Peterka s i Ihringem táhli své týmy, Barcelona zná soupeře pro čtvrtfinále Euroligy

Martin Peterka s Mariem Ihringem byli nejviditelnějšími krajánky uplynulého evropského týdne. Vše podstatné se dočtete v našem pravidelném přehledu.

Barcelona se chystá na čtvrtfinále Euroligy proti Olympiakosu Pireus. Rozhodla o tom závěrečná runda základní části. V té se dařilo oběma konkurentům Katalánců – Panathinaikosu a Monaku, takže Barca před pátečním střetnutím věděla, že skončí čtvrtá. Kouč Grimau tak dal volno Hernángómezovi s Laprovittolou a Barcelona prohrála ve Francii 72-76. I Češi měli v tomto utkání spíše epizodní role: Jan Veselý zvládl 9 bodů, 3 doskoky a 3 asistence za 16 minut. Tomáš Satoranský se za 11,5 minuty do statistik zapsal doskokem a čtyřmi asistencemi.

Nejlepší akce zápasu Lyon – Barcelona

V neděli v ACB lize vedoucí Barcelona zvítězila v Gironě 81-75 a základ pro důležité vítězství položila už v první kvartě (26-12). Čísla obou lvů byla však spíše dietní: Jan Veselý nastřádal pouze 4 body, 3 doskoky a asistenci za 24 minut. Jeho reprezentační kolega Satoranský zvládl 3 body, doskok a asistenci za 18,5 minuty. Barca je v tabulce i nadále třetí se ztrátou čtyř výher na dvojici Malaga – Real. A právě královský velkoklub přehrál v neděli Joventut Vladimíra Brodzianského 95-92. Slovenský křídelník si připsal 5 body a 3 doskoky za 22 minut, ale také nejlepší plus/minus bilanci z celého týmu (+15)!

Murcia, v níž působí David Jelínek, oslavila v úterý postup do semifinále Ligy Mistrů. U výhry 85-72 v Ludwigsburgu (jehož lavičce šéfuje ex-Sova Josh King) však Jelínek nefiguroval. O víkendu v lize pak Jelínek dostal důvěru na pouhé tři minuty proti Palencii a do statistik se nezapsal. Murcia zvítězila 90-77 a okupuje čtvrté místo o jedinou výhru za Barcelonou.

Tizona prohrála šlágr

Dvojkolo odehrály v minulém týdnu celky druhé španělské ligy, jejíž základní část se kvapem blíží ke konci. Tizona Burgos pod vedením reprezentačního lodivoda Diega Ocampa ztratila slibně rozehraný mač u lídra Leymy Coruni. Ve druhé čtvrtině tam vedla i o 15 bodů, ale ve druhé půli se Tizoně rozpadla obrana. Inkasovala 58 bodů a padla 91-97. David Böhm kvůli zranění nenastoupil, stejně jako v neděli proti Melille (89-74 pro Tizonu). Nováček LEB Oro je ale i po třicátém kole na druhé pozici s výtečnou bilancí 22-8 a přetahuje se o ni s městským rivalem San Pablem Burgos a Lleidou.

Nedařilo se Betisu Sevilla, který navzdory slušné minutáži Ondřeje Hanzlíka doma dvakrát prohrál. Při středečním těsném nezdaru s Lleidou 73-74 si český guard zahrál 26,5 minuty, za něž nastřádal 5 bodů a 7 doskoků. V neděli se San Pablem Burgos (76-88) zvládl Hanzlík za 24 minut 4 body, 4 doskoky a 2 přesné pasy. Betis se zuby nehty drží na deváté pozici zajišťující play off (první tým ligy postupuje automaticky do ACB), ale tlačí se na něj hned pět dalších soupeřů.

Spíše epizodní roli dostal v dresu Alicante Richard Bálint, jehož mužstvo uplynulý týden zakončilo bilancí 1-1. Nejprve zdolalo Ourense 91-82 (Bálint za 6,5 minuty 2 asistence), aby prohrálo na palubovce Lleidy 77-91 (Bálint za 13,5 minuty 5 bodů a 2 doskoky). Osmé Alicante (18-12) už má jisté play off.

