Skvělý Palyza, vítězný Růžička a produktivní Auda

O uplynulém víkendu se v zahraniční odehrála opět celá plejáda interesantních zápasů, v nichž měli zastoupení čeští či slovenští krajánci. Kdo pomohl svému týmu o „eurovíkendu“ k nečekané výhře a komu se naopak příliš ofenzivně nedařilo?

Rozjetý Palyza a doskakující Balvín

Lukáš Palyza pomohl v neděli svému týmu Caledonia Gladiators k velmi cennému vítězství na půdě vedoucího týmu britské ligy London Lions. Jeho družina v hlavním městě urvala výhru 100:94 po prodloužení. Zkušený křídelník v tomto mači zaknihoval 13 bodů a 8 doskoků za necelých 32 minut na kurtu. Síťkou se 202 vysokému borci povedlo prohnat čtyři z osmi tříbodových pokusů a k tomu navrch přihodil jednu úspěšnou šestku.

V litevské lize zapsal další porážku tým Šauliai, jehož barvy hájí slovenský gladiátor Tomáš Pavelka. Při víkendové porážce na hřišti BC Wolves nastřílel 11 bodů, k nimž přihodil 7 doskoků a 4 asistence za necelých 22 odehraných minut.

V Lotyšsko-estonské lize si o víkendu výběr ex-reprezentančního kormidelníka Ronena Ginzburga Prometej poradil 93:71 s Tartu Ulikool. Český centr Ondřej Balvín v barvách vítězů zaznamenal 4 body a hned 12 doskoků za 16 a půl minuty na place.

Lukáš Palyza ve vítězném utkání proti London Lions

Veselý motorem Barcy a těsné vítězství pro Růžičku

Slovenský pivot Maroš Zelizňák v dresu Valmiery musel skousnout další hořkou pilulku v podobě porážky. Jeho tým tentokrát nestačil na VEF Riga, jemuž před zraky svých fanoušků podlehl 85:105. Čtyřiadvacetiletý Slovák nastřílel pět bodů, k nimž přidal stejných počet doskoků a 4 asistence za necelých 16 odehraných minut.

David Jelínek nepomohl Murcii k dalšímu triumfu ve španělské ACB lize, když jeho tým podlehl 76:82 v Zaragoze. Reprezentační křídelník zapsal 3 body za šest minut na kurtu. Barcelona si doma poradila 80:69 s Granadou a Jan Veselý byl druhým top skórerem týmu. Český letec nasázel 13 bodů za 17 minut hry, dirigent týmu Tomáš Satoranský zůstal tentokrát na čtyřech bodech za stejnou porci minut jako Veselý.

Ve druhé španělské lize v dresu Alicante tentokrát příliš nezářil Richard Bálint. Jeho tým zvítězil bez problémů 76:57 na hřišti Menorcy, ovšem ex-brněnský snajpr zapsal pouze 2 bodů za patnáct odehraných minut. Power forward David Böhm v dresu Tizona Burgos, jehož lavičce šéfuje reprezentační lodivod Diego Ocampo, zaznamenal při porážce v Melille 73:83 šest bodů za osmnáct minut na kurtu.

Kouč Lubomír Růžička dovedl svůj tým Zalakeramia k těsnému triumfu 73:71 nad DEAC. Střeleckým lídrem vítězů a druhým nejlepším skórerem celého klání byl ex-ústecký point guard Tony Hicks, jenž nasázel 20 bodů a přidal 8 asistencí a 5 doskoků.

Kouč Lubomír Růžička v euforii po úspěšné akci svého týmu

Dvouciferní střelci Peterka a Auda

Slovák Anton Gavel musel o víkendu na lavičce Ulmu skousnout nečekaný domácí direkt od Rostocku v poměru 89:107. Též před zraky svých tifosi nestačil Braunschweig na Bonn, s nímž prohrál 94:102. Pivot české reprezentace Martin Peterka v dresu poražených nastřádal 10 bodů, 5 doskoků a 2 asistence za šestadvacet odehraných minut.

Rozehrávač Šimon Krajčovič v trikotu druholigového německého Giessenu pomohl svému chlebodárci k povinné výhře 92:80 nad beznadějně posledním Artlandem. Slovenský reprezentant v utkání nastřílel 3 body.

Ve druhé japonské lize zaznamenala ekipa Patrika Audy Aomori o víkendu porážku a výhru. V sobotu jasně doma nestačila na Fukušimu, jíž podlehla 76:100. Svalnatý český pivot v tomto mači nasázel 12 bodů za 23 minut na kurtu. Pouze o den později – stejné obsazení – ovšem výhra domácích v poměru 83:76. A český plejer byl nejlepším střelcem svého týmu i celého utkání, když zaknihoval 23 bodů a 7 doskoků za 24 a půl odehraných minut…