Novinky

Povedený Palyzův týden i snový návrat Krajčoviče

Dvě skvělá 23-bodová vystoupení česko-slovenských krajánků Palyzy a Krajčoviče jsme mohli vidět v uplynulém “eurovíkendu”. Tomáš Kyzlink se v Itálii dočkal první výhry a velmi efektivní byl i ve šlágru lotyšsko-estonské ligy Ondřej Balvín. Ve formě pak pokračuje i slovenský rozehrávač Mario Ihring v maďarské lize.

Lukáš Palyza se začíná víc a víc adaptovat na ostrovní basketbal. Minulý týden sice jeho Caledonia nevyužila možnost postoupit do TOP 16 FIBA Europe Cupu (porážka 59-78 s Bilbaem), ale český ostrostřelec byl se 16 body nejlepším střelcem Skotů. Výbornou formu Palyza potvrdil i o víkendu v britské lize, když 23 body, 5 doskoky a asistencí pomohl k veledůležité výhře nad druhým týmem ligy Cheshire Phoenix. Zkušený křídelník trefil 7 z 11 střel z pole a podobně jako proti Bilbau potopil čtyři trojky. Caledonia je nyní čtvrtá s bilancí 8-5 a se třemi duely k dobru.

V litevské lize pokračuje trápení Šauliai Tomáš Pavelky. Slovenský obr byl s 16 body (5 doskoky, asistencí a blokem) druhým nejlepším střelcem svého celku, který však podlehl Lietkabelisu 74-88 a v tabulce je stále poslední (1-10).

V Lotyšsko-estonské lize rozdrtil Prometej doposud první Kalev Tallin 103-72 a vystřídal jej na čele tabulky. Ukrajinský celek, jehož kormidlo pevně drží Ronen Ginzburg, si pomohl 14 trojkami a byl lepší ve většině herních činností. Ondřej Balvín v dresu vítězů pobyl na palubovce 17 minut a byl poměrně efektivní – 10 bodů, 8 doskoků a 5 asistencí! To slovenský pivot Maroš Zelizňák musel v dresu Valmiery strávit další prohru (65-88 s Liepajou), přičemž sám se prezentoval 7 body a 2 doskoky za 26 minut.

Ondřej Balvín proti Kalevu

Bálintovo probuzení

David Jelínek se po delší odmlce vrátil do sestavy Murcie v rámci ACB ligy a prezentoval se 6 body, 2 doskoky a 4 asistencemi ve vítězném střetnutí s Joventutem (105-73). Český křídelník pobyl na place 19 minut a proměnil 3 ze 7 střel z pole. V dresu poražených i nadále nehrál zraněný slovenský ostrostřelec Vlado Brodziansky.

S chutí si zastřílela i Barcelona (bez Jana Veselého) proti Gironě. Katalánci se trefovali ze hry s fantastickou úspěšností 61%, potpoili 15 trojek a triumfovali o téměř 40 bodů 115-78. Tomáš Satoranský přispěl dietními 2 body, 4 doskoky a 5 asistencemi za 16,5 minuty.

Své renomé ve druhé španělské lize vylepšil Richard Bálint, jenž v dresu Alicante tentokrát dostal šanci na 24 minut. Na hřišti Caceres tyto minuty dokázal přetavit ve 14 bodů, 2 doskoky a 4 asistence. Z pole sice trefil jen 4 ze 12 střel, nicméně i tak se vyšplhal na pozici druhého nejlepšího střelce svého mužstva, které oslavilo triumf 84-75.

Tizona Burgos reprezentačního trenéra Diega Ocampa podlehla v přestřelce 92-103 Coruni, ale pozitivem byl efektivní výkon Davida Böhma. Český power forward nastřádal za necelých 14 minut velmi slušných 9 bodů a doskok. Nováček Tizona se v tabulce aktuálně nachází na šesté pozici s bilancí 6-3, o skóre před Bálintovým Alicante.

Kyzlink poprvé vítězný

Tomáš Kyzlink konečně okusil, jak v letošní sezoně chutná triumf v italské lize. Jeho Brindisi napoprvé nezdolalo nikoho menšího, než euroligový Virtus Boloňa 83-75. Nyní už předposlední tým tabulky o cenné výhře rozhodl ve třetí periodě, jíž vyhrál 30-18 a nastřílel v ní pět ze svých celkových čtrnácti trojek. O přetržení osmizápasové šňůry ligových porážek se Kyzlink zasloužil 8 body (střelba z pole 3/6), 3 doskoky a 4 asistencemi za 23 minut.

To Cholet Vojtěcha Hrubana prohrál v součtu s Ligou mistrů popáté za sebou. V sobotu předvedl ofenzivní trápení v Saint Quentinu, jemuž podlehl 60-75. Reprezentační kapitán dobře dokumentoval žalostnou 25% úspěšnost Choletu z pole, neboť minul sedm z osmi střel z pole a zaznamenal jen 2 body, 6 doskoků a 2 asistence za 25,5 minuty.

Zalakeramia Lubomíra Růžičky v maďarské lize sice prohrávala v poločase 41-47, ale poté diametrálně zlepšila přístup v obraně a slavila obrat a výhru 76-71. Vítěze táhl se 16 body a 9 asistencemi Tony Hicks. Zalakeramii patří ve vyrovnaném středu tabulky aktuálně šestá pozice (5-4).

Kouč Růžička při time-outu

Ani 18 bodů (8/16 z pole), 6 doskoků a 6 asistencí za 36 minut v podání Maria Ihringa nestačilo Pakši k potřebné výhře nad Albou Fehérvár (80-87). Alba tak ani v devátém duelu ligy nenašla přemožitele a vede tabulku, Pakš je poslední.

Krajčovičův hvězdný návrat

V Německu pokračuje dominance Ulmu, jehož lavičce šéfuje Slovák Anton Gavel. Obhájce titulu porazil Crailsheim 94-87 a má na první pozici bilanci 8-1. Stejnou už má jen překvapení sezony Chemnitz. Znovu prohrála euroligová Alba Berlín (79-87 v Ludwigsburgu), naopak Bayern zapsal těsné vítězství 85-81 ve Vechtě.

Nejlepším střelcem Braunschweigu byl se 14 body (3 doskoky a 2 asistecemi) za 29 minut Martin Peterka. Ani reprezentační dlouhán ale nezabránil porážce svého týmu v Bamberku 78-92. Peterka se ze hry trefoval výhradně za tři body, zacílil přesně čtyřikrát z osmi pokusů. Jeho zaměstnavatel nicméně prohrál počtvrté z posledních pěti duelů a spadl na 15. místo tabulky.

Velký večer má za sebou slovenský rozehrávač Šimon Krajčovič. Bývalý hráč Levic se v dresu druholigového Giessenu vrátil na palubovku Bremerhavenu, kde loni do druhé Bundesligy nakoukl. A bylo vidět, že tamní koše mu svědčí, neboť s 23 body, 5 doskoky a 5 asistencemi režíroval triumf Giessenu 97-90. Slovenský reprezentant proměnil 7 ze 13 střel z pole a také 6 ze 7 trestných hodů a stal se nejlepším střelcem utkání. Giessen momentálně v tabulce figuruje na sedmém místě (6-3). A mimochodem – Krajčovičovým spoluhráčem je bývalý německý reprezentant Robin Benzing, jenž se s průměrem 13,5 bodů na zápas patří k oporám týmu.

Šimon Krajčovič hovoří se spoluhráči Wilsonem (vpravo) a Benzingem (vlevo)