Olomoucko nečekaně loupilo v Děčíně a odlepilo se ze dna ligové tabulky

Válečníci ve 4. kole Kooperativa NBL hostili ve své aréně Olomoucko. Svěřenci kouče Grepla vstupovali do utkání povzbuzení nedělní výhrou v derby na kurtu Ústí, naopak Hanáci ve třech předešlých špílech nepoznali, jak chutná vítězství. K prolomení černé série měla pomoct i nová akvizice – na try-out do klubu dorazil pivot Jack Hemphill.

Vlažný start Děčína a rozjetá americká esa Olomoucka

Hráči v bílých dresech do utkání nevstoupili koncentrovaně a vršili školácké chyby a nepřesnosti na obranné i útočné polovině. Naopak hosté i s novou akvizicí v sestavě se příliš nerozpakovali a díky produktivnímu útoku taženému zámořskými plejery se brzy dostali do vedení. Náskok se jim navíc dařilo postupně navyšovat – do největšího trháku se hosté dostali v polovině 15. minuty, kdy po rychlém kontru a zakončení McBrayera svítil na tabuli stav 24:36. Mírnou komplikací ovšem pro hosty mohl být fakt, že ve stejné minutě si již svůj čtvrtý faul udělal Jaylen Butz. Do kabin se nakonec šlo za stavu 33:43 a opět solidně zaplněná Maroldovka očekávala, zda se jejich miláčkům povede obrat jako v nedělním severním derby.

Povstání Válečníků ke kýženému obratu nevedlo

Po změně stran začali Tomáš Pomikálek a spol. mnohem více šlapat v obraně, ale v pohodě hrající Olomoucko trefovalo i těžké střely a ještě v polovině 27. minuty bylo vpředu o 14 punktů. Severočeši ovšem do konce třetího kvartálu snížili manko na osm bodů a tím odstartovala jejich stíhací jízda.

V poslední čtvrtině řádné hrací doby to navíc na děčínském kurtu vypadalo, že osovým hráčům olomouckého výběru začaly docházet síly. Naopak ještě víc se probudilo domácí publikum a hnalo Válečníky na zteč. Ti ze své ztráty ukrajovali bod po bodíku a 11 vteřin před závěrečnou sirénou dokázal Michael Cubbage srovnat na 71:71. Nečekané chyby se ovšem záhy dopustil velezkušený domácí centr Maksim Šturanović, jenž přešlápl autovou čáru při výhozu soupeře a automaticky vyfasoval technickou chybu.

Nařízený trestný hod proměnil Lukáš Feštr, jenž byl ještě krátce poté faulován a prohnal síťkou další dvě šestky. Jednu poté přihodil i jeho spoluhráč Dupree McBrayer a na konečném výsledku již nic nezměnila trojka Matěje Svobody se závěrečnou sirénou, kterou upravil na konečných 74:75. Andrew Hipsher tak na lavičce Olomoucka zapsal první výhru v Kooperativa NBL a jeho tým již není ukotven na dně ligového pelotonu.

BK ARMEX Děčín – BK REDSTONE Olomoucko 74:75 (18:24, 33:43, 52:60)

Body: Svoboda 21, Walton 17 (+ 7 doskoků i získaných faulů, 4 asistence), Pomikálek 16 (+10 doskoků), Cubbage 10 (+ 8 doskoků), Šturanović 7, Kroutil 3 – McBrayer 17 (+ 8 získaných faulů a 6 doskoků), Hemphill 14, Shaver 13, Bailey 11 (+ 7 doskoků), Feštr 7, Butz 6, Škranc 4, Žák 3.

Týmové statistiky

Střelba 2 body 44/18 – 41/20; Střelba 3 body 23/7 – 23/8; TH 25/17 – 17/11; Doskoky 40:40 (útočné 9:7); Asistence 10:14; Ztráty 10:13; Fauly 23:25.

Rozhodčí: Jan Baloun, Jan Jeřáb, Jan Musil

Komisař: Roman Šikner

Názory trenérů po utkání

Tomáš Grepl, kouč BK ARMEX Děčín: „Gratulace Olomoucku. Dnešek se hodnotí velmi těžce, ale od začátku jsme si koledovali o průšvih. Přístup byl vyloženě špatný, prohrávali jsme přes 38 minut, z tohoto pohledu jsme prohráli naprosto zaslouženě. Obrovskou bojovností jsme se dokázali vrátit zpátky, ale dnes nám chyběla jakákoliv basketbalová kvalita, a to se projevilo na výsledku. My jsme ale hráli bez nasazení, bez intenzity. Určitě se na nás podepsalo derby v Ústí v neděli, což nás neomlouvá. My se teď musíme co nejdřív vzpamatovat a co nejlíp připravit na další zápas na Slavii.“

Andrew Hipsher, lodivod BK REDSTONE Olomoucko: „Dnes jsem byl opravdu hrdý na naše kluky. Nikdy není lehké vyhrát venku, tím spíš na půdě úřadujícího finalisty, kredit Děčínu a trenérům za to, jak bojovali až do konce. Ohledně nás si nemám nač stěžovat, vydrželi jsme dělat, co bylo třeba, abychom nakonec uhájili výhru.“