BlogNovinky

Lvi, nebo lvíčátka?

Téměř s jistotou můžeme říct, že v současných dnech český národní tým zažívá největší frustraci za poslední roky. Bohužel pro nás, tato frustrace přišla v ten nejméně vhodný okamžik a to před Mistrovstvím Evropy. Mistrovstvím Evropy, které bude pro většinu hráčů vrcholem jejich hráčské kariéry. Vše je umocněno tím, že lvi budou hrát v pražské O2 aréně před domácím publikem.

Z prohraného zápasu s Maďarskem, papírově jasně slabším soupeřem, vyplynuly na povrch nedostatky českého národního týmu. Některé z nedostatků mají poměrně jednoduché a rychlé řešení. Některé nedostatky naopak zasluhují hlubší analýzu a jejich řešení je běh na dlouhou trať.

“Do it all Saty”

Úspěch, ať už v širším nebo užším slova smyslu stojí a padá na Tomáši Satoranském. Tomáš je duše národního týmu. Motor, jenž náš reprezentační výběr žene vpřed. Nutno podotknout, že Tomáš je v současné době jedním z nejlepších rozehrávačů Evropy. Je logické, že každý zápas, do kterého Tomáš nemůže zasáhnout, je velkým oslabením pro náš národní tým. Zápasy, jež na nejvyšší evropské úrovni hrajeme bez Tomáše, případně dalších stěžejních opor, je obrovskou příležitostí pro ostatní hráče vyniknout. Nesmíme ovšem opomenout roli celého realizačního týmu, který je (primárně) odpovědný za to, v jakém bude mužstvo mentálním rozpoložení.

Nejlepší akce zápasu s Maďarskem
Zdroj: FIBA

Do zápasu s Maďarskem jsme měli vstupovat řádně motivovaní, jelikož se v podstatě jednalo o „must-win“ zápas. Hráči měli být, kdykoliv víc než předtím, zcela koncentrovaní na správné provedení základních herních prvků. Těmito prvky byl zejména obranný doskok. Kdyby tomu tak bylo, nemohlo by se stát, že by si soupeř několikrát v zápase doskočil dvakrát po sobě odraženou střelu. Dalším, zcela neomluvitelným excesem, byla spousta volných střel Maďarů zpoza tříbodového oblouku. Pokud by Maďarsko tyto naprosto otevřené střely bylo schopno proměňovat s vyšším procentem úspěšnosti, prohráli bychom dvouciferným rozdílem. O nájezdu soupeře do středu hřiště z „pětačtyřicítky“ nebudu čtenáře dlouze zatěžovat, protože maximální snaha o zamezení takového vniku by měla být na této úrovni samozřejmostí.

Laxní přístup

Příčiny problému, jak již to tak bývá, bývají skryty hlouběji, než se na první pohled zdá. Pokud se nebavíme o systémových, řekneme-li dlouhodobých problémech, tak prohraný zápas s Maďarskem měl svou příčinu již v prohraném zápase s Francií. V tomto zápase nastal, zejména v druhém poločase, postupný rozklad. Rozklad fyzický, ale rozklad především mentální. Je zcela neakceptovatelné, aby soupeř několikrát za zápas zakončoval rychlý protiútok 2 na 1, 3 na 1, ba i dokonce 5 na 1. Dvanáctý (národní) tým Fiba World Ranking se neprezentuje vyklusáváním do transition defense a celkově laxním přístupem. Přičítám to na vrub realizačnímu týmu, který nebyl schopen (ať už z jakéhokoliv důvodu) mužstvo připravit na disciplinovaný a koncentrovaný výkon, počínaje zápasem s Francií, konče zápasem s Maďarskem.

Maximalizace potenciálu Veselého

Trenér Ginzburg si je zcela jistě vědom, že ve svém týmu má MVP Euroligy z roku 2019. Záhadou ovšem zůstává, proč Ginzburg nedokáže využít silných stránek Veselého. Záblesky toho, jak by mohly být silné stránky Jana Veselého maximalizovány, jsme měli možnost vidět jak v zápase s Francií, tak i (místy) v zápase s Maďarskem. Tyto „záblesky“ ovšem byly spíše nahodilým jevem, než vědomým využitím. Veselý je skvělým a běhavým atletem, s relativně slušným ovládáním míče. Ovšem momentů, při kterých by Veselý mohl využít své přednosti, bylo málo. Kvůli trenéru Ginzburgovi a jeho zkostnatělým a neefektivním útočným schématům, zatím zůstávají z velké části (zejména v útočné fázi) nevyužity.

Jan Veselý se raduje z koše, který vstřelil Maďarům
Foto: CZ.Basketball
Jan Veselý se raduje z koše, který vstřelil Maďarům
Foto: CZ.Basketball

Mentální přenastavení

Poslední zápasy, resp. prohry, nám ukázaly pravdu, jíž je český národní tým nucen čelit. Bez Tomáše Satoranského se náš tým může pohybovat v třetí desítce Fiba World Ranking. Přidáme-li k tomu „nemaximalizaci“ potenciálu Jana Veselého, čeští lvi budou rádi, když porazí 43. tým Fiba WorldRanking, kterým je Maďarsko.

Do začátku ME zbývá několik dní. Mentální nastavení hráčů musí být zcela odlišné, než jsme měli možnost vidět v posledních zápasech. Za důkladné podpory realizačního týmu by se nám to ještě mohlo povést.

Autor: Jakub Mička