KomentářeNovinky

Představujeme týmy Kooperativa NBL: NH Ostrava

Ostrava loni po dlouhých osmi letech pronikla do play off Kooperativa NBL. Letos chce Nová Huť své sedmé místo ideálně zopakovat, či dokonce vylepšit. Kádr trenéra Cholevy prošel řadou změn, tak se pojďme na ně podívat.

Ostravské výkony minulé sezony dokázaly po dlouhých letech konečně vykouzlit fanouškům na tváři úsměv. Nová Huť předváděla sympatický, rychlý basketbal a kouzlo stařičké haly Tatran fungovalo. Dvě porážky tam zapsala Opava, Pardubice a jednu Nymburk. V play off nebyli Morgan a spol. daleko k vyrovnání série s Děčínem na 2-2. Nakonec ale Válečníci ve čtvrtém utkání doslova vybojovali mečbol a doma sérii ukončili (4-1). Ostrava po nadstavbě skončila šestá, nakonec kvůli jízdě Opavy ukončila sezonu na i tak pěkném sedmém místě.

Z loňského úspěšného týmu zůstal na Tatranu vlastně pouze jen trenér Choleva s rozehrávačem Majerčákem. Cizince (Morgan, Radukič, Belikov, Mathon) se Ostravě udržet nepovedlo, kapitán Petr Bohačík navíc ukončil svou bohatou kariéru. Rozpadl se také úspěšný trenérský tandem: Asistent Saša Jankovič vyslyšel vábení slovenské Prievidze, jejíž mužstvo povede jako hlavní kouč. Novým asistentem trenéra Cholevy bude Nihat Gürbüz, jenž doposud vedl mládežnické výběry Nové Huti.

Američané i supertalent

Na Tatran se vrátil dobře známý pivot Dominik Heinzl, který loni neprožil zrovna působivou sezonu v Olomoucku, resp. Slunetě. Heinzl může v dobře známém prostředí restartovat svou kariéru. Dále Nová Huť získala na hostování z Opavy mládežnického reprezentanta Jana Mičku. Jednadvacetiletý power forward má při vyšší minutáži potenciál být jedním z nejlépe doskakujících hráčů Kooperativa NBL. Dalším mladým Čechem do party je brněnský pivot Igor Patrik Svoboda.

Na pozici dva, nesnadným úkolem – nahradit ostrostřelce Malika Morgana, přišel Elijah Weaver. Pětadvacetiletý Američan okusí poprvé evropský basketbal, dosud působil na kvalitních univerzitách v NCAA (USC Trojans a Dayton). Pozice prvního centra nezůstala na Tatranu příliš dlouho neobsazena. Z rakouského Welsu do Ostravy přestoupil Chase Jeter, jenž loni v tamní lize knihoval 9 bodů a 6.6 doskoků. A konečně – třetím Američanem, jehož v dresu Nové Huti letos uvidíme, je Elyjah Williams. Tento 201 centimetrů vysoká hráč dokáže zahrát na pozicích tři až pět a v minulé sezoně působil v černohorském Dečiči (18.5 bodů, 6.4 doskoků a 4.1 asistencí).

Samostatnou kapitolou je sedmnáctiletý rozehrávač Mikuláš Čank. O tomto hráči ostravské U17 a U19 ještě hodně uslyšíme. V 16 letech letech dokázal v kategorii U19 v minulé sezoně zapisovat 13 bodů na zápas, v kategorii U17 poté 19 bodů na utkání. Není divu, že si jej trenér Adam Choleva všiml a “vytáhl si” Čanka do prvního týmu Ostravy. Mladičký playmaker se mu v přípravě odvděčoval 9 body na utkání za průměrných 15 minut. Šanci Čank dostane i v NBL, resp. v 1. lize za Nový Jičín, takže jej doporučujeme sledovat.

Velký talent Mikuláš Čank
Foto: NH
Ostrava

Ofenziva nebude problém

Jak už to poslední roky bývalo v Ostravě zvykem, tým hraje podle ofenzivních not. Uvidíme, jak si nový tým “sedne”. V přípravě Nová Huť porazila Lučenec, Olomoucko, Prievidzu, Opole a St. Pölten, naproti tomu prohrála v Handlové a v Prievidze. Už v sobotu čeká Ostravany ostrý ligový start: Před kamerami ČT Sport přivítají v derby mistrovskou Opavu, která má Cholevovu týmu z loňska (1-3) co vracet. Dále čekají Ostravu zkraje sezony nebezpečné výjezdy do Děčína a Pardubic, jakož i náročný domácí souboj se Slunetou. Ve vyrovnaném středu tabulky tipujeme Novou Huť na osmé místo a tím i na účast v nadstavbě A1.

Sestava: Matej Majerčák, David Jakel, Mikuláš Čank, Matyáš Janů, Elijah Weaver, Michal Svoboda, