojkou Matěje Dáni se na začátku 35. minuty odpoutali na sedmibodový rozdíl – 62:69. Ovšem ani to nebyl rozhodující direkt – Adam Číž a spol. začali mocně stahovat a 42 vteřin před koncem po Peckově přihrávce zasmečoval centr Odinakachim Oguama a hala za stavu 75:74 bouřila.

Hostující kouč si záhy vybral oddechový čas, po němž byl faulován Richard Bálint, ani v jednom případě se z čáry trestného hodu nemýlil – a bylo to 75:76. Šest vteřin před koncem dostal stejnou šanci perimetrový snajpr Pand Lesley Varner, ovšem ani jednou neuspěl. Šimon Svoboda na druhé straně první šestku také neproměnil, druhou takticky nahodil o obroučku a Oguamův pokus přes celé hřiště již neměl šanci na úspěch.

Brno si tak z horké ústecké půdy veze cennou výhru a s bilancí 3-1 okupuje třetí příčku v neúplné tabulce. Ústí po úvodních dvou vydřených výhrách poprvé v letošním ročníku KNBL klopýtlo a v tabulce mu patří čtvrtá příčka.

SLUNETA Ústí nad Labem – Basket Brno 75:76 (21:20, 38:42, 57:58)

Body: Edwards 19 (+ 12 doskoků → double-double; trojky 7/4), Varner 18, Oguama 13 (+ 12 doskoků → double-double – 4 útočné; dvojky 3/3), Potoček 9, Vyoral a Číž po 6, Pecka 4 – Chargois 17 (+ 9 doskoků a 5 ztrát; dvojky 6/5), Dáňa 15 (trojky 5/3; dvojky 3/3) Půlpán 15, Bálint 13 (+ 6 asistencí), Křivánek a Š. Svoboda po 5, Kejval 4, Stráněl 2.

Týmové statistiky:

Střelba 2 body 32/18 – 32/22; Střelba 3 body 28/5 – 31/7; TH 32/24 – 21/10; Doskoky 42:33 (útočné 13:8); Asistence 7:12; Ztráty 15:12; Fauly 26:27; Počet diváků: 1091.

Rozhodčí: Martin Kučírek, Michal Scholze, Robin Petrák

Komisař: Jan Hošek

Pozápasové ohlasy:

Tomáš Reimer (kouč SLUNETA Ústí nad Labem): „Třetí utkání, tentokrát proti Basketu Brno, třetí vyrovnaná koncovka – a dneska bohužel s horším koncem pro nás. Paradoxně to bylo utkání, ve kterém jsme oproti posledním dvěma ještě v poslední čtvrtině vedli, bylo to neustále nahoru dolů, bohužel v koncovce byl soupeř šťastnější a vyhrál. Samozřejmě pro nás je to opět zdvižený prst, protože převážně v prvním poločase nehrajeme svoji hru, je to hrozně statické. Hráči by ještě měli mít energii, ale nedostáváme se do toho, takže na tom budeme muset určitě zapracovat. Ale na druhou stranu je to jedna prohra, musíme se z toho rychle oklepat a co nejlépe se připravit na další zápas.“

Ladislav Pecka (kapitán a pivot SLUNETA Ústí nad Labem): „Třetí zápas jsme v koncovce už nezvládli, měli jsme na vítězství dvě šestky a nedali jsme ani jednu, ale to je jedno. Myslím, že Brno hrálo mnohem fyzičtěji a víc s energií. Náš útok je neustále takový neučesaný, ale jsme nový tým a máme na čem pracovat.“

Martin Vaněk (lodivod Basket Brno): „My jsme hrozně rádi za vítězství, protože všichni vědí, že se tu nevyhrává lehce. Liga je vyrovnaná a každá výhra venku se počítá dvakrát. Já myslím, že většinu zápasu jsme byli lepší. Měli jsme velké problémy s doskokem, Ústí nás přeskákalo o 9 míčů, ale zejména 13 útočných doskoků nás bolelo hodně. A měli jsme velmi špatné šestky (necelých 50 procent), takže jsem rád, že jsme to v koncovce urvali, ale rozhodně máme na čem pracovat, protože to nebylo bez chyb. Musíme se rovnou připravit na středeční zápas s Pardubicemi.“

Matěj Dáňa (křídelník Basket Brno): „Pro nás je to velmi důležitá výhra, protože v Ústí se lehce nevyhrává. Bylo to velmi těžké utkání, protože celý zápas jsme měli trochu navrch, ale v závěru jsme byli minus jedna, tak jsme si vzali time-out. Trenér dobře nakreslil akci, po které jsme dali koš – a pak se nám povedlo týmovou obranou ubránit.“

Předsezonní posila Písku, křídelník Johan Haiblík, jenž na jih Čech dorazil z Ústí nad Labem

Písek rozpáral nováčka z Jindřichova Hradce rozdílem několika tříd

Ve druhém nedělním podvečerním klání 5. kola Kooperativa NBL si v jihočeském derby Sršni smlsli na týmu Andreje Červenky. Před opět skvělou kulisou bavili přítomné efektními i efektivními akcemi a nakonec zvítězili drtivě 109:53 (Burda 18 – Fairweather 22).

Písek tak navázal na středeční lup z Děčína a s bilancí 5-0 si upevnil vedení v průběžné tabulce. Na opačném pólu se naopak nachází tým od Vajgaru, který z pěti utkání po návratu do nejvyšší soutěže ani jednou nedokázal zvítězit.