Slavia si v domácím prostředí vyšlápla na Válečníky

V pátém kole nejvyšší basketbalové soutěže zavítali severočeští Válečníci na půdu pražské Slavie. V Edenu se odehrála velmi zajímavá podívaná, v níž svěřenci Lubomíra Růžičky zaznamenali druhou výhru v letošní sezoně. K ní sešívanou ekipu dovedl především agilní rozehrávač Watson-Gale a také výborná úspěšnost střelby zpoza trojkového oblouku.

V dresu sešívaných do utkání nezasáhl z důvodu zranění či virózy trojlístek Vilém Svoboda – Štěpán Bubeník – Radovan Mrázek. Na děčínské straně nemohl kouč Tomáš Grepl využít služeb talentovaného rozehrávače Tadeáše Slowiaka.

Trojkobití sešívaných udávalo směr úvodní půle

Obhájce ligového bronzu přijela do hlavního města podpořit početná ekipa jejich fans, kteří byli od úvodního hvizdu hodně slyšet. A na začátku zápasu viděli kostrbatý výkon z obou stran, především na útočné polovině. Jako prvním se povedlo odšpuntovat ofenzivní manévry domácím, kteří v rozmezí dvou minut (mezi pátou a šestou) zaknihovali hned čtyři přesné trojkové projektily – a po tom posledním na 20:13 z produkce Watsona-Galea si oddechový čas vyžádal děčínský kormidelník. Slavia právě i díky pěti přesným trojkám byla po první desetiminutovce ve vedení 29:23.

Na startu druhé periody se ovšem obraz hry proměnil a byli to Jan Štěrba a spol., kdo začal tahat za delší konec provazu. A tato převaha se propsala i do průběžného skóre, když trojkou otáčel kapitán Tomáš Pomikálek v polovině 14. minuty na 31:32. Vyšší náskok ovšem hosté vybojovat nedokázali, naopak vedení zpět si vzali sešívaní, kteří si jej udrželi až do konce prvního poločasu. Do kabin se nakonec odcházelo za stavu 44:42.

Nejlepšími střelci Slavie v úvodní půli byli Jelani Watson-Gale (10 bodů) a Jordan Dallas (9). Na straně Děčína držel střelecký prapor tandem Isaac Davidson – Tomáš Pomikálek (oba nastříleli shodně po devíti bodech).

Děčínský rozehrávač AJ Walton se snaží zastavit rychlý kontr Slavie

Válečníci se nevzdávali, ale domácí stále byli v (mírném) vedení

Také po změně stran se družina Lubomíra Růžičky držela ve vedení, které se jí povedlo postupně vyšvihnout až na devět pointů; její ofenzivu táhl neúnavný Watson-Gale, který trhal hostující „defe“ na kousky. Hosté se sice postupně zlepšenou obrannou hrou dokázali přitáhnout na tříbodový rozdíl, ovšem Pražané opět vytasili svou největší zápasovou zbraň – trojkovou střelbu – díky níž šli do závěrečné desetiminutovky řádné hrací doby se sedmibodovým polštářem za stavu 64:57…

… a ten se nakonec ukázal jako dostačující při cestě za jejich druhou sezonní výhrou. Válečníci, jak je v jejich DNA hluboko zaryto, se nevzdali a dokázali se v průběhu čtvrtého kvartálu přitáhnout na čtyřbodový rozdíl, ovšem víc jim domácí hráči nedovolili a závěr utkání si i díky produkci amerického dua Watson-Gale – Dallas pohlídali.

Sešívaní tak nakonec nad Válečníky zvítězili dvanáctibodovým rozdílem 83:71 a vybojovali druhou sezonní výhru, naopak Děčín po domácím nezdaru s Pískem zapsal druhou porážku v řadě. Jak bylo několikrát zmíněno, domácí pálili zpoza trojkového oblouku s úspěšností téměř 52 procent (27/14) a svého soka také mírně přeskákali (38:34). Hosté nedokázali využít hned čtyřiadvaceti ztrát, kterých se slávisté v utkání dopustili…

SK Slavia Praha – BK ARMEX ENERGY Děčín 83:71 (29:23, 44:42, 64:57)

Body: Watson-Gale 29 (+ 6 získaných faulů a 6 ztrát; trojky 10/5; dvojky 7/5), Dallas 15 (+ 7 doskoků; dvojky 6/5), Pumprla 11 (trojky 4/3), Bonner 7, Nejezchleb 6 (+ 7 doskoků; trojky 2/2), P. Novák 6 (trojky 4/2), Halada 5, Kozák 4 (+ 8 doskoků a 6 ztrát) – Štěrba 15 (+ 11 doskoků → double-double – 5 útočných; 5 získaných faulů; TH 6/6), Davidson 14, Pomikálek 13 (trojky 6/3), Walton 12 (+ 7 získaných míčů, 5 asistencí i ztrát), Ogundiran 11 (TH 6/6), Pecháček, Kroutil a Macháč po 2.

