Novinky

1. liga: Čtyři supervýkony i nerozluštěná tajenka západu

1. liga mužů má za sebou předposlední kolo základní části. Ve skupině východ už známe kompletní účastníky všech nadstavbových skupin. Naproti tomu na západě budou kluby bojovat takřka do poslední minuty. V našem pravidelném souhrnu se dnes například dočtete o dobré formě Liberce, přestřelce v Polabí, či skvělých individuálních výkonech několika hráčů v čele s Martinem Svobodou a Pavlem Slezákem.

Jindřichův Hradec měl minulý týden na programu zápas 17. kola, ale ještě předtím dohrával 16. kolo v Liberci. Svěřenci tandemu Červenka – Beťko se musí vyrovnat s odchodem Filipa Novotného do Pardubic a chybí jim také zraněný Ikegwuruka. Klub si proto ”stáhl” Viktora Lukice-Gavrice z Pelhřimova. Lions si v Liberci vytvořili zásadní náskok 23-9 už v první čtvrtině a mimo drobné zaváhání koncem druhé a čtvrté části si jej udrželi až do konce. Nebývale defenzivní duel Lions vydřeli poměrem 58-52. Severočeši stříleli velmi nepřesně (29%), zatímco Jihočeši si pomohli 65% úspěšností za dva body. Hosty táhl kapitán Linhart s 12 body a 10 doskoky, Liberec se spoléhal na oporu letošní sezony Vladimíra Kořínka (17b).

V pátek Lions neměli žádný problém ”převálcovat” oslabený Chomutov 117-76. Jindřichův Hradec potopil 12 trojek, kraloval na doskoku (65-32) a bodově se prosadilo všech devět hráčů. Lukáš Stegbauer zaznamenal 23 bodů, Jordan Oupoh 21. V hostujícím dresu se nejvíce dařilo Lukáši Rozsypalovi, jehož 25 bodů je kariérní rekord v první lize.

Liberečtí hráči stále nevzdávají boj o skupinu o 7. až 12. místo: V neděli se dočkali pohodlné výhry 83-59 v Pelhřimově, čímž dokázali, že 58 bodů inkasovaných od Lions nebyla náhoda. ”Rysi” zapracovali na defenzivě a vyhráli třetí z pěti posledních duelů a s béčkem USK mají nyní shodně šest výher. Vedle 18-bodového Kořínka zářil za Liberec zejména Jakub Hojdar, autor 24 bodů. Sojky (syceny 17-bodovým Vitosisem) naopak šlapou vodu, prohrály podvanácté za sebou.

Tabulka skupiny západ
Zdroj: CZ.Basketball

Galapředstavení Sršňů

Jak je patrné z tabulky výše, o postup do skupiny o 1.-6. místo si to v posledním kole rozdají tři týmy (Plzeň, Polabí, Litoměřice) s jedenácti triumfy. Polabí totiž v neděli nestačilo na Písek 89-115. V nebývale ofenzivním poločase byl přitom stav v Poděbradech ještě v polovině druhé čtvrtiny 52-38 pro domácí Polabí. Zkušení hosté však ještě do přestávky otočili a na tabuli pak svítil stav 61-63. Nicméně Polabí nastřílelo za dvacet minut 10 trojek a drželo s favoritem krok. Sršni ale po přestávce utáhli šrouby v obraně a povolili Středočechům jen 28 bodů po změně stran.

V útoku svěřence Jana Čecha táhla dvojice Martin Svoboda – Vojtěch Sýkora. První jmenovaný byl s užitečností 48 mužem kola (32 bodů, 11 doskoků a střelba 16/20 z pole) a nebýt špatných trestných hodů (0/5), hodnota jeho efektivity by začínala pětkou. Rozehrávač Sýkora pro změnu zapsal triple-double – a to za 15 bodů, 10 doskoků a 12 asistencí. Písek vyhrál pošestnácté v této prvoligové sezoně a radost může klubu i fanouškům zvýšit i fakt, že novým partnerem klubu se stal pivovar Platan. To Polabí (tlačeno Dávidem Novákem s 21 body) bude o nejvyšší nadstavbovou skupinu hrát v neděli v přímém souboji v Litoměřicích. A vzhledem k losu Plzně (právě v Písku) lze říci, že vítěz bere vše.

Pěkná akce Písku

Lítý boj o třetí místo

Své konto výher poměrně snadno (na jedenáct) rozšířila Plzeň, která doma zdolala béčko USK (bez posil z A-týmu) 84-56. O vítězi rozhodl už první poločas, jejž Lokomotiva vyhrála 48-24. Dařilo se pivotu Aušprunkovi (14b+16d za 26,5 minuty), naproti tomu mladé Sovy doplatily na pouze 30% střelbu za dva body a pod košem jim výrazně chyběl František Fuxa. Pražané spoléhali na Šafaříka (16b) s Látalem (14b), k nimž se však nikdo bodově nepřiblížil.

