Válečníci v úžasné kulise rázně utnuli domácí vítěznou šňůru Pand

Pandy si v součtu s pohárovou Evropou před dnešním druhým utkání semifinálového El Nordica hýčkaly šňůru patnácti domácích výher v řadě. Další korálek na vítěznou šňůru již ovšem nepřidají, jelikož Děčín v čele s generálem Anthonym Waltonem zvítězil a do Maroldovky se tak série přesouvá za stavu 1-1 na zápasy.

Úvodní tlak Ústí Válečníci ustáli a začali získávat půdu pod nohama

Svěřenci Jana Šotnara vletěli do utkání posílení první výhrou v sérii šestibodovou šňůrou a jejich fans byli u vytržení. Ovšem Matěj Svoboda a spol. trpělivou hrou brzy vyrovnali a postupně si vybudovali až devítibodový náskok – konkrétně na konci 7. minuty, kdy se prosadil Jan Štěrba a na tabuli svítil stav 8:17. Pandy se na útočné polovině hledaly, kdežto výtečnou pasáž svou osobní i svého celku stvrdil centr Děčína Maksim Šturanović závěrečným dopíchnutím Slowiakovy střely na 15:23.

Borci v modrém stejně dobře jako do úvodní desetiminutovky vstoupili i do té druhé. Osmibodovou šňůrou korunovanou košem Lamba Autreyho srovnali na začátku 14. minuty na 23:23, ovšem překlopit skóre na svou stranu se jim nepovedlo. Naopak to byli Válečníci, kdo v dalších minutách tahal za delší konec provazu. Ofenzivní produkci hostů do konce poločasu sytili především AJ Walton a Matěj Svoboda, naopak soužení Ústí v útoku pokračovalo. Do šaten se tak nakonec šlo za stavu 30:40. Dlužno dodat, že mnohem větší energie a chuť byla cítit z hostujícího týmu…

Ústecký Ty Nichols (vpravo) se snaží obejít Jordana Ogundirana z Děčína

Euforie Válečníků gradovala. Ústecká trojkopalba již na zvrat nestačila

Po změně stran to opticky vypadalo, že na palubovce je pouze jeden tým. A byli to borci zpod děčínské skály, kteří v této pasáži zápasu jasně kralovali na obou polovinách kurtu. Tifosi Válečníků byli v naprosté extázi, když na začátku 27. minuty procedil míč obroučkou zpoza trojkového oblouku AJ Walton a odtáhl válečnickou ekipu na rozdíl čtyřiadvaceti pointů – 37:61. Zlepšenou produkcí se hráčům Ústí povedlo před startem periody číslo čtyři snížit manko na přijatelnější rozdíl, když tuto část hry uzavřel dvěma úspěšnými šestkami Johan Haiblík – 51:66.

Ve čtvrtém kvartálu měly Pandy stále šanci utkání zvrátit a snažily se o zlepšenou „defe“ i celoplošným napadáním, ovšem příliš pozdě to především Mavericku Rowanovi začalo zpoza perimetru padat. Válečnické vedení stále oscilovalo nad dvoucifernou hodnotou, pouze na krátký moment se dostalo těsně pod ni. Hosté hráli velice chytře, i když aktivní hra Ústí jim v některých momentech dělala potíže a donutila je i ke zbytečným ztrátám.

V posledních pěti minutách podpořil svůj tým osmi body do té doby nepříliš výrazný rychlík Jordan Ogundiran. Naopak X-faktor úvodního klání, Khris Martin, zůstal tentokrát na nule a jeho produkce Pandám znatelně chyběla. Resumé tohoto všeho nakonec je desetibodová výhra Děčína. Série nyní pokračuje dvěma zápasy v děčínském koloseu, a to v úterý a středu 7. a 8. května. Obě utkání startují v 18 hodin.

SLUNETA Ústí nad Labem – BK ARMEX Děčín 78:88 (15:23, 30:40, 51:66)

Body: Nichols 24 (+ 10 získaných faulů a 5 asistencí), Autrey 22, Rowan 16 (+ 7 doskoků; trojky 8/4), Haiblík 5, Nábělek a Johnson po 3, Žikla a Karlovský po 2, Pecka 1 (+ 6 doskoků) – Walton 25 (+ 8 získaných faulů, 6 doskoků i asistencí; trojky 7/4; užitečnost 35) Svoboda 19 (+ 6 doskoků; dvojky 9/7), Šturanović 12 (+ 7 doskoků – 4 útočné), Ogundiran 10 (+ 6 získaných faulů; TH 8/8), Pomikálek 8 (+ 8 doskoků), Kroutil 5, Slowiak a Štěrba po 3, Macháč 2, Bošković 1.

