Brno udolalo Válečníky a udrželo se v čele Kooperativa NBL

Hitem sobotního 20. kola tuzemské nejvyšší soutěže byl souboj o první místo v tabulce mezi Brnem a Děčínem, který v případě výhry mohl svého soka na čele tabulky dorovnat. To se ovšem nestalo, i když Severočeši byli výhře tuze blízko.

Ani jeden z týmů nenastoupil do utkání v kompletním složení. Lubomír Růžička nemohl počítat s absentující trojicí Šimon Svoboda – Danilo Djuricic – Matěj Dáňa, Tomáš Grepl postrádal Tomáše Pomikálka s Petrem Macháčem.

Děčín dokázal zastavit úvodní nápor Brna

Svěřenci Lubomíra Růžičky vstoupili do utkání lépe a brzy si dokázali vypracovat až dvouciferný náskok, když v polovině 7. minuty po trojce Richarda Bálinta byl stav 21:9. Oddechový čas Děčínu pomohl a tlak domácích po něm dokázal otupit. Úvodní periodu ovládli Brňané poměrem 23:16, ovšem do druhé čtvrtiny vletěli Válečníci doslova jako utržený vagon.

Šňůrou 8:2 se dokázali přitáhnout na rozdíl jediného punktu, a i když se domácí znovu odtáhli na sedmibodový rozdíl, konec poločasu patřil opět hráčům v tmavých dresech. Ti se zásluhou produktivního tandemu Walton – Kroutil znovu dostali do vedení a po úspěšném nájezdu druhého jmenovaného platil po první půli stav 39:42.

Hrdina posledních okamžiků základní hrací doby Randy Culpepper z Brna na čáře trestného hodu

Válečníci sahali po výhře až do poslední vteřiny

Po změně stran to pod Špilberkem byli nadále hosté, kdo diktoval tempo hry a byl ve vedení. Náskok Armexu se vyšplhal až na dvouciferný – a aby těch pohrom pro domácí nebylo málo, během necelé pětiminutovky třetí čtvrtiny si čtvrtý faul připsala dvojice Richard Bálint – Kameron Chatman. Oba tyto faktory ale domácí spíš nakoply a Brňané se nadechli k velkému náporu, který korunovala závěrečná trojka třetího kvartálu z rukou Jakuba Krakoviče na 64:61.

V posledním hracím období základní části přitáhla družina Tomáše Grepla šrouby v obraně a domácí náhle nevěděli, kudy kam. Matěj Svoboda a spol. navíc zrychlili hru a i díky přesnější mušce se dostali až do sedmibodového trháku. Stav 72:79 platil ještě na konci 39. minuty, kdy míč do obroučky dopíchl Ty Nichols.

Závěrečnou minutu si ovšem pod svoje křídla vzala nedávná brněnská akvizice Randy Culpepper. Tenhle ostřílený bombarďák bodově explodoval a navíc zařídil trojkou s klaksonem na 81:81 prodloužení. V ně měli více sil i lepší mušku hráči v bílých dresech, kteří nakonec brali výhru 96:86 a udrželi se tak v čele Kooperativa NBL (mají bilanci 15 výher/5 porážek). Válečníkům i díky výhře Nymburka na hřišti USK Praha patří třetí příčka (13/7).

Děčínský Ty Nichols zakončuje přes Richarda Bálinta z Brna

Basket Brno – BK ARMEX Děčín 96:86 po prodloužení (23:16, 39:42, 64:61, 81:81)

Body: Culpepper 19 (5 získaných faulů; trojky 5/4), Chatman 18 (7 doskoků), Krakovič 15 (8 doskoků – 6 ofenzivních, 5 asistencí), Bálint 14, Půlpán 12 (15 doskoků – 7 útočných, 8 asistencí), Puršl 7, Nečas 6 (7 doskoků), Křivánek 5 – Nichols 20 (8 získaných faulů, 7 doskoků i asistencí), Walton 18 (8 doskoků a 6 asistencí; TH 6/6), Svoboda 15, Josipovič 12, Kroutil 11, Žikla 8, Mach 2.

Týmové statistiky

Střelba 2 body 42/22 – 55/30; Střelba 3 body 36/12 – 17/2; TH 28/16 – 28/20; Doskoky 55:38 (útočné 21:10); Asistence 27:20; Ztráty 16:10; Fauly 22:25.

Rozhodčí: Jan Baloun, Lukáš Hartig, Robin Petrák

Komisař: Robert Paulík

Názory trenérů po utkání

Lubomír Růžička, kouč Basket Brno: „V první řadě bych chtěl poděkovat divákům za skvělou podporu a jejich vědomí toho, že ještě se můžeme vrátit do utkání. Zároveň bych chtěl dát velký kredit Děčínu a jejich trenérovi, který sem přijel ve velmi okleštěné sestavě. Rozbořili nám celý náš útočný koncept. Já bych ale chtěl mluvit o tom, že nám přišel nový hráč na velmi důležitou pozici a je strašně složité během několika dní udělat korekce tak, aby ta hra byla plynulá. Naše hra dnes byla kostrbatá jak na útočné, tak na obranné polovině. Já věřím tomu, že když se sehrajeme, tak se vrátíme k našemu tempo basketu. Dnes jsme neodehráli dobrý zápas ani na obranné polovině, ani na útočné polovině. Někteří kluci jsou teď mimo formu, někdo se vrací po zranění, chyběl Danilo
(Djuricic, pozn.), ale to nechci říkat jako alibi. Dnes nevyhrál lepší, ale šťastnější tým. Jsem za tu výhru rád a doufám, že to je ta nejlepší reklama na českou ligu.”

Tomáš Grepl, kormidelník BK ARMEX Děčín: „My jsme tady odehráli dobrý zápas, konec byl pro nás nešťastný. Koncovka jde jednoznačně za mnou. Nám nezbývá nic jiného, než se z toho co nejrychleji oklepat a připravit se na další domácí zápas.“