KomentářeNovinkyRozhovory

Adéla Smutná o konci v Žabinách, individuálním progresu, comebacku do SBŠ i touze obléct znovu reprezentační dres

Po loňské obzvlášť vydařené sezoně se křídelnice či menší pivotka Adéla Smutná rozhodla změnit dres a z Ostravy odešla do ambiciózních Žabin Brno. Angažmá jí ovšem i vzhledem k obrovské konkurenci nevyšlo a vrátila se zpět do Ostravy, jíž v neděli 11 body pomohla k první sezonní výhře. O angažmá pod Špilberkem i návratu do známého prostředí se 183 vysoká usměvavá hráčka rozpovídala v našem interview.

Pozadí odchodu z Žabin i jejich profesionální fungování na všech bázích

Adélo, před necelými dvěma týdny byl oznámen váš nečekaný odchod z Žabin Brno, k němuž došlo váš popud. Můžete prozradit, co za rozhodnutím opustit klub stálo? Bylo těch faktorů více?
Musím říct, že do Žabin jsem se opravdu těšila. Těšila jsem se na něco nového a úplně jiného, než na co jsem byla zvyklá v Ostravě. Bohužel jsem měla pocit, že mi tohle angažmá vůbec nesedlo, proto jsem se rozhodla odejít.

Do Žabin jste zamířila po loňské velmi úspěšné sezoně v dresu Ostravy, kdy jste v lize sázela průměrně více než 16 bodů na utkání. Jak velký kariérní skok to pro vás osobně byl?
Byl to pro mě velký skok, jelikož Brno je kvalitní tým s dobrými výsledky, který hraje i Eurocup, takže to bylo něco jiné než v Ostravě. Tam jsme samozřejmě taky měly evropskou soutěž (Evropskou ligu EWBL, pozn.), ale Eurocup je na lepší úrovni, proto to bylo o něco těžší. Jsou tam i kvalitní hráčky z reprezentací, takže byla pro mě i konkurence.

V čem jste se po individuální stránce dokázala pod Špilberkem nejvíc posunout? Co vám osobně angažmá nejvíc dalo?
Jelikož jsem v Brně trénovala a hrála na pivotovi, tak si myslím, že mi to přidalo na bojovnosti pod košem.

O Žabinách se často mluví jako o velmi profesionálně fungujícím kolosu, kde se dbá na sebemenší detail a propracovanost. Můžete tato slova potvrdit, případně ještě nějak doplnit?
Ano, můžu to potvrdit. Opravdu můžu říct, že to tam funguje jako profesionální tým. Co se týče tréninků, ale i mimo ně. Je tam dobrá péče o hráčky i o ty, které jsou zraněné.

Návrat do Ostravy proběhl velmi rychle a hladce

Po konci angažmá v Brně jste se vrátila zpět do Ostravy. Jak rychle se váš návrat „upekl“?
Návrat do Ostravy proběhl skvěle. S holkama se znám dlouho, takže nebyl problém v zapadnutí. Taky máme všechny super vztah, tudíž jsem se na návrat těšila. Mám to blíže k rodině i kamarádům, takže jsem za to ráda.

Měla jste po konci v Žabinách nabídky i z jiných klubů Chance ŽBL?
Nevím o žádné, agent komunikoval jenom s Ostravou. Takže o mém přestupu, respektive o tom, že jsem chtěla odejít, nikdo jiný nevěděl.

Hrál při návratu do SBŠ roli právě i fakt, že se vracíte do známého prostředí, kde kromě řady spoluhráček máte vyzkoušenou i kvalitní spolupráci s trenérkou Ivetou Raškovou?
Ano, když jsem se dozvěděla, že by mě v Ostravě chtěli zpátky, tak jsem byla nadšená. Prostředí, kolektiv i trenéři jsou tady skvělí. S paní trenérkou se známe dlouho a jsem ráda, že mě může trénovat. Je to skvělý člověk jak v basketu, tak i mimo něj. Takže jsem ráda, že s ní můžu zase spolupracovat.

Důležitá výhra číslo 1 nad Trutnovem i touha obléct reprezentační dres

V neděli jste ve vyrovnaném utkání zvítězily po prodloužení nad Trutnovem a šlo o první sezonní zářez. Jaké byly z vašeho pohledu hlavní klíče k této veledůležité výhře?
Na tento zápas jsme se důkladně připravovaly, musely jsme se i sehrát, protože kromě mě přišla ještě jedna zahraniční posila (rozehrávačka Ilina Selcova ze Severní Makedonie), takže toho bylo za tak krátkou dobu hodně. Myslím si, že to chce ještě čas, abychom se pořádně sehrály. Proti Trutnovu jsme měly dobré, ale i špatné momenty, na kterých musíme zapracovat. Ale bojovaly jsme a jsem ráda, že jsme vyhrály. Ostrava si tak mohla připsat první výhru a já toho mohla být součástí.

Může být právě výhra s pořadovým číslem jedna důležitá i jako psychická vzpruha do zbytku sezony, aby si tým začal více věřit?
Myslím si, že tato výhra byla hodně důležitá. Určitě nám to pomohlo i po psychické stránce, jelikož Ostravě se začátek sezony moc nevydařil a už bylo potřeba to nějak zlomit. Určitě nebyl nikdo nadšený, když se prohrávalo. Mě osobně to taky mrzelo, ale věřím že se to tímto zápasem zlomilo a úspěšné zápasy budou jen přibývat.

Při vaší loňské vydařené sezoně se mluvilo o tom, že máte téměř reprezentační formu. Je pro vás šance obléknout dres národního týmu velkou motivací, snem i hnacím motorem?
Oblékat dres národního týmu je určitě sen pro každého. Už mám s reprezentací nějaké zkušenosti v mládežnických kategoriích, takže vím, jak skvělý pocit to je reprezentovat svoji zemi.

Foto: Zuzana Krišicová