Johan Haiblík z Ústí (vlevo) se snaží probít přes děčínského Tadeáše Slowiaka

Týmové statistiky

Střelba 2 body 32/11 – 41/20; Střelba 3 body 38/13 – 21/7; TH 21/17 – 33/27; Doskoky 34:48 (útočné 14:14); Asistence 15:13; Ztráty 11:15; Fauly 27:21; Počet diváků: 2042 (nový ústecký rekord v návštěvnosti).

Rozhodčí: Ivor Matějek, Petr Hruša, Štěpán Pokorný

Komisař: Pavel Hlaváček

Pozápasové ohlasy:

Jan Šotnar (kouč SLUNETA Ústí nad Labem): „Gratuluji Děčínu, dneska zasloužené a vybojované vítězství. V prvním poločase měli 11 útočných doskoků, míče na zemi – všechny byly jejich, mysleli jsme si, že to půjde samo, bohužel se tak nestalo. Prohra nás mrzí, jsme samozřejmě frustrovaní, ale ta série teprve začíná. Hostující tým vyhrál první zápas, stav je 1-1 a jedeme do Děčína. Věřím, že tam minimálně jednou vyhrajeme a vrátíme se sem příští sobotu za stavu 2-2. Ta série bude dlouhá, my jsme odhodlaní, nic nevzdáváme, ačkoliv dneska to samozřejmě bolí.“

Tomáš Grepl (kormidelník BK ARMEX Děčín): „Dnes ten zápas skončil úplně stejným výsledkem jako včera, akorát obráceně. My jsme rádi, že jsme předvedli mnohem lepší výkon než včera. Jedeme z Ústí za stavu 1-1, začíná se od nuly a my se musíme co nejlíp připravit na ten úterní zápas, který budeme hrát doma. Jediné, co nás v tomto zápase trochu zaskočilo, bylo to, že jsme nečekali, že Ústí bude hrát celoplošnou obranu tak kvalitně, jak ji hrálo. Takže se na to musíme dobře připravit, lépe to řešit, neudělat tolik zbytečných ztrát, protože pak nás to stojí zbytečně spoustu sil. Jsme rádi, že jsme tady vyhráli.“

Johan Haiblík (křídlo SLUNETA Ústí nad Labem): „Dnes to bylo jasné, Děčín byl lepší, dal do toho víc úsilí. Kdo se dneska víc rval, ten vyhrál. Nemůžeme začít hrát v poslední čtvrtině. Ale nic se neděje, jdeme dál, teď musíme vyhrát alespoň jeden zápas v Děčíně.“

Tadeáš Slowiak (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Myslím, že dnes jsme to oproti včerejšku urvali větší bojovností, byl tam od nás trochu větší chtíč. Když jsme si vybudovali ten dvacetibodový náskok, tak ačkoliv se Ústí v koncovce stihlo trochu přitáhnout, pořád jsme proti jejich presu udrželi relativně klid. A ačkoliv trefili nějaké těžké střely, my jsme byli stále schopní proměňovat trestné hody. Jsem rád, že jsme to zvládli a že stav série je 1-1.”

Zápas 1 rozhodly Pandy v posledním kvartálu

Úterní první utkání semifinálové série bylo dlouhou dobu velice vyrovnané a otevřené. Ve čtvrtém kvartálu ovšem ústečtí hráči dokázali zlomit odpor Válečníků a především díky trojkobití Lamba Autreyho v této části hry nakonec zvítězili 88:78.

Střelecky byla na straně Pand nejproduktivnější americká letka Ty Nichols (22 bodů), Khris Martin (21) a Lamb Autrey (20). Jednoznačným lídrem Děčína byl reprezentační křídelník Matěj Svoboda s osmadvaceti punkty, k němž se ovšem nikdo ze spoluhráčů nepřiblížil – Maksim Šturanović vsítil 13 bodů a Tomáš Pomikálek jich přihodil 11…