Víkend s krajánky: Kvintet dvouciferných i Pavelka s double-doublem

Ve většině velkých evropských lig skončila o víkendu základní část. Zatímco David Jelínek, Vojtěch Hruban, či Vladimír Brodziansky se střelecky činili, Tomáš Kyzlink a jeho Wloclawek se ve čtvrtfinále polské ligy trápí. Více už v našem pravidelném přehledu.

Jelínek se trefovat nezapomněl

Další třízápasový týden má za sebou Bacelona. O prohře v klíčovém pátém semifinále Euroligy s Olympiakosem 59-63 jsme už psali. V pátek si Katalánci “střihli” předsunuté 33. kolo ACB ligy s lídrem z Malagy. A tento hit nedopadl pro psychicky i fyzicky vyčerpanou Barcu dobře. V Palau Blaugrana prohrála s Unicajou po nájezdu Perryho osm sekund před koncem 91-92. Jan Veselý byl nejlepším z domácích co se týká bilance plus/minus (18) a za 25 minut zaznamenal 9 bodů, 4 doskoky a 4 asistence při střelbě z pole 4/10. Tomáš Satoranský zvládl za 21 minut 4 body (0/5 z pole, 4/4 TH), 3 doskoky a 6 finálních pasů.

Nejlepší akce ze šlágru Barcelona – Malaga

V neděli už svěřenci Rogera Grimaua zabrali a dojeli si pro povinnou (leč těsnou) výhru 72-68 do Bilbaa. Rozhodující šňůru 13-2 Barcelona předvedla na přelomu třetí a čtvrté periody. Honza Veselý zvládl za 19,5 minuty na palubovce 10 bodů (5/9 z pole), 5 doskoků a 2 zisky, Tomáš Satoranský se znovu spíše trápil se 3 body, doskokem a asistencí za 15 minut. Barca se v prvním kole play off utká s Tenerife.

V pátek v Baskonii sice David Jelínek v dresu Murcie šanci nedostal, ale v neděli s Breoganem už výrazně pomohl k triumfu svého celku 68-61. Třiatřicetiletý křídelník byl s 11 body (3 doskoky a 2 asistencemi) za 16 minut druhým nejlepším skórerem Murcie v tomto defenzivním partu. A poslední kolo ACB ligy rozhodlo, že si to jeho tým o semifinále rozdá s Valencií.

Sezona naopak skončila pro Vladimíra Brodzianského. Slovenský střelec doplatil na špatnou formu Badalony na jaře a jeho mužstvo obsadilo až desátou pozici s bilancí 16-18. V pátek Badalona se ale rozloučila se svými fanoušky úspěchem nad Tenerife 96-88. A “Brodzo” se 13 body (5/8 z pole), 4 doskoky a asistencí za 23,5 minuty patřil k nejdůležitějším hráčům domácích. Nedělní derniéra Joventutu měla podobu debaklu v Santiagu de Compostela. Domácímu Obradoiru ale ani vysoká výhra 97-71 (Brodziansky 5 bodů, doskok a asistence) nepomohla. Kvůli lepší vzájemné bilanci slavil záchranu Breogan.

Cholet proklouzl do play off

Rovněž ve francouzské lize tento víkend skončila základní část. Cholet Vojtěcha Hrubana pokračuje v sezoně, neboť v posledních dvou kolech zvítězil. Naposledy se Cholet radoval doma proti Chalonu 84-77. A reprezentační křídelník Hruban prokázal své bohaté zkušenosti a s 12 body byl druhým nejlepším domácím střelcem. Ex-nymburský hráč proměnil za 22 minut všechny čtyři trojky a přihodil k nim po dvou doskocích i asistencích. Cholet vyzve ve čtvrtfinále eurocupového vítěze z Paříže.

I v Německu už začnou vyřazovací boje, ale ty se netýkají Braunschweigu. Ten ve své letošní derniéře podlehl doma Ulmu (s koučem Antonem Gavelem na lavičce) 72-77. Zatímco Ulm si v duelu čtvrtého s pátým (Würzburgem) zahraje čtvrtfinále, v dresu Lvů se Martin Peterka před dovolenou prezentoval 5 body (2/5 z pole), doskokem a 2 asistencemi za 18,5 minuty.