Pro ”povinnou” výhru na palubovku SP Basketu přijely Litoměřice, ovšem Pražané jim neprodali svou kůži lacino (72-81). Ještě dvě a půl minuty před koncem totiž domácí Staniszewski trojkoval na 70-75 a Slavoj musel pojistit svou jedenáctou výhru až sérií šestek. Severočeši se jako obvykle mohli spolehnout na dvojici Karlovský (17b+7d) – Haiblík (16b+8d) a v posledním kole mají postup de facto ve svých rukou. Pokud doma porazí Polabí a Plzeň podle papírových předpokladů prohraje v Písku, zahrají si si svěřenci kouče Eisnera opět nadstavbu o 1. až 6. místo.

V posledním kole se bude hrát i o šestou příčku – a to mezi Libercem a USK Praha B. Pražané ve čtvrtek dohrávali ještě v Pelhřimově a s Daliborem Vlkem (nejlepší střelec s 19 body) a Ondřejem Švecem v sestavě zvítězili přesvědčivě 90-61. V zápase nás zaujal vlastní koš domácího Aidase Šatase, jenž v utkání nebodoval, tedy kromě onoho vlastního koše (připsaného nakonec Fuxovi). USK bude kromě domácího duelu s Lions hrát ještě čtvrteční dohrávku s Chomutovem a pokud ji zvládne, vyhne se (bez ohledu na výsledek zápasu Liberec – SP Basket) díky lepším vzájemným zápasům s Libercem play out.

Zmatený Aidas Šatas

Pojistky pro Brno a Nový Jičín

Nový Jičín triumfoval v Prostějově 80-60 a přidal punc na svůj postup do nejvyšší nadstavbové skupiny. S 26 body a 10 doskoky jej vedl pivot Gianluca Prošek, ovšem odpor mladých Orlů favorit definitivně zlomil až šňůrou 11-3 v posledních třech a půl minutách třetí čtvrtiny. Hosté byli po celý zápas aktivnější, o čemž svědčí i statistika trestných hodů (25/34), které byly rozhodujícím faktorem výsledku. Prostějov si zahraje play out a nic na tom nezměnilo ani 12 bodů Adama Klepače.

Brno U23 ve Zlíně v přímém souboji o postup do nejvyšší nadstavby nevstoupilo do zápasu nejlépe a po 14 minutách prohrávalo 28-19. Ještě do poločase ale Jihomoravané v čele s Nečasem stihli otočit (32-33) a od konce třetí části už byl na hřišti pouze jeden tým. Zlínu významně chyběl střelec David Nehoda. V poslední čtvrtině po pouze desetibodovém nástřelu Valaši prohráli zápas 57-76. Hosté ovládli doskok (49-34) a nastříleli 48 bodů zpod koše, čímž rozhodli. Nejlepším střelcem domácích byl s 12 body Michalčík, Brňané spoléhali na Šulce (19b) a Křivánka (13b).

Další vysokou výhru oslavil lídr ze Svitav a obětí debaklu 118-39 byla poslední Vysočina. Poslední čtvrtina tohoto duelu skončila 36-8, což dokládá ”vraždění neviňátek”. Ostrostřelec Turů Pavel Slezák zaznamenal za 27 minut 38 bodů (14/19 z pole), což je jen o bod méně, než dal celý tým z Jihlavy. Slezák si vysloužil užitečnost 48, takže je s píseckým Svobodou na sdíleném prvním místě v užitečnosti tohoto kola.

Mička králem v derby

Derby mezi Opavou B a Snakes Ostrava bylo od prvních minut velmi vyrovnané, ovšem postupem času začali udávat tempo domácí. Opava dobře bránila a Snakes (bez guarda Jakela) se příliš nemohli spolehnout na zkušeného střelce Stehlíka (3/13 z pole a 11 bodů). Proti svým bývalým spoluhráčům se hodně snažil Jiří Štěpánek, ale ani jeho 24 bodů a 9 doskoků neodvrátilo porážku. Opava B zvítězila 82-64, když druhý poločas vyhrála 46-33. Zcela u všeho byl domácí power forward Jan Mička, jenž zapsal 36 bodů (13/24 z pole) a 15 doskoků. S užitečností 46 je reprezentant do dvaceti let druhým nejužitečnější mužem 17. kola. Opava B stíhá čtvrtý Zlín, na nějž už ztrácí jen jednu výhru. Naopak Snakes vyhlížejí návrat Davida Jakela a v play out ještě budou muset ukázat své dovednosti.

V posledním duelu tohoto kola podlehlo v pátek béčko Pardubic doma Olomouci 71-87. Východočeši (Novák – 18b) ukázali, že je v od prosince tlačí bota v útoku. Naopak Hanákům stačili dva 22-bodoví střelci Erik Klepač s Tomášem Tkadlecem na pojištění postupu do skupiny o 7. až 12. místo. Pardubice se spravily chuť v neděli, kdy v dohrávce 14. kola porazily Prostějov 65-57 a přerušili pětizápasovou šňůru proher. Svěřenci kouče Bohunického zapracovali na obraně a hodně jim pomohl i rozehrávač Matěj Burda, na jehož 26 bodů (10/16 z pole) byli Orli krátcí. Hanáci minuli 8 z 11 šestek, což v kombinaci se slabým doskokem (35-47) vyústilo v porážku. Nezměnilo na tomto faktu nic ani 19 bodů a 8 doskoků Jakuba Rytíře.