Sokoli si doletěli pro cennou výhru na horkou půdu Válečníků

V 17. kole Kooperativa NBL zavítal poslední celek tabulky z Hradce Králové na sever Čech, kde si na další výhru do tabulky brousila zuby rozjetá děčínská mašina. V Maroldovce se ovšem nakonec událo největší překvapení tohoto ligového kola, když Východočeši nečekaně zvítězili.

Oba týmy trápily před utkáním různé zdravotní neduhy. V domácím dresu nenaskočilo do duelu zraněné duo Tomáš Pomikálek – Petr Macháč. Na druhé straně kouč Lubomír Peterka nemohl využít služeb hned čtveřice borců – scházeli mu Lovro Mandalinič, Filip Kábrt, Vladimír Larry Vondra a Tadeáš Vlček; Ondřej Peterka navíc nastoupil po nemoci.

V dresu Hradce se do známého prostředí vrátil ex-Válečník Lamb Autrey, jenž Děčínu ve své premiérové sezoně na severu výraznou měrou pomohl vybojovat stříbrnou ligovou placku. A jak se mu proti svému bývalému chlebodárci vedlo tentokrát? Na palubovce strávil téměř 37 minut, během nichž nasázel 22 punktů (proměnil 6 z dvanácti pokusů za dva body, jednu trojku ze čtyř pokusů a všech sedm jeho trestných hodů našlo přesný cíl).

Své spoluhráče zásobil 190 vysoký rozehrávač či křídelník známý svými extravagantními účesy sedmi finálními přihrávkami a cenný double-double si připsal díky deseti doskokům. Navrch přidal 5 získaných faulů, 4 ztráty a stejný počet zisků. Jeho užitečnost se vyšplhala na cifru 32.

David Žikla přijímá pokyny od kouče Tomáše Grepla

První poločas patřil Děčínu

Na začátku utkání svěřenci Tomáše Grepla čekali na koš téměř tři minuty, což bylo dlouhé čekání nejen pro hráče, ale také pro fanoušky, kteří tradičně stojí a tleskají až do vstřelení prvního bodu. Následně ovšem hráči v bílých dresech svoje střelecké trápení prolomili a do svého soka se zakousli.

Hradeckou družinu domácí trápili především agresivní obranou a aktivní hrou, na níž Ondřej Peterka a spol. jen složitě nacházeli recept. Do hry domácích se ovšem postupem dalších minut čím dál častěji začaly vkrádat i nepřesnosti, které Hradečtí využívali ke korigování skóre. Nejvyšší vedení v první půli si Děčín vypracoval v 19. minutě, kdy po trojce Filipa Kroutila svítil na tabuli stav 44:35. Hosté ovšem čtyřmi body v řadě stáhli poločasové manko na přijatelných pět bodů.

Hradecká „defe“ ve druhé půli uškvařila Válečníky

Po změně stran nastal obrázek hry, který opět téměř vyprodaná Maroldovka neočekávala ani v těch nejhorších snech. Sokoli ucpali bednu, takže svěřenci Tomáše Grepla museli pálit z delší vzdálenosti, ale jejich procento střelby bylo tristní; k tomu navíc začali kupit zbytečné ztráty, které je také srážely.

Kromě sterilního útoku se do děčínské hry vkrádaly také chyby na obranné polovině, které soupeř nekompromisně trestal. Třetí kvartál Děčín prohrál 6:27 a před posledním hracím obdobím ztrácel již 16 bodů. A když poslední čtvrtinu otevřel trojkou David Škranc a nedlouho poté ze hřiště s bolestivou grimasou odkulhal Anthony Walton (nakonec dohrál se sebezapřením s bolavým kolenem), nad Děčínem se stahovala mračna.

Hráči Děčína se nevzdali, ovšem jejich trápení na útočné polovině nebralo konce a nakonec se před svým sokem museli sklonit poměrem 72:84. Válečníci i přes porážku zůstali na druhém místě ligové tabulky (bilance 12-5), Sokoli se naopak zásluhou vítězství posunuli na předposlední 11. příčku (4-13) a mají stejnou bilanci jako desátá Slavia.

Děčínský Anthony Walton útočí přes hradeckého Michala Svojanovského

BK ARMEX Děčín – Královští sokoli 72:84 (24:16, 44:39, 50:66)

Body: Nichols 18 (+ 3 zisky a 8 ztrát), Kroutil 17, Mach 12, Jansa 8, Svoboda a Josipovič po 6, Walton 5 (+7 asistencí, 7 doskoků a 7 zisků) – Šturanovič 23, Autrey 22 (+ 7 doskoků a 10 asistencí; TH 7/7), Škranc 21 (+ 11 doskoků a 6 zisků), Dvořák 13, Svojanovský 3, Kalný 2.

Týmové statistiky

Střelba 2 body 44/19 – 43/23; Střelba 3 body 19/8 – 23/7; TH 17/10 – 20/17; Doskoky 35:31 (útočné 8:4); Asistence 19:19; Ztráty 21:18; Fauly 19:17.

Názory trenérů po utkání

Tomáš Grepl, kouč BK ARMEX Děčín: „Důvody dnešní prohry je nutno hledat jednoznačně v našem přístupu. Mysleli jsme si, že se Hradec porazí sám, a od toho se to celé odvíjelo. V prvním poločase jsme byli jednoznačně lepší, ale místo toho, abychom už zde zápas utrhli, byli lépe připraveni a měli větší bodový polštář, až přijde náš tradiční střelecký výpadek, nechali jsme soupeře na dostřel. Ve třetí čtvrtině předvedl Hradec famózní výkon, my jsme naopak byli tragičtí a prohráli ji o jednadvacet bodů. Tam se zrodila naše porážka, která neměla být. Ale jak říkám, za vše může náš přístup.“

Lubomír Peterka, kormidelník Královských sokolů: „Jsem hrozně rád, protože jsme sem jeli v hodně zdecimované sestavě. Měl jsem sedm hráčů plus dorostence, Ondra Peterka pak vylezl na zápas rovnou z postele. Od začátku se nám dařilo plnit pokyny, se kterými jsme do zápasu šli, a domácí jsme nepustili do žádného trháku. Odehráli jsme slušný první poločas, pak se rozhodlo ve třetí čtvrtině. Tam jsme domácí zavřeli na šesti bodech, když jsme ucpali bednu. V útoku nám dobře šel míč z rukou, odskočili jsme a pohlídali si výhru až do konce. Myslím si, že domácí dnes cítili lehkou kořist, trochu nás podcenili, ale my jsme hráli dobře.”