Víkend s krajánky: Veselý, Balvín, Ihring a Krajčovič ve skvělé formě!

Všichni čtyři v nadpisu zmínění reprezentanti Česka a Slovenska byli v uplynulém týdnu lídry svých týmů. Přečtěte si, co zajímavého se evropských soutěžích událo.

Začneme netradičně v Maďarsku. Mario Ihring sestřelil 28 body za 25 minut Körmend a jeho Pakš zvítězil na horké půdě Körmendu 100-92. Slovenský playmaker trefil 10 z 15 střel z pole, zaznamenal i doskok a dvě asistence. Domácím nepomohlo ani 23 bodů a 12 asistencí ex-ostravského Malika Morgana. Mario Ihring je ve fantastické formě, z posledních osmi zápasů má průměr 22,5 bodů na utkání a svému týmu výrazně pomáhá z posledního místa tabulky. Pakš pod Ihringovým vedením vyhrál šest z oněch osmi duelů a v tabulce mu už patří desáté místo s odstupem jediného triumfu na osmého.

Vyhrála i Zalakerámia trenéra Lubomíra Růžičky. Český lodivod slavil domácí úspěch 94-77 nad OSE Lions, který mimochodem znamenal posun na třetí pozici. Ex-ústecký Tony Hicks (17b+8d+6d) a ex-brněnský Oleksandr Mišula (15b+5d) patřili k oporám Zalakerámie.

Krajčovič válel, Giessen však prohrál

V německé Bundeslize patřil mezi nejlepší střelce Braunschweigu power forward Martin Peterka. Populární “Mičego” sice neodvrátil porážku 72-81 v Hamburku, ale za 26,5 minuty stihl 10 bodů. 5 doskoků a 2 asistence. Peterkovi propadly síťkou čtyři střely z osmi, avšak jeho bilance plus/minus se zastavila na čísle -25.

Mistr z Ulmu pod taktovkou Antona Gavela zvítězil počtvrté v řadě a stíhá na čele tabulky Chemnitz. Gavelovi hráči zdolali 100-90 Göttingen. Euroligový dvojvíkend nesedl Albě, která vybouchla v Bamberku 77-97 a s bilancí 8-4 (a třemi duely k dobru) je až pátá. Roli favorita v Rostocku naopak potvrdil Bayern (90-80).

Ani 21 bodů a 11 asistencí Šimona Krajčoviče nepomohlo Giessenu ve druhé Bundeslize k úspěchu na palubovce prvního týmu tabulky – Jeny. Tým slovenského reprezentanta prohrál poslední čtvrtinu 23-30 a zápas 86-95. Krajčovič však vedle double-doublu zapsal i 3 doskoky a 2 zisky a s užitečností 33 byl v tomto ohledu nejlepším hráčem zápasu. Bývalý hráč Levic ztratil pouze jeden balon a za 37 minut proměnil 9 ze 12 střel z pole a obě šestky. Giessen si i přes prohru drží si bilancí 10-6 šestou pozici.

Šimon Krajčovič je oporou Giessenu

Veselý přepisoval tabulky

Jan Veselý se v pátek výrazně zasloužil o euroligovou výhru Barcelony nad Baskonií (89-85) 23 body a 4 doskoky. Český reprezentant se navíc osamostatnil na čtvrté pozici historických tabulek Euroligy v doskocích. Má jich nyní na kontě 1607, na třetího Felipe Reyese ztrácí ale ještě 192. Veselý nadto v pátek zaznamenal i jubilejní dvoustý euroligový blok. Třiatřicetiletý hráč navázal na vynikající výkon ve středečním euroligovém zápase proti Realu (83-78), jejž sestřelil 27 body, k nimž přidal 4 doskoky.

V neděli proti Obradoiru dostal Veselý volno a Katalánci se na třetí triumf v řadě hodně nadřeli. Outsidera přehráli až 92-90 po přodloužení. Duel s klaksonem rozhodl (a druhé prodloužení odvrátil) až Joel Parra, který doskočil krátkou trojku Laprovittoly a proměnil koš o desku. Tomáš Satoranský pobyl na palubovce 27,5 minuty a zaznamenal 6 bodů, 6 doskoků a 3 asistence. “Kluk z Flory” se neztratil ani v Eurolize ve zmíněném mači proti Baskonii (10 bodů, 9 doskoků a 2 asistence), proti Realu spíše paběrkoval (2 body a 6 doskoků).

Nejlepší akce zápasu Barcelona – Baskonia

Joventut Vladimíra Brodzianského podlehl 70-90 na Tenerife a opora slovenské repre zvládla za 16 minut jen 3 doskoky a přihrávku. Badalona se nachází v menší krizi, prohrála totiž třikrát z posledních pěti střetnutí. David Jelínek střelecky pokřál při návratu do Androry, kde ale se svou Murcií prohrál vysoko 73-98. Český shooting guard byl ale s 12 body (4/7 z a tři body) za 15 minut druhým nejlepším střelcem poražených a od ochozů se mu dostalo vlídného přijetí.

Balvín zářil v hitu

Tizona Burgos, jejíž barvy hájí David Böhm a lavičce šéfuje Diego Ocampo, se o víkendu radovala z výhry nad městským rivalem San Pablem Burgos 110-96. Ex-sova Böhm přispěla dietními 3 body, doskokem a asistencí za 13 minut. Poražený celek spadl z první pozice v tabulce, protože prohrál už potřetí za sebou. Tizona naopak poskočila na pátou pozici a s bilancí 11-5 na rivala ztrácí jedinou výhru.

Richard Bálint se do statistik nezapsal za pouhé čtyři minuty v zápasu, jejž jeho Alicante prohrálo v Seville 78-97. Za domácí Betis bohužel nenastoupil další reprezentant – rozehrávač Ondřej Hanzlík.

Patrik Auda ve druhé japonské lize musel snést dvě vysoké porážky svého Aamori s Koshigayou 62-90 a 72-100. Český pivot byl v obou zápasech nejlepším střelcem. V prvním zmíněném mači Auda zaznamenal 24 bodů, 9 doskoků a 2 asistence, ve druhém pak 23 bodů, 5 doskoků a asistenci.

Ondřej Balvín byl ústřední postavou šlágru 17. kola Lotyšsko-estonské ligy. Obr Promejteje předvedl vysoký double-double za 15 bodů a 15 doskoků, přidal i 3 doskoky a proměnil 7 z 10 střel za 26,5 minuty ve hře. Jeho tým ale i tak nestačil na Kalev 65-80. Estonci přestříleli tým kouče Ginzburga 13-5 zpoza oblouku, což duel rozhodlo. Kalev vede ligu o jedinou výhru právě nad Prometejem.