Nymburk vybojoval zlato v Česko-slovenském poháru

Při letošních oslavách 100 let českého basketbalu se po ženách utkaly v Louda Auto Final 8 v Praze na Královce čtyři české a slovenské kluby o cennou pohárovou trofej. Vítězně z této vřavy vyšel Nymburk, jenž ve finále skolil obhájce slovenského titulu z Levic.

Čtvrtfinále dopadla podle papírových předpokladů

V prvním čtvrtfinálovém klání si Nymburk bez problémů poradil o 24 bodů se Svitem. Ten má sice ve slovenské lize solidní formu a jeho rychlý basket baví, ovšem na zkušeného tuzemského hegemona posledních let neměl – navíc Středočeši mají mnohem širší rotaci a kvalitnější lavičku, což bylo znát. Druhé klání už bylo vyrovnanější a Válečníci přemohli Komárno o 11 bodů. Svěřenci kouče Grepla sice v utkání nijak nezářili, ovšem X-faktorem vyrovnané koncovky byl reprezentační křídelník Matěj Svoboda, jenž strhnul výhru na stranu obhájců pohárového zlata.

Vstupenku do semifinále si vybojovaly Sovy, které ovšem proti „vybrakované“ Handlové, jež po zásahu slovenské cizinecké policie přišla před Final 8 hned o čtveřici zahraničních borců, nezačala vůbec dobře. Ještě v poločase ztráceli Pražané 9 bodů, ovšem družina Franka Kuhna nakonec dokonala obrat, využila úzké rotace Handlové a soupeři za druhý poločas povolila pouze 18 punktů. Stylem start – cíl proletěl do semifinále slovenský šampion z Levic, jenž jako jediný udržel prapor své země. Hanáci sice neprodali svou kůži lacino, ovšem nakonec prohráli osmibodovým rozdílem.

V zápasech o umístění si nejlépe vedl Svit

V utkáních o 5. až 8. místo nejprve Svit jednoznačně setnul Handlovou a Komárno po tuhém boji zdolalo Olomoucko. V utkání smutných poražených si nakonec z hlavního města odváží sedmé místo Olomoucko, které bez problémů o 27 punktů srazilo Handlovou. Zápas o páté místo mezi Svitem a Komárnem dospěl až do dramatického prodloužení, v němž byl šťastnější Svit a zvítězil o dva body. Díky výhře si Róbert Rožánek a spol. vybojovali druhé místo ve slovenském poháru, výběr trenéra Ivana Djordjeviče obsadil bronzovou pozici.

Jaqualyn Gilbreath z Komárna najíždí do koše v utkání proti Svitu

Semifinále jasnou záležitostí Nymburka a Patriotů

Družina Francesca Tabelliniho v semifinále proti výběru z Folimanky po nepovedené první čtvrtině začala postupně tahat za delší konec provazu, naopak Pražanům vyschl střelecký prach. Navíc nedokázali konkurovat silnému nymburskému perimetru, kde Sovám výrazně scházel ústřední rozehrávač Marek Vyroubal, jenž si ve čtvrtfinále poranil koleno. Jaromír Bohačík a spol. tak nakonec v poklidu prošli do finále, když USK zdolali šestnáctibodovým rozdílem.

Ve druhém semifinálovém špílu se Válečníci postavili slovenskému mistrovi z Levic, jehož v přípravě dokázali porazit v prodloužení o čtyři body. Touha obhájit svatý pohárový grál byla pro svěřence Tomáše Grepla obrovským hnacím motorem. Proti Patriotům se ovšem Děčínští trápili na útočné polovině (vypálili o 21 střel víc než soupeř); naproti tomu výběr Michala Madzina nasázel 14 trojek z 30 pokusů a dalekonosnou střelbou si dokázal pomoct i v momentech, kdy se utkání lámalo. Levičtí nakonec do finále proklouzli díky výhře o 15 bodů.

Rozehrávač Válečníků Anthony Walton zakončuje v semifinálovém klání proti Levicím

Finále v nymburské režii a veleobrat Sov v utkání o bronz

V utkáních semifinálových poražených měli na startu zápasu jasně navrch Severočeši, kteří byli mnohem aktivnější na obou polovinách kurtu. Ve svém středu navíc měli rozjetého Matěje Svobodu – a i zásluhou jeho bodového přínosu vedli na startu druhého kvartálu již o 16 punktů. Děčín ovšem poté začal kupit nesmyslné ztráty a chyby, což Pražané (opět hrající bez Marka Vyroubala) trestali. Postupně ze svého manka ukrajovali a do poločasu se jim povedlo ztrátu úplně smazat. Ve třetí periodě pak Sovy sedmibodovou šňůrou odskočily na 64:56, a ač se Tomáš Pomikálek a spol. snažili s utkáním ještě něco udělat, nakonec vysokoškoláci vyhráli o pět bodů. USK tak vybojoval bronz v Česko-slovenském poháru a stříbro v ryze české verzi, Válečníci v české části poháru získali po loňském zlatu bronzové medaile.

Vrchol celého poháru přišel v pátek večer, kdy se před televizními kamerami střetl Nymburk s Levicemi. Nymburští vletěli do utkání ve velkém stylu, na útočné polovině se jim dařilo a k tomu pálili s vysokou úspěšností i zpoza trojkového oblouku. Slovenští šampioni hráli s velkou chutí, ovšem začínala se na nich víc a víc projevovat únava z náročného programu spojená s užší rotací.

Zřejmě rozhodující sekvence zápasu přišla na startu čtvrtého kvartálu, kdy se Středočeši odpoutali na dvacetibodový rozdíl, což už se ukázalo býti pro Mašana Vrbicu a spol. neřešitelným rébusem. Nymburk si díky výhře o 13 bodů zajistil zlato v Česko-slovenském i Českém poháru, Levice se staly vicemistry Česko-slovenského a šampiony slovenského poháru.

MVP celého Louda Auto Final 8 byl vyhlášen nymburský point guard Ty Gordon, jenž svůj tým ve finále dotáhl k triumfu jedenadvaceti body.

Patrick Samoura z USK Praha zakončuje v utkání o bronz přes Filipa Kroutila z Děčína