Federální pohár

Sedem statočných porazilo Lučenec

Druhý semifinálový duel Tipsport Federálneho pohára proti sebe postavil slovenské tímy, BKM Lučenec a Spišských Rytierov. Už od úvodných minút sme mohli vidieť neskutočne bojovné výkony na obidvoch stranách. Hostia prišli do metropoly Novohradu len so siedmimi hráčmi, no na ich výkone to vidieť vôbec nebolo.

Dnes to bol boj

Rozprávkový úvod Rytierov

Novovešťania mali v základnej skupine katastrofálne úvody zápasov. Tentokrát tomu tak ale nebolo. Hostia od prvých minút diktovali tempo stretnutia a Lučenec sa nevedel dostať do rytmu. Približne po 5 minútach dokonca družstvo trénera Sokolovskeho prehrávalo o 13 bodov, 4:17. Hostia perfektne bránili a domácim nevychádzalo takmer nič. To sa časom zmenilo, domáci prestriedali a zlepšili výkon. Napriek tomu ale bolo po prvej desaťminútovke skóre v prospech hostí, konkrétne 27:15.

V druhej desaťminútovke prišiel očakávaný nápor Lučenca, ktorý priniesol svoje ovocie. Lučencu sa podarilo znížiť na rozdiel 5 bodov, 28:33. Výrazne sa zlepšili v obrane, no v útoku to stále ešte mierne škrípalo. Tento stav, ktorý sme mohli vidieť na výsledkovej tabuli približne 3 minúty pred koncom prvého polčasu, ale netrval dlho. Rytieri zabrali, zvýšili agresivitu a do polčasu išli s 11-bodovým vedením v podobe 43:32. Domácim prvý polčas vôbec nevyšiel. Napriek tomu však mali stále dvadsať minút na zmenu.

Domáci v útočnom ťažení

Mohutný nápor domácich

Po polčasovej prestávke sme mali opäť možnosť vidieť mohutný nápor domácich, ktorí znížili opäť raz na prijateľných šesť bodov. Držali sa stále na dostrel, no v ich hre mierne chýbala konzistencia. Bolo to v podstate vkuse kôš za kôš, takže Lučenec sa už bližšie priblížiť nevedel. Oslabení Rytieri ale pomaly začali odpadávať a vysoké tempo Lučenca prinieslo úžitok. Postupne sme tu mali iba dvojbodový náskok hostí, navyše domáci boli pri lopte. Momentum však nedokázali využiť a po tom, čo dal s koncom štvrtiny Dalibor Hlivák buzzer beater viedla Spišská 61:52.

Hostia si držali pohodlný náskok počas celej štvrtej štvrtiny a nechceli pripustiť drámu. Ba čo viac, človek by čakal, že budú unavení, no nebolo to tak. Rytieri bojovali a na každý kôš domácich dokázali odpovedať. Necelé tri minúty pred koncom viedli hostia dokonca už o 14 bodov, 86:72. Domáci sa však nadýchli k záverečnému náporu a 19 sekúnd pred koncom znížili na rozdiel troch bodov. Po trojke Siládiho to bolo dokonca len o dva body, no záver zvládli lepšie hostia a zvíťazili tesným rozdielom, 88:86.

Lučenec sa snažil zvrátiť nepriaznivý priebeh

BKM Lučenec – Spišskí Rytieri 86:88 (15:27, 17:16, 20:18, 34:27)

Body: Cokley 19, Castlin 14, Jackuliak, Bob, Zorvan po 10 – Luzaič 25, Baťka 22, Dressler 17, Hlivák 13, Dennis 10

Trojky: 10 – 10, Trestné hody: 6/8 – 14/21

Ohlasy po zápase:

Daniel Sokolovsky (tréner BKM Lučenec): „Klobúk dole pred Spišskou Novou Vsou za to, čo dnes dokázali. Prišli len so siedmimi hráčmi, hrali veľmi dobrý basketbal. Nám sa nedarilo presadiť sa proti ich zónovej obrane. Tento zápas nám ukázal, kde ešte máme medzery a na čom musíme zapracovať. Prvýkrát sme hrali pred našimi divákmi a sme trochu sklamaní. Nie z výsledku, ale z predvedenej hry, najmä zo začiatku zápasu. Všetky predsezónne zápasy sme zatiaľ začali nie úplne najlepšie, no potom sme sa vždy dokázali vrátiť späť do zápasu. Napriek problémom, ktoré sme mali, sme si dokázali vypracovať aj voľné strely, bojovali sme až do konca a na tom musíme stavať. Gratulujem Spišskej k výhre a dúfam, že zajtra potrápia Opavu a budú čo najlepšie reprezentovať slovenský basketbal vo finále Federálneho pohára.“

Simeon Jackuliak (BKM Lučenec): „Dnešný výkon môžem hodnotiť ako sklamanie. Hrali sme doma a možno sme až príliš chceli. Bolo to prvýkrát pred domácimi fanúšikmi. Vyzerali sme nervózne, naopak Spišská hrala fantasticky. Zaslúžili si vyhrať. Súpera sme určite nepodcenili, no žiaľ, dnes to nevyšlo. Zajtra ideme určite zápas o tretie miesto vyhrať a spravíme pre to všetko.“

Štefan Svitek (tréner Spišských Rytierov): „Klobúk dole pred našimi chlapcami, výborne bojovali, gratulujem im k postupu do finále Federálneho pohára. Vyšiel nám úvod zápasu, hrali sme skutočne dobre. Jediné, čo ma trochu mrzí je, že sme dovolili súperovi zdramatizovať v závere zápas, no to súviselo aj s úbytkom našich síl, keďže sme rotovali len sedem hráčov. Zajtra nás čaká najkvalitnejší tím tejto súťaže. Náš cieľ sme už splnili a môžeme ísť s čistou hlavou do tohto zápasu.“

Dalibor Hlivák (Spišskí Rytieri): „Myslím si, že celý zápas sme odohrali so cťou. Aj v útoku aj v obrane sme hrali ako jeden tím. V útoku sme si posúvali loptu, z toho pramenili naše voľné strely, verili sme jeden druhému. Vyzerali sme ako tím, bolo to dnes ťažké, no my sme išli do zápasu s tým, že ideme vyhrať a podali sme skvelý tímový výkon.“

Za spoluprácu pri rozhovoroch patrí vďaka Jánovi Šnúrikovi a Michalovi Búzovi.