V polské lize se ve čtvrtfinále play off překvapivě trápí vítěz základní části Wloclawek. Tým Tomáše Kyzlinka totiž prohrál oba venkovní duely se Spojniou Stargrad. Třetí čtvrtfinále doma vyhrála Spojnia 86-82 a český křídelník ve službách Anwilu získal 8 bodů, 2 doskoky i asistence, ovšem minul hned 11 ze 14 střel z pole. Čtvrté čtvrtfinále bylo poté jednoznačnou záležitostí Stargradu, který zvítězil 86-68 (Kyzlink 4 body, 2 doskoky za 18 minut). Sérii rozhodne až páté utkání hrané v úterý ve Wloclawku.

Pavelkův double-double

Sezona skončila Tomáši Pavelkovi v litevském Šiauliai. Jeho družstvo zakončilo ligu na předposledním místě, ale fanoušky potěšilo aspoň výhrou nad Neptunasem 104-98. A slovenský obr se činil, za 27,5 minuty stihl 18 bodů (6/8 z pole a 6/7 TH) a 11 doskoků a také 4 asistence. Úplná derniéra s Lietkabelisem ale Pavelkovi nevyšla, za 16,5 minuty nebodoval a zapsal jen 6 doskoků a Šiauliai podlehlo 79-87.

Nejlepší akce duelu Šiauliai – Neptunas, v němž zářil Tomáš Pavelka

Skupina o udržení v maďarské lize se týká Maria Ihringa a jeho Pakše. Slovenský rozehrávač a jeho tým odehrál v uplynulém týdnu dva duely s bilancí 1-1. Nejprve Pakš ve středu zvítězil v Kapošváru 88-82 a Ihring znovu patřil k oporám. Za 33 minut Slovák nastřádal 17 bodů, 7 asistencí a 3 doskoky a byl druhým nejlepším střelcem Pakše. Ihring se trefil pětkrát z 11 projektilů z pole a potopil i šest ze sedmi trestných hodů. V sobotu byl Ihring lépe bráněn a utkání s OSE Lions (které jeho tým prohrál 76-91) zakončil s 9 body (3/8 z pole), 6 asistencemi a 2 doskoky za 24,5 minuty.

Pro Krajčoviče sezona skončila

U konce je rovněž základní část druhé španělské ligy. A vyřazovací boje se budou týkat nakonec všech třech českých krajánků: Jako poslední (a devátý, neboť první Leyma Coruňa postupuje do ACB ligy přímo) si účast v play off vydobyl Betis Sevilla. Pod rozhodným triumfem 80-62 nad sestupujícím Caceres se 10 body, 4 doskoky a asistencí (za 14 minut) podepsal i Ondřej Hanzlík. Český rozehrávač proměnil 4 z 9 pokusů z pole, ale utkání zakončil s bilancí -6 v kolonce plus/minus. Betis se v prvním kole play off utká s favorizovaným San Pablem Burgos.

Tizona Burgos, jíž trénuje reprezentační trenér Diego Ocampo, rozdrtila Clavijo 110-76 a zraněný David Böhm znovu nenastoupil. Tizona poměří ve čtvrtfinále síly Gipuzkoou. Alicante Richarda Bálinta se se základní částí rozloučilo prohrou se San Pablem Burgos 73-83. Ex-brněnský střelec nastoupil na necelých 18 minut a zaknihoval 7 bodů (3/8 z pole), 2 doskoky a 3 asistence. Alicante zkusí ve čtvrtfinále vyřadit někdejšího tradičního účastníka ACB ligy – Estudiantes.

Konečná tabulka základní části LEB Oro
Zdroj: Livesport.cz

Po sezoně má naopak slovenský playmaker Šimon Krajčovič. Jeho Giessen šel sice do play off druhé německé ligy ze druhé pozice, ale nestačil v poměru 1-3 na Karlsruhe. V minulém týdnu outsider nejprve zvítězil v Giessenu 87-79. Tuto prohru favorita neodvrátil ani výborný výkon Krajčoviče se 17 body (6/9 z pole), 3 doskoky i asistencemi za 27 minut. Ve čtvrtém čtvrtfinále doma Karlsruhe zvítězilo košem šest sekund před koncem 87-86 a dokonalo senzaci. Krajčovič v tomto utkání zaznamenal 10 bodů (2/7 z pole), doskok a 2 asistence – opět za 27 minut.