Komentáře

Reprezentace nohama na zemi. Bez srdce to nepůjde

Litevská reprezentační bublina skončila. Mnohým nastavila pověstné zrcadlo, jiní pro změnu ukázali, že mohou být příslibem. Česká reprezentace prohrála obě svá vystoupení, která navíc nemohla být odlišnější. Zatímco s Belgií chybělo nasazení, přesnost a bojovnost, s papírově slabšími Dány mohlo přijít vykoupení. To se nakonec těsně nekonalo, leč kouč Ginzburg mohl být s výkonem svých svěřenců vcelku spokojen.

Bez řady opor nemohl ve Vilniusu od reprezentace očekávat dvě výhry ani bezbřehý optimista, ovšem utkání s Belgií (62-90) bylo nejhorším duelem národního týmu pod taktovkou trenéra Ginzburga. Češi do nej vstoupili bez energie, jakoby si řekli, že když je Eurobasket 2022 jistý, nějak to odehrajeme. Do útoku to ještě v první půli špatné nebylo. Ovšem dozadu – darmo mluvit.

Belgičané, poháněni skvělým rozehrávačem Obasohanem, trestali jakékoliv zaváhání národního týmu a už v první čtvrtině vysázeli pět trojek. V útoku si dobře půjčovali míč a zaslouženě vedli 47-36. Akcie Čechů držel zejména podkošový bijec Balvín. Kdo čekal po poločase zlepšení, dočkal se. Avšak ze strany belgické obrany.

Za posledních 14 minut utkání totiž naši nastříleli slaboučkých 16 bodů. Bylo to sice zčásti dáno odstoupením Ondřeje Balvína, jenže celková bezradnost v postupném útoku (tuplovaná 16 ztrátami) vynesla nad Lvy zničující rozsudek v podobě debaklu 62-90. Nutno dodat, že v utkání snesl měřítko vedle Balvína ještě možná Sehnal, který se nezalekl soupeřů a snažil se i bránit. Otázka na závěr: Proč za rozhodnutého stavu nedostal od trenéra více minut Radek Farský?

Pár čísel: Belgie zaznamenala 90 bodů i přesto, že vystřelila na český koš jen podprůměrných 57 střel, ovšem 35 proměnila – což ukazuje 61% úspěšnost. Jistě, soupeř trefil několik těžkých zásahů, jenže laxní defenziva české reprezentace byla hlavním důvodem belgické produkce.

Sestava Lvů pro zápas s Dánskem

Foto: FIBA
Sestava Lvů pro zápas s Dánskem

Kdo zastaví Lundberga?

Duel s Dány dal šanci dostat se na střídačku Bálintovi s Kovářem místo Farského a zraněného Balvína. Hlavní otázkou však pro trenéra Ginzburga bylo, kdo ubrání Gabriela Lundberga? Dánská superstar v pátek 28 body sestřelila domácí Litvu a zařídila dánskému outsiderovi senzační vítězství 80-76. Nakonec se této úlohy zhostil po většinu času Ondřej Sehnal a nutno říci, že ji celkem zvládl.

Při pohledu na statistiku sice může zdání klamat, jenže Dán ze svých 38 bodů 13 nastřádal po trestných hodech a 6 přidal ze dvou přetěžkých trojek. A tak jsme na 19, s nimiž mohl Sehnal (či další obránci Lundberga) něco dělat.

Stoický Gabriel “Iffe” Lundberg kontroluje počet svých osobních chyb

Foto: FIBA
Stoický Gabriel “Iffe” Lundberg kontroluje počet svých osobních chyb

I s Dány začali naši hůře v obraně a soupeř završil povedenou první periodu nevídanými osmi trojkami. Poté se hra vyrovnala, Češi defenzivu i nasazení zlepšili. Basket s nečekaně vysokým skóre však pokračoval i po přestávce (51-48 pro Dánsko). Posléze přišlo nahánění Lunberga, jenž když sám neskóroval, vybídl k tomu třeba létajícího centra Zohoreho (19b).

Dánský ostrostřelec dohrával téměř celou čtvrtou desetiminutovku se čtyřmi fauly. Dva z nich byly útočné a kdyby rozhodčí nebyli dostatečně shovívaví, mohl Lundberg nuceně odstoupit už na začátku posledního dějství. Dánský tvrdý (místy až házenkářský) styl hry by se dal přirovnat k tomu, co v NBL praktikují Válečníci. Takže bylo pak na metru sudích, co Dánům povolí. A místy toho povolili opravdu hodně.

Duel kdo s koho dospěl po Bohačíkově trojce do nervydrásající koncovky po skvěle ubráněném dánskem útoku. Sehnal v závěrečné zteči napíchl obranu a nejlepší český střelec Peterka (24b) měl na ruce vítěznou střelu, jenže pohrdl. Můžeme diskutovat, zda “Mičego” neměl jít do koše, kde by si případně vynutil faul a šestky, které by s jeho úspěšností nejspíš obě proměnil. Nestalo se a Dánové se mohli radovat z triumfu 91-90. Zápas pro oko diváka vysoce koukatelný, ale defenzivní specialisté slzeli. 91 inkasovaných bodů od Dánska je zkrátka příliš.

Nejlepší akce zápasu Dánsko – ČR

Sehnal nezklamal

Druhé utkání už tedy co se týká obrazu hry špatné nebylo. Tým složený (až na Peterku s Bohačíkem) z hráčů KNBL nezklamal. Na rozdíl od zápasu s Belgií zahrál dobře Bohačík a hlavně Peterka, přidali se Vyoral se Sehnalem, tradičním pilířem obrany byl Kříž. Jakuba Šiřinu naopak jakoby svazovala pozice kapitána, ale ani od něj nebyl výkon vyloženým propadákem.

Bez šestice Satoranský, Veselý, Balvín, Hruban, Schilb a Auda tedy české “béčko” odehrálo v Litvě dva rozdílné zápasy. Ty ukázaly, že v kvalifikaci není slabých soupeřů a každý může porazit každého. Ukázaly také to, že hráči z KNBL se mohou měřit s Dány, ale už příliš ne s více herně vyspělou Belgií, nedej bože Litvou. Ta mimochodem své zaváhání s Dány napravila a Belgii zdolala 84-71. Češi ve skupině klesli na poslední místo s bilancí 1-3.

Pozitivy pro Ronena Ginzburga byly určitě výkony Ondřeje Sehnala (srdnatě se pod košem bil i Šimon Puršl), který si správnou drzost a formu z dresu USK přenesl i do reprezentace. Soví rozehrávač Dány zaměstnal 10 body, k nimž přidal 4 doskoky a 2 asistence. Izraelský stratég tak bude mít do budoucna příjemné starosti, jaké dva borce na rozehrávku nominuje na Eurobasket po bok lídra Satoranského.

Po skvělém MS 2019 se reprezentace v okleštěné sestavě vrátila nohama na zem. Hráči pochopili, že bez tvrdé práce, bojovnosti, obrany a srdce to nepůjde a ať už tato kvalifikace dopadne jakkoli, bude to dobrá škola pro nadcházející domácí Eurobasket. Protože zajíci se počítají až po honu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *