KomentářeNovinky

Děčín i Ústí vstupují do čtvrtfinále v roli favorita. Potvrdí ji?

Oba severočeští zástupci naskočí do čtvrtfinále nejvyšší tuzemské basketbalové soutěže v rolích favoritů. Povede se jim hned na startu čtvrtfinále play-off v obou kláních uhájit vlastní palubovku a nastartovat tak ideálně svůj diesel k cestě za postupem do semifinále? Proti nim stojí Brno, respektive Pardubice, které rozhodně svou kůži neprodají lacino.

BK ARMEX Děčín (4.) vs. Basket Brno (5.)

V bitvě čtvrtého s pátým týmem tabulky po nadstavbové části A1 se Válečníci střetnou s Brnem. Série odstartuje pod děčínskou skálou v úterý a právě domácí prostředí by mohlo hrát významnou roli. Prostředí Maroldovky je velmi bouřlivé a tifosi jsou často pomyslným šestým hráčem Děčína. Své o tom ví i ex-Válečníci Krakovič s Šiškou, kteří na severu Čech zažili „dobu stříbrnou“ a série tak pro ně bude o to víc pikantní.

Série slibuje interesantní podívanou i z toho důvodu, že oba celky vyznávají rychlý basket, což je oku diváka lahodící. Achillovou patou týmu zpod Špilberku by mohla být výrazně užší rotace a také nezkušenost mladých hráčů. U válečnické družiny je otázkou, jak rychle se jí povede zabudovat nedávnou akvizici z Kolína, osmadvacetiletého Černohorce hrajícího na křídle či menším pivotovi Zdravka Boškoviče. Ten si již odbyl premiéru v děčínském dresu v derniéře skupiny A1 právě v Brně, kdy za téměř 20 minut zapsal 4 body. Naopak na startu série jistě bude scházet Jan Štěrba, jehož trápí násobná zlomenina v obličeji z utkání s Nymburkem.

Ani brněnské vedení nezahálelo a tým před vyřazovacími boji posílil druhý nejlepší střelec ligy Martin Svoboda, jenž do jihomoravské metropole dorazil z Písku, jemuž již skončila sezona. Tento dvaadvacetiletý 200 vysoký borec jistě rozšíří možnosti družiny Martina Vaňka, ovšem i u něj je otázkou, jak se rychle se mu povede v novém týmu adaptovat…

Střelečtí lídři a tahouni obou týmů

Nejlepším střelcem Děčína je reprezentační křídelník Matěj Svoboda, jenž průměrně zapisuje 18,8 bodu na utkání – 4. v celé lize. V závěsu za ním je rozehrávačský tandem Anthony Walton (14,7) – Jordan Ogundiran (13,3). Brněnský celek střelecky táhnou křídelník Greg Lee (13,9 bodu na zápas), rozehrávač Ondřej Šiška (12,6) a centr Terrell Brown-Soares (11,3), jenž zároveň jasně vévodí žebříčku Kooperativa Faktoru. Lídr Děčína AJ Walton je s průměrem 7,5 asistence na utkání druhý v soutěži…

Jordan Ogundiran z Děčína se snaží probít přes Viktora Půlpána z Brna
Foto: Jan Russnák

Letošní vzájemné zápasy:

Basket Brno – BK ARMEX Děčín 101:79 (Lee 21 – Svoboda 21)

BK ARMEX Děčín – Basket Brno 70:58 (Svoboda 22 – Brown-Soares 16)

BK ARMEX Děčín – Basket Brno 91:85 (Pomikálek a Kroutil po 16 – Šiška 17)

Basket Brno – BK ARMEX Děčín 77:79 (V. Půlpán 17 – Walton 19)

Tip na výsledek série: 4-1 na zápasy pro Děčín

SLUNETA Ústí nad Labem (3.) vs. BK KVIS Pardubice (6.)

Druhý severočeský zástupce odstartuje svou čtvrtfinálovou sérii ve stejný den jako Válečníci a vyzve v ní pardubickou Beksu. Půjde o bitvu jako řemen, jelikož Pandy mají Východočechům co vracet za loňské vyřazení a letošní vzájemné bitvy stály pokaždé za to. A to i z toho důvodu, že oběma sokům se již povedlo vykrást soupeřovu palubovku.

Tým Jana Šotnara (pro něj půjde také o pikantní sérii, jelikož vedení potvrdilo jeho posezonní odchod z klubu a údajně má zamířit právě do Pardubic) letos zdobí velmi silná ofenziva a produktivní perimetr v čele s nejlepším střelcem soutěže Tyem Nicholsem. Pardubičtí se po hrůzném průběhu soutěže a rošádě na trenérském postu i v hráčském kádru dokázali zvednout a jejich největší zbraní je nevyzpytatelnost. To už potvrdili i proti Slunetě, na jejímž kurtu dokázali nečekaně zvítězit zásluhou nezastavitelného Tomáše Vyorala. Důležitým X-faktorem může být právě ex-reprezentační rozehrávač, jenž se však v průběhu nadstavby zranil a je s otazníkem, zda na play-off již bude připraven…

Epická bitva mezi oběma soupeři se odehrála ve zmiňovaném loňském čtvrtfinále Kooperativa NBL, která dospěla až do rozhodujícího Zápasu 7. V něm výhodu domácí arény využily Pardubice, které vyhrály 87:76 a celou sérii tak opanovaly 4-3 na zápasy.

Tahoun Pardubic Tomáš Vyoral zakončuje přes ústeckého pivota Delvona Johnsona
Foto: BK KVIS Pardubice

Ofenzivní tahouni obou týmů

Nejlepším střelcem Slunety i celé Kooperativa NBL je Ty Nichols s průměrem 21,5 punktu na zápas. V závěsu za ním je jeho americký parťák Lamb Autrey (15,7) a třetí na pásce pak kapitán Ladislav Pecka (14,8). Top skórery Beksy jsou křídelník Petr Šafarčík (16,3 bodu na utkání); stejným bodovým průměrem se pyšní i vyšší křídlo či menší pivot Kameron Chatman a 12,2 bodu pak přihazuje chorvatský centr Jure Škifić.

Třetí v celé soutěži v žebříčku Kooperativa Faktoru je obrovitý ústecký power forward Delvon Johnson (5,8 bodu na utkání).

Letošní vzájemné zápasy:

BK KVIS Pardubice – SLUNETA Ústí nad Labem 81:97 (Šafarčík 27 – Nichols 26)

SLUNETA Ústí nad Labem – BK KVIS Pardubice 100:101 po prodl. (Nichols 23 – Chatman 27)

BK KVIS Pardubice – SLUNETA Ústí nad Labem 92:74 (Švrdlík 24 – Nichols 21)

SLUNETA Ústí nad Labem – BK KVIS Pardubice 99:83 (Rowan 26 – Šafarčík 22)

Tip na výsledek série: 4-2 na zápasy pro Ústí

Foto: BK ARMEX Děčín