KomentářeNovinky

Mistrovství světa: Představujeme skupinu B

Také týmy základní skupiny B budou spolu zápolit ve filipínské Manile. O postup mezi nejlepších šestnáct se utkají spolufavorité šampionátu Srbové, pořadatelé minulého mundialu Číňané a dále Portoriko a nováček mistrovství světa – Jižní Súdán.

Srbsko

Nikola Jokič chybí v sestavě Srbska na mistrovství světa. Už delší dobu je to známý fakt. Kromě Jokiče musíme zmínit, že ve srbském výběru neuvidíme ani skvělého rozehrávače Vasilije Mičiče. Bývalý MVP Euroligy a její dvojnásobný vítěz s Efesem v létě přestoupil do Oklahomy a chce se připravit na první sezonu v NBA. I přes absenci těchto dvou hvězd disponuje protřelý kouč Svetislav Pesič vynikajícím výběrem. Nechybí v něm ani nejlepší střelec posledního mundialu Bogdan Bogdanovič z Atlanty. Srbové by rádi odčinili blamáže z posledních třech velkých akcí: Na loňském Eurobasketu vypadli jakožto horký kandidát na zlato už v osmifinále s Italy. Před dvěma lety na olympiádě vůbec nestartovali. A konečně před čtyřmi lety na mundialu v Číně vypadli ve čtvrtfinále s Argentinou a posléze obsadili pátou příčku.

Kromě zmíněného ostrostřelce Bogdanoviče se budou zraky srbských fandů upírat k dalším střelcům jako je Godurič nebo Avramovič. O rozehrávku se podělí zkušený Nedovič a pod košem budou vládnout Milutinov s Petruševem. Příprava se Srbům vcelku povedla, zaváhali pouze 88-89 s Itálií. Jinak ale zdolali Brazilce, Řeky, Čínu i Portoriko. V základní skupině se s Čínou i Portorikem Srbové utkají znovu, čtvrtý do party je Jižní Súdán. Všechny tyto musí Srbsko bez diskuze porazit. Cokoli jiného než postup z prvního místa bude obrovským překvapením.

Sestava: Bogdan Bogdanovič, Aleksa Avramovič, Stefan Jovič, Marko Gudurič, Nemanja Nedovič, Nikola Jovič, Aleksa Radanov, Vanja Marinkovič, Dejan Davidovac, Ognjen Dobrič, Nikola Milutinov, Dušan Ristič, Filip Petrušev

Jižní Súdán

Jižní Súdán je pro nás černým koněm skupiny B. A to i přesto, že africký tým je jedním ze čtyři nováčků na mistrovství světa. Mimochodem, šéfem jihosúdánské basketbalové federace je bývalá hvězda Chicaga Bulls Luol Deng. Súdánci pod vedením trenéra Royala Iveyho praktikují atletický basketbal založený na slušné obraně. Tým sice kromě rozehrávače Carlika Jonese z Chicaga nemá na první pohled žádné velké hvězdy, ale zdání může klamat. Největší hvězda je tým samotný. Súdánci mají ve svém středu tři borce (Mathiang, Dech, Madut) ze silné australské ligy, dále je tu guard Marial Shayok se zkušenostmi z NBA a Fenerbahce.

Příprava Jižního Súdánu proti Austrálii

Samostatnou kapitolou je kapitán Kuany Kuany. Devětadvacetiletý křídelník patřil v uplynulé sezoně k užší rotaci finského Karhu. Vedení klubu jej nepustilo v únorovém kvalifikačním okně reprezentovat svou zemi, a tak Kuany “prostě” odletěl bez souhlasu. Klub s ním následně rozvázal kontrakt. Kuanyho příběh dobře ilustruje chuť a vůli Súdánců poprat se o postup ze skupiny B. V přípravě Afričané zaznamenali dvě výhry (Írán a Venezuela) a dvě porážky (Austrálie a Brazílie), přičemž zejména zápas s Brazilci byl velmi vyrovnaný. V Manile hodně napoví už první duel skupiny s Portorikem, v němž Súdánci nejsou favoritem. Latinsko-americkému celku by ale styl hry Súdánu vonět nemusel a možná se hned na úvod dočkáme překvapení.

Sestava ZDE

Portoriko

Odborníci pasují Portoriko za druhého největšího favorita skupiny B po Srbsku. A to navzdory tomu, že v týmu nejsou kvůli zranění opora Prometeje Gian Clavell a rozehrávač New Orleans José Alvarado. Kdo však nechybí – je finalista francouzské ligy, rozehrávač Tremont Waters (18.2b+5a na zápas v Pro A). Mezi osové hráče sestavy trenéra Colona nyní patří George Conditt (Patras) a hráči z karibských lig – Ismael Romero, Isaiah Pineiro a Christopher Ortiz z mexické ligy.

Tremont Waters a jeho 28 bodů euroligovému Lyonu

Portoričanům je vlastní rychlá ofenzivní hra, problémy jim naopak může dělat obrana a také atletické pojetí hry. Portoriko vyhrálo jediný z šesti přípravných klání (hned ten první proti Dom. republice). Nutno však říci, že soupeři jako USA či Srbsko (ale i Litva) patří do kategorie nejtěžších. Pokud karibský celek zvládne sobotní úvod proti nevypočitatelnému Jižnímu Súdánu, bude na koni a postup bude blízko. V opačném případě to budou mít Waters a spol. obzvláště těžké.

Sestava ZDE

Čína

Kyle Anderson (alias čínsky Li Kaier) a Saša Djordjevič. To jsou dvě hlavní postavy jinak celkem neznámého výběru Číny pro mistrovství světa. Kromě křídla Minnesoty Andersona jsou v mužstvu totiž téměř výlučně hráči z čínské ligy. Vyčnívat by měli Zhou Qi (druhý a poslední hráč působící mimo Čínu – v Melbourne) a Wang Zhelin. Generační obměnu čínské reprezentace po domácím mundialu v roce 2019 pěkně dokládá loňský Asijský pohár. V něm Číňané vypadli už ve čtvrtfinále s Libanonem (69-72). A právě po tomto nezdaru (resp. v průběhu kvalifikace na MS) převzal reprezentaci zkušený lodivod a bývalý vynikající rozehrávač Aleksandar Djordjevič.

Čína před šampionátem odehrála slušnou porci přípravných zápasů: Z šesti sice čtyři prohrála, ale třeba ve Slovinsku (bez Dončiče) sahala po senzačním triumfu (nakonec padla 73-75). Djordjevičův tým porazil bez problémů Kapverdy a o bod i Nový Zéland. Vysoké porážky naopak zapsal s Itálií, Německem i Srbskem. V této základní skupině sice může za Srbskem postoupit vlastně prakticky kdokoli, ale my se přikláníme k tomu, že Čína skončí poslední. Výhodou může být rozhřívací začátek proti Djordjevičovým krajanům, nicméně i zbylí soupeři mají přece jen papírově větší kvalitu, než současná Čína.

Sestava ZDE:

Tip na pořadí: 1. Srbsko, 2. Jižní Súdán, 3. Portoriko, 4. Čína