KomentářeNovinky

El Nordico: Zopakují Válečníci finálovou účast, nebo Ústí přepíše historii?

Basketbalová veřejnost – nejen tifosi Děčína a Slunety – je již správně nažhavená na zítřejší start třaskavé semifinálové série dvou severních arcirivalů. Děčínská družina bude bojovat o druhou účast ve finále Kooperativa NBL v řadě (a celkově šestou), svěřenci Jana Šotnara mají šanci protlačit svůj klub poprvé v klubových dějinách až do bojů o nejcennější trofej.

Silné stránky Válečníků a nejlepší střelci v letošní sezoně

Děčínský celek dlouhodobě zdobí obrovská bojovnost, intenzita, nasazení a také rychlá hra, která dělá řadě soupeřů v lize značné problémy. S rychlou děčínskou hrou se ve čtvrtfinále velmi dobře popasoval mladý tým Brna, jemuž ovšem na druhé straně scházely potřebné zkušenosti z vypjatých bojů v play-off, kterými se Děčín může pyšnit.

V jeho prospěch by mohla hrát také vyrovnanost a právě zkušenost kádru, který je velmi dobře namixovaný. Řada hráčů je v nejlepším produktivním věku a dobře doplňuje zkušenou osu týmu i nadějné mladíky. V Českém poháru se týmu zpod děčínské skály nepovedlo obhájit loňskou finálovou účast, o to větší motivaci bude mít v lize. Navíc kouzlo legendární Maroldovky bývá ve vyřazovacích bojích silným X-faktorem hrajícím ve prospěch domácích.

Top skórery Děčína v letošní sezoně jsou reprezentační křídelník Matěj Svoboda (18,9 bodu na utkání – 4. v celé lize), rozehrávač AJ Walton (14,7; s průměrem 7,2 asistence na zápas je druhý v lize) a sezonní posila na perimetr, reprezentant Nigérie Jordan Ogundiran (13,9).

Děčínský tým je před startem semifinále – až na drobné bolístky a šrámy – v kompletním složení.

V čem vyniká Sluneta a kdo je v letošním ročníku jejím střeleckým lídrem

Ústecká ekipa se v letošním ročníku pyšní výbornou ofenzivní produkcí (v celé KNBL je na druhé příčce v úspěšnosti střelby za dva i tři body), velkou mentální odolností, ultrasilným perimetrem, zvýšenou podporou fanoušků podpořenou skvělými domácími výkony a také týmovostí, což u mančaftů se čtyřmi Američany v kádru nebývá pravidlem.

Obrovskou motivaci uspět proti svému bývalému chlebodárci bude mít bezpochyby Ty Nichols, jenž loni výrazně pomohl Děčínu k zisku pohárového zlata a ligového stříbra. Vyhecovaný bude jeho „minisouboj“ s lídrem Válečníků Anthonym Waltonem, jenž Nicholse považuje za svého mladšího bratra a v nedávném interview pro náš web o něm v superlativech mluvil i rodák ze Springfieldu.

„AJ je pro mě opravdu jako rodina, jsme hodně v telefonickém kontaktu a někdy si popovídáme. Setkání s ním v loňském roce bylo úžasné, okamžitě se to změnilo v naše velké přátelství a vždycky jej budu milovat jako svého staršího bratra. V minulé sezoně jsme měli pocit, že máme nejlepší souhru v lize. Chemie mezi námi byla prostě na jiné úrovni. Hra s ním hodně změnila tu mou. Pojí nás opravdu silné pouto,“ prohlásil osmadvacetiletý lídr Pand.

Střelecky táhnou ústecký soubor nejlepší střelec celé KNBL Ty Nichols, jenž průměrně zapisuje 20,8 bodu na utkání. V závěsu za ním jsou jeho americký kolega z perimetru Lamb Autrey (16,1) a dlouholetý kapitán týmu, pivot Ladislav Pecka (14,1).

Pandy naskočí do semifinále bez dlouhodobě zraněného křídelníka Františka Váni.

Ty Nichols z Ústí (vlevo) a AJ Walton z Děčína ve vzájemném utkání v letošní sezoně
Foto: Karel Dvořáček

Cesta obou soupeřů do semifinále Kooperativa NBL

Děčín skončil po základní části na čtvrtém místě (bilance 13 výher/9 porážek) a ve čtvrtfinále play-off narazil na páté Brno. Tato série dle papírových předpokladů slibovala nejnapínavější podívanou, ovšem tyto predikce se nakonec nepotvrdily a svěřenci Tomáše Grepla pronikli do semifinále nejrychlejším možným způsobem po výhře 4-0 na zápasy.

Pandy skončily po základní části o stupínek výš díky jedné výhře navíc (14/8) a ve čtvrtfinálové sérii play-off se potkaly s šestými Pardubicemi. Tým Jana Šotnara vrátil Bekse i s úroky loňské semifinálové vyřazení a postoupil 4-1 na zápasy, když jediné klopýtnutí zapsal v Zápase 3 na východě Čech.

Letošní vzájemné zápasy:

V letošních pěti vzájemných střetnutích se třikrát z výhry radovali svěřenci Tomáše Grepla. První dva zářezy si Děčín připsal v rámci Kooperativa NBL, poté pětibodovým rozdílem kraloval i ve čtvrtfinále Českého poháru. Naopak hnacím motorem Pand může být úspěch v posledních dvou utkáních, kdy především v Maroldovce byli Ladislav Pecka a spol. po většinu utkání jasně lepším týmem.

SLUNETA Ústí nad Labem – BK ARMEX Děčín 88:95 (Autrey 19 – Svoboda 22)

BK ARMEX Děčín – SLUNETA Ústí nad Labem 93:82 (Pomikálek 19 – Nichols 28)

BK ARMEX Děčín – SLUNETA Ústí nad Labem 76:71 (Svoboda 28 – Nichols 21)

SLUNETA Ústí nad Labem – BK ARMEX Děčín 93:83 (Autrey 24 – Svoboda a Ogundiran po 24)

BK ARMEX Děčín – SLUNETA Ústí nad Labem 71:93 (Svoboda 22 – Nichols a Autrey po 22)

Souboj ústeckého Ladislava Pecky (uprostřed) a děčínského tandemu Tomáš Pomikálek (vlevo) – Filip Kroutil (vpravo)
Foto: Karel Dvořáček

Názory trenérů před začátkem semifinálové série:

Tomáš Grepl (kouč BK ARMEX Děčín): „Hrajeme derby s Ústím v semifinále ligy – a to mluví za vše. Zápasy budou o tom, jestli dokážeme naší obranou přibrzdit hráče Ústí z perimetru, kde jsou velmi efektivní. Abychom mohli zůstat v zápase, potřebujeme kvalitně doskakovat, protože když dovolíme soupeři druhé šance, bude to neřešitelné.“

Jan Šotnar (kormidelník SLUNETA Ústí nad Labem): „Podruhé za poslední tři sezony zažijeme atmosféru semifinále play-off KNBL. Tentokrát však vstupujeme do těchto bojů v jiné pozici. Po vypadnutí Opavy jsme se ocitli v situaci, kdy i v dalším kole budeme využívat výhodu domácího prostředí. To je pro nás klíčový faktor, poněvadž jsme zde v roce 2024 ještě neprohráli a tým tu dokáže hrát s velkým sebevědomím. Pro naši psychiku je také dobré, že v posledním vzájemném utkání v lize jsme zvítězili na palubovce soupeře. Děčín má určitě více zkušeností a v play-off dokáže své výkony vždy vystupňovat. Jejich hlavní síla je v bojovnosti a nasazení, a to především na obranné polovině. My se musíme stejně jako s Pardubicemi držet našeho herního plánu a hrát s maximálním úsilím a koncentrací. Nás cíl je jednoznačný – a to postoupit do finále. Jsme odhodláni pro to udělat všechno.“

Foto: Karel Dvořáček