Rozehrávač Slavie Watson-Gale obchází pivota Děčína Petra Macháče

Týmové statistiky:

Střelba 2 body 28/16 – 43/17; Střelba 3 body 27/14 (51,9 %) – 26/7; TH 15/9 – 18/16; Doskoky 38:34 (útočné 11:18); Asistence 12:12; Ztráty 24:15; Fauly 19:17; Počet diváků: 426.

Rozhodčí: Petr Hruša, Jakub Kec, Pavel Bohata

Komisař: Petr Andrle

Pozápasové ohlasy:

Lukáš Chábek (asistent trenéra SK Slavia Praha): „Začátek zápasu nám vyšel velmi dobře, hráli jsme s dobrou energií, nechybovali jsme. Udělali jsme několik ztrát, za což nás soupeř potrestal, ale jinak jsme hráli dobrý basketbal. Hlavně v první čtvrtině jsme trefovali dobré pozice. Dostali jsme v prvním poločase 44 bodů, soupeř trefoval taky hodně volných střel. Druhý poločas jsme pokračovali s dobrou energií, hráli jsme s chutí. Soupeř znervózněl, protože netrefil volné střely. My jsme pracovali dobře v obraně, trefovali jsme težší střely, ale k úspěchu vedla dobrá obrana.“

Jordan Dallas (pivot SK Slavia Praha): „Byl to těžký zápas, oba týmy bojovaly velice tvrdě, s mnoha fauly, ale přišli jsme k vítězství. Jsem velice hrdý na náš tým a naši snahu, byla to dobrá výhra.“

Tomáš Grepl (kouč BK ARMEX ENERGY Děčín): „Tento zápas se hodnotí těžce, protože jsme tady neuspěli. Slavia nás střihla s obrovským, kvalitním tříbodovým procentem – 52% – z 27 pokusů dát 14 trojek, to v takovém kvazi obranném utkání obrovsky pomůže. Potřebujeme zlepšit naši obranu a zapracovat na trošku lepší souhře, protože kolikrát nám ten zápas začal utíkat mezi prsty. Spoléhali jsme se na individuální činnost a takhle prostě nemůžeme a nechceme hrát. Na ten zápas je třeba co nejrychleji zapomenout, protože se nám to nepovedlo a připravit se na další utkání.“

Tomáš Pomikálek (kapitán a pivot BK ARMEX ENERGY Děčín): „Prohraný zápas, myslím, že jsme si všichni chtěli trochu zlepšit náladu po posledním domácím zápase – a to se nám nepodařilo. Myslím, že jsme hrozně špatně využívali fauly, měli jsme jich strašně málo. V první čtvrtině jsme dostali 29 bodů, což je hrozně moc. Naštěstí se pak obrana zlepšila, ale v útoku jsme si nebyli schopni vyhovět a snažili jsme se to spasit každý sám za sebe. Bohužel v této lize, kdy každý ví, co budeme hrát, a přípravy na zápas jsou velké, tak je těžké s tímhletím vyhrávat.“

Výsledky ostatních sobotních zápasů 5. kola Kooperativa NBL:

V dalších zápasech víkendového podvečerního programu doma Olomoucko nestačilo na USK Praha, jemuž podlehlo 80:88 (Wright 19 – Schilb 17). Opava doma v repríze loňského čtvrtfinále play-off zdolala Ostravu 92:78 (Puršl 21 – Autrey 25).

Nejzajímavější klání se odehrálo v Pardubicích, kde se představil obhájce titulu z Nymburka. Ještě necelých pět minut před koncem byla Beksa v plusu dvanácti punktů, ovšem závěrečný drtivý tlak nakonec přivál vítězství v poměru 94:89 (Brown 22 – Kovář a Williams po 20) výběru Francesca Tabelliniho.