Kyzlink táhl Anwil prvnímu místu, Peterkovi Lvi porazili Albu!

Následující týden bude týdnem pravdy pro Barcelonu oběma českými Lvy. Nehraje se však pouze play off Euroligy, vrcholí základní části mnoha dalších lig. Prim minulý týden hrál Tomáš Kyzlink, jehož Wloclawek si zajistil první místo po základní části polské ligy. Kompletní přehled všech výkonů česko-slovenských legionářů najdete jako obvykle v tomto článku.

Náročný týden Barcelony

Barcelona má za sebou nepovedený týden. Pro Katalánce začalo play off Euroligy, v němž neuhájili domácí halu. Na horkou řeckou půdu poletí za stavu 1-1. První čtvrtfinále vyhrál v Palau Blaugrana Olympiakos 77-75, když prakticky po celý zápas vedl. Čechům se utkání hrubě nevydařilo: Jan Veselý byl přísně střežen a zapsal pouze 3 body, 4 doskoky a 2 asistence za 20,5 minuty. Tomáš Satoranský za 22 minut zvládl 4 doskoky i asistence. Druhý duel už pro Barcu dopadl lépe (77-69) a oba Lvi odehráli shodně 22,5 minuty. Veselý patřil k oporám domácích s 10 body a 7 doskoky, Satoranský přispěl 7 body, 4 asistencemi a 2 doskoky. Oba Češi však stříleli z pole pod 50% úspěšností (shodně 3/8).

V neděli si nadto “střihli” ještě ACB ligu v Andoře, kde inkasovali potupnou stovku a prohráli 92-108 (Veselý dostal volno, Tomáš Satoranský hrál 15,5 minuty a nastřádal po 3 bodech, doskocích i asistencích). Svěřenci Rogera Grimaua odehrají pět duelů v devíti dnech, zatímco Olympiakos měl v řecké lize volno a uspořil tak síly jednoho mače. Třetí zápas Olympiakos – Barcelona sledujte již v úterý od 20:30 na O2 Sport.

Nejlepší akce ze druhého čtvrtfinále Barcelona – Olympiakos

Joventut Badalona je spolu s Palencií (už jistý sestup) a Obradoirem týmem s aktuálně nejhorší formou v ACB lize. Čtvrtfinalista Eurocupu doplatil na náročnou sezonu a užší rotaci hráčů. O víkendu Badalona podlehla na Kanárských ostrovech Gran Canarii 79-97 a nic na tomto neúspěchu nezměnilo ani 12 bodů (4/9 z pole) a 4 doskoky slovenského křídelníka Vladimíra Brodzianského. Touto porážkou (a osmou z posledních deseti zápasů) si zelenočerní definitivně zabouchli dveře do vyřazovacích bojů.

Kyzlink znovu úřadoval

Anwil Wloclawek přehrál o víkendu Toruň 91-70 a dvě kola před koncem základní části si zajistil první místo. Tomáš Kyzlink byl v tomto zápase nejlepším střelcem se 17 body, jichž dosáhl za pouhých 18 minut ve hře. Český křídelník proměnil 6 z 11 střel z pole a přihodil i 3 doskoky a 2 asistence.

V britské lize začalo play off a Caledonia Lukáše Palyzy utrpěla nečekanou domácí porážku s Newcastlem 78-97. Gladiátoři prohráli druhý poločas 37-52 a jejich obrana jakoby si vzala náhradní volno. Palyza se zapsal do statistik za 22,5 minuty 10 body (3/8 z pole), 3 doskoky a asistencí.

Pakš, kde působí slovenský rozehrávač Mario Ihring, si zkomplikoval záchranářskou situaci domácí prohrou 74-84 s KTE Duna. Ihring strávil na place 34 minut, ale byl skvěle ubráněn, neboť vypustil za celý zápas pouze pět střel (tři proměnil) a celkově nastřádal 8 bodů, 13 asistencí (oproti jediné ztrátě) a 5 doskoků. Do konce skupiny o udržení zbývá pět kol a Pakš má v tabulce zatím na poslední Kapošvár náskok dvou bodů.

Richard Bálint byl o víkendu druhým nejlepším střelcem Alicante na hřišti Castella, porážku 64-70 ale neodvrátil. Ex-brněnský hráč nastřádal za 21 minut 11 bodů, 2 doskoky i asistence a trefil 4 ze 14 střel z pole. Jeho tým půjde do play off nejspíš ze sedmého či osmého místa.

Další těsnou výhru si připsal Betis Ondřeje Hanzlíka. Český guard sice strávil na place 23,5 minuty, ale do statistik se zapsal pouze dvěma body a stejným počtem doskoků. Sevilla se neustále přetahuje o poslední postupovou pozici do play off s Menorcou a Fuenlabradou. A právě Menorca si o víkendu pomohla důležitým vítězstvím v Burgosu nad Tizonou kouče Ocampa 88-83. Zraněný reprezentační power forward Böhm zranění nenastoupil.

Cholet vzdoroval favoritovi

Cholet, jehož barvy hájí Vojtěch Hruban byl blizoučko skalpu vítěze Eurocupu. V Paříži vedl outsider ještě zkraje poslední periody o 13 bodů, ale nakonec byl rád za prodloužení. V něm ale i kvůli dalšímu galapředstavení MVP finále Eurocupu Shortse (25b+6a) podlehl 90-92. Vojtěch Hruban si zahrál na 13 minut, proměnil dvě ze čtyř střel z pole a zaknihoval 7 bodů a doskok.

Jeden z favoritů Bundesligy – Alba Berlín musela skousnout porážku v Braunschweigu (81-90). Tým Martina Peterky potřebuje vítězit kvůli účasti v play-in, na nějž aktuálně ztrácí jednu výhru. Alba v tomto utkání naprosto zaspala začátek, prohrávala 14-34. A ačkoli favorit přirazil jen na čtyřbodový deficit v 35. minutě, obrat se nekonal a Alba prohrála teprve pošesté v bundesligové sezoně. Martin Peterka se prezentoval 7 body (2/4 z pole), 7 doskoky a asistencí za 26 minut.

Nejlepší akce ze zápasu Braunschweig – Alba

Pošesté v řadě zvítězil Ulm slovenského kouče Antona Gavela. Obhájce titulu zažehnal březnovou krizi a zapsal 21. výhru v Bundeslize – 86-66 nad Crailsheimem. Na dálku Ulm bojuje o čtvrté místo a domácí výhodu v prvním kole play off s Würzburgem. Ligu vede stále Bayern, jenž si smlsnul na Tübingenu 92-73.

Ve druhé německé lize skončila základní část. A do play off půjde ze druhého místa Giessen Šimona Krajčoviče. O tom, že se Giessen ze druhého místa utkání se sedmým Karlsruhe, rozhodlo až poslední kolo. Giessen v něm přetlačil Drážďany 89-88 a Krajčovič o těsném triumfu rozhodl trestnými hody 47 sekund před koncem. Celkem slovenský reprezentant zaknihoval za 28 minut 8 bodů (2/7 z pole), 4 doskoky, 6 asistencí a 2 zisky.