Novinky

Final8 Českého poháru je tady. Obhájí Nymburk?

V Nymburku se ve středu otevírají brány Final8 ČP. Kdo vyzve domácího hegemona v souboji o zlato? Nebo se bude mistr trápit už ve čtvrtfinále s nebezpečnou Opavou? To všechno jsou otazníky, které zodpoví nový formát Českého poháru.

USK Praha – Královští sokoli

Mírným favoritem prvního čtvrtfinále (středa 15:00) jsou loňští finalisté z Folimanky. Ti sice papírově oslabili, přesto s KNBL obsadili po základní části skvělé páté místo s bilancí 13-9. V týmu se zrodily nové hvězdy (Štěrba, Bátovský) a Sovám prospěl i návrat Domagoje Prolety. Chorvatský pivot po vyhazovu ze Svitav viditelně pookřál a zapisuje 18 bodů a 5 doskoků na utkání. Tým ale samozřejmě táhne Ondřej Sehnal, jenž mj. v sobotním televizním šlágru s Opavou rozhodl trojkou tři sekundy před koncem.

Naproti tomu Královští sokoli prohráli v posledních 14 dnech třikrát po sobě, když dvakrát (jednou v ČP) nestačili na oslabené Olomoucko. Zejména obrana Hradce opět nepracuje tak, jak by měla, což mělo za následek zmařené šance na postup do A1. Jakkoli je potřeba uznat, že zápas pravdy v Pardubicích tým kouče Peterky prohrál jen velmi těsně. Čtvrtfinále s USK bude o bojovnosti a obraně, tedy jak se v těch to atributech Východočeši vyrovnají mladým Sovám.

Loňské finále ČP

3 otázky pro Filipa Haladu

Čtvrtfinále Českého poháru hrajete s USK, s nimiž jste letos prohráli oba soutěžní zápasy. Co povede k postupu do semifinále poháru přes tento tým, který výborně brání? 

40 minut plného soustředění. USK je mladý tým, který má výborného trenéra. Mají díky tomu správné zásady v útoku i v obraně. Musíme se o vítězství poprat, věřit si a být jeden tým.

Klíčovým borcem USK je rozehrávač Ondřej Sehnal. Jaké máte obranné varianty na jeho přibrzdění?

Ondřej Sehnal má super sezonu a je lídrem USK. Abychom zastavili jeho kvality, musíme být agresivní při každém jeho kroku a to hned o počátku zápasu. Nesmíme mu dovolit se rozehrát.

Veterán Peter Sedmák v rozhovoru pro NBL.cz řekl, že pokud byste získali pohár, vezme vás na vlastní náklady na dovolenou k moři. Jakou destinaci byste případně preferovali?

(Smích) Pokud vyhrajeme Final8 Českého poháru, tak mně osobně bude jedno, kam k moři vyrazíme. Na druhou stranu, pokud to bude na Sedmovy náklady, tak bych toho využil a jel někam hodně daleko a co nejdráž (opět smích).

Královští sokoli při oddechovém čase
Foto: Luboš Lorinc
Královští sokoli při oddechovém čase
Foto: Luboš Lorinc

Nymburk – Opava

Druhé středeční čtvrtfinále (od 18:30) obstará repríza pohárového finále z roku 2019. Loni Slezané získali v Plzni nepopulární “brambory” – ovšem letos při pohledu na los musel zavládnout v Opavě smutek. Utkat se s mistrem hned ve čtvrtfinále znamená výraznou porci smůly. Cesta ke skalpu šampionů a ještě na jejich palubovce povede pro Opavu přes absolutní koncentraci. Tým nesmí dopustit selhání jako v ligovém závěru na Folimance. Když se však k Jakubu Šiřinovi přidají Zbránek, Gniadek, Slavík či Jurečka, čeká Nymburk v obraně náročná šichta.

Křídlo Opavy Jakub Slavík před zápasem podotýká: „Nymburk nechtěl do čtvrtfinále nikdo a vyšlo to na nás. Je to škoda, spíš by to bylo zajímavější se potkat v dalším kole, ale musíme se s tím poprat. Po posledním ligovém souboji u nás máme Nymburku co vracet, protože jsme nepodali optimální výkon. Soupeř do toho vstoupil velmi koncentrovaně a v tom se mu budeme muset vyrovnat a pokusit se uhrát co nejlepší výsledek.“

Nymburk nemůže myslet na nic jiného, než na obhajobu pohárové trofeje. Byť loni v Plzni tým kouče Amiela porazil ve finále USK až po velkém boji v prodloužení. Aby vůbec k repríze došlo, musí Sovy porazit Sokoly a Nymburk Opavu. „Ač Opava nemá vyloženě klasické pivoty, hodně její údernost pramení z toho, že za střelami chodí i všichni hráči z perimetru. A právě tím těch míčů sbírají tolik a jsou v tom nejlepší,” řekl power forward Nymburku Martin Kříž, na co si u Opavy (jakožto nejlepšího týmu na útočném doskoku / 15,2 na zápas) dát vedle skvělého Jakuba Šiřiny nejvíce pozor.