KP TANY Brno přetlačilo Chomutov a postoupilo do semifinále Chance ŽBL

Nedělní dopolední program v rámci Family Day v nejvyšší ženské basketbalové soutěži okořeněný televizním přenosem stanice Nova Sport 1 tentokrát nabídl parádní menu v podobě rozhodujícího čtvrtfinálového Zápasu 5 mezi Brňankami a Levharticemi.

Trenérka KP TANY Brno Marcela Krämer postrádala v sestavě zraněný podkošový tandem Ludmila Dudáčková – Natalie Kucowski. Kvůli dlouhodobým zdravotním potížím chyběly dvě křídelní hráčky i v sestavě Levhartic, a to Michaela Krejzová a Zuzana Kučerová.

KP od začátku tvrdilo muziku, ale soupeřky nedovolily mu výrazněji utéct

Ještě před úvodním hvizdem došlo na slavnostní okamžik, kdy symbolický výhoz provedla bývalá úspěšná atletka – v minulosti také kondiční trenérka a hráčská výpomoc KP – Šárka Kašpárková. Poté již proběhl tradiční rozskok a odstartoval rozhodující zápas celé série. Skóre se v úvodním kvartálu přelévalo ze strany na stranu. Hráčky zpod Špilberku ovšem postupně získávaly pevnější půdu pod nohama a odměnou jim po šňůře 8:0 zakončené trojkou Lucie Svatoňové o desku v polovině 8. minuty bylo vedení 19:15.

Po úvodním kvartálu nakonec platil stav 23:20 a domácí hráčky podporované více než sedmi stovkami neúnavných fans i nadále hodně těžily z rychlých protiútoků. Top skórerka Brna Kateřina Galíčková byla v ráži a po její trojce svítil na konci 15. minuty na světelné tabuli stav 35:26. Severní ekipa ovšem hrála trpělivě, nezmatkovala a v předposlední minutě první půle se po koši Jesiky Hibalové přitáhla na rozdíl pouhých dvou punktů. Tento rozdíl sice výběr Pavla Staňka neudržel, přesto se šlo do kabin za hratelného stavu 40:35.

Brněnská ofenziva se v prvním poločase opírala především o Anežku Kopeckou (14 bodů) a Tylinn Carter (6); v dresu Levhartic hrál v útoku prim tandem Najai Wynn-Pollard (10 pointů) – Kateřina Bartoňová (6). Chomutov se trápil především zpoza trojkového oblouku, naopak jej držely doskoky včetně útočných. KP těžilo především z rychlých kontrů, jimiž rozbíjelo soupeřovu obranu.

Křídelnice KP TANY Brno Dominica Hynková

Chomutov bojoval do posledního dechu, ale postup nakonec urvaly Brňanky

Brňanky vletěly do druhé půle s obrovskou chutí a energií a jasnou touhou co nejdříve zlomit chomutovský odpor – díky šňůře 9:0 si hned na startu poločasu No.2 vypracovaly čtrnáctibodové vedení (49:35) a momentum zápasu jednoznačně patřilo právě jim. Vedení Brňanek i nadále oscilovalo kolem dvouciferné hranice – Chomutov se dostal nejblíž na dostřel sedmi bodů. Po třetím kvartálu nakonec platil stav 59:50, ovšem jistou komplikací mohl být již čtvrtý faul tahounky domácích Anežky Kopecké. Ta se nakonec ve 33. minutě vyfaulovala, ovšem domácí to nakonec mrzet nemuselo…

Výrazně hráčkám v bílých dresech ve druhé půli pomohl bodový přísun Kateřiny Galíčkové – a právě po trojce členky širšího reprezentačního výběru i výborné hráčky basketu 3×3 vedlo KP na startu 35. minuty 70:58. Levhartice, na nichž byla čím dál víc patrná únava z náročného programu a cestování, se do svých soupeřek ještě zkusily vší silou zakousnout a po rychlém kontru zakončeném Valentýnou Kadlecovou snížily na začátku minuty 37. své manko na pět bodů. Od stavu 70:65 ovšem znovu diktovaly tempo zápasu Brňanky, které větší zdramatizování nepřipustily, dokráčely si pro výhru 83:70 a sérii nakonec ovládly 3-2 na zápasy.

V semifinále Chance ŽBL tak dojde na interesantní brněnské derby mezi KP a Žabinami. Potvrdí družina Viktora Pruši roli favoritek, nebo dojde k překvapení a královnami jihomoravské metropole se stanou Dominica Hynková a spol.? Kromě Žabin hladce postoupil do semifinále i ZVVZ USK Praha a večer se v Zápase 5 rozhodne o tom, zda Pražanky v semifinále vyzvou městského rivala Slavii či Hradec Králové.

KP TANY Brno – Levhartice Chomutov 83:70 (23:20, 40:35, 59:50)

Body: Galíčková 21 (trojky 7/4; TH 5/5), A. Kopecká 14, Carter 12 (+ 11 doskoků → double-double – 5 útočných; TH 8/8), Malíková 9 (+ 7 asistencí), E. Kopecká 8, Šotolová 7 (+ 6 doskoků), Hynková 6 (+ 6 doskoků i získaných faulů), Svatoňová a Vondráčková po 3 – Wynn-Pollard 22 (+ 7 získaných faulů; TH 11/10), Kadlecová 14, Brejchová 8 (+ 7 doskoků – 4 útočné), Hibalová 7 (+ 5 získaných míčů), Bartoňová 6 (+ 8 asistencí), Satoranská 5 (+ 9 doskoků), Rylichová 4 (+ 8 doskoků), Fučíková 4.

Tým KP TANY Brno při oddechovém čase

Týmové statistiky:

Střelba 2 body 41/16 – 43/22; Střelba 3 body 24/9 – 36/4 (pouze 11,1 %); TH 28/24 – 16/14; Doskoky 43:50 (útočné 10:19); Asistence 17:17; Ztráty 18:20; Fauly 21:27; Počet diváků: 725.

Rozhodčí: Ivor Matějek, Ondřej Zatloukal, Michaela Scholzová

Komisař: Petr Kapounek

Názory trenérů po utkání:

Marcela Krämer (trenérka KP TANY Brno): „Využily jsme domácí prostředí, kde si věříme. Pollard nám sice dala 22 bodů, ale ostatní hráčky soupeře jsme udržely. Kulisa v hale byla perfektní, fanoušci ráno přišli, i když se posouval čas. Na holkách byla znát nervozita, ale asi je to správné, jsou zodpovědné za svůj výkon.“

Petr Treml (asistent kouče Levhartic Chomutov): „Za nás škoda, že jsme nebyly schopni otočit zápas jako dvakrát předtím v Chomutově. Celá série byla vyrovnaná a divácky atraktivní. Toto čtvrtfinále se nedalo srovnávat se základní částí ligy, bylo o úroveň výše, oba celky hrály na mezích svých maxim.“

Předchozí výsledky v sérii:

KP TANY Brno – Levhartice Chomutov 83:82 (Galíčková 19 – Bartoňová 23)

Levhartice Chomutov – KP TANY Brno 79:70 (Wynn-Pollard 25 – A. Kopecká 15)

KP TANY Brno – Levhartice Chomutov 71:57 (A. Kopecká 21 – Rylichová 12)

Levhartice Chomutov – KP TANY Brno 92:85 po prodloužení (Wynn-Pollard 20 – Malíková 22)