Peterka po čase zase dvouciferný

Martin Peterka pomohl Braunschweigu 12 body, 2 doskoky a 3 asistencemi k důležitému triumfu 98-88 nad Crailsheimem. Mičego se trefil čtyřikrát (ze sedmi pokusů) z dálky a za 27 minut se stal čtvrtým nejlepším střelcem vítězů. Lvi tedy i na dále mohou pomýšlet na bundesligové play-in, protože na desátou pozici ztrácí pouze jednu výhru.

Ulm pod vedením Antona Gavela oslavil čtvrtou výhru (96-71 v Rostocku) v řadě a přiblížil se čtvrtému Würzburgu na rozdíl jediného triumfu.

Ve druhé Bundeslize spíše paběrkoval Šimon Krajčovič (5 bodů, 5 asistencí a doskok za 25 minut), ale jeho Giessen i tak v pohodě porazil Hagen 87-68 a směřuje za třetím místem po základní části.

Ani solidní výkon Vojtěcha Hrubana (11 bodů, doskoky a 2 asistence za 24 minut) nestačil Choletu k úspěchu v zachraňujícím se Roanne (69-82). Cholet pět kol před koncem základní části i tak drží v tabulce sedmé místo. Za ním se ale nechází hned trojice pronásledovatelů, kteří mají na svém kontě jen o výhru méně.

Nejlepší akce zápasu Roanne – Cholet

Dvě zcela odlišná utkání odehráli basketbalisté Caledonie v britské lize. Nejprve v pátek podlehli v Sheffieldu 62-69 a Lukáši Palyzovi se duel vůbec nevyvedl (3 body, doskok a asistence, ale také -20 v kolonce plus/minus). V neděli to už byla “jiná káva” a Palyza se stal třetím nejlepším střelcem Gladiátorů při výhře 96-81 nad Plymouth. Ostravský odchovanec nastřádal 13 bodů (4/6 z pole), 4 doskoky a 3 asistence za 23,5 minuty (+19). Caledonia ještě nevzdala pohled na druhé místo po základní části, ale druhý Cheshire má momentálně o výhru i zápas k dobru.

Double-double Ihringa

Mario Ihring byl znovu oporou Pakše – tentokrát v prvním kole skupiny o udržení v maďarské lize. Jeho tým zvítězil ve Szedeaku 96-81 a slovenský rozehrávač potěšil své fanoušky double-doublem za 13 bodů a 13 asistencí, k nimž přidal i 2 doskoky, 2 zisky a jen 2 ztráty. Ihring měl navíc i druhé nejlepší číslo z aktérů zápasu v bilanci plus minus (+25).

Smolný zápas má za sebou Tomáš Kyzlink. Jeho Wloclawek prohrál na hřišti Ostrówa Wielkopolského 87-89 po prodloužení a české křídlo navíc odstoupilo ve druhé čtvrtině kvůli zranění. Do té doby Kyzlink stihl za 9 minut 3 body a doskok. Anwil stále vede tabulku s náskokem jedné výhry nad Sopotem.

Tomáš Kyzlink nedohrál utkání s Ostrówem

Ve druhé japonské lize kleslo po dvou víkendových porážkách Aamori Patrika Audy na čtvrté místo východní konference. Český dlouhán se už v sobotu s Narou snažil, seč mohl, ale 26 body (11/17 za 2b), 9 doskoky a 2 asistencemi za 31 minut prohře 91-95 nezabránil. V neděli Aamori podlehlo 90-103 a Auda zaznamenal 17 bodů (7/11 za 2b), 10 doskoků a 2 asistence opět za 31 minut.

Postup (2-0 přes VEF Rigu) do finále lotyšsko-estonské ligy oslavili s Prometejem Ondřej Balvín s Ronenem Ginzburgem. Obrovitý pivot v prvním duelu (76-66) pomohl za 16,5 minuty 7 body, 7 doskoky a 4 asistencemi. Druhý zápas pak byl jasně ve znamení Ukrajinců, vyhráli 87-66, avšak Balvín zaknihoval jen 3 doskoky za 15 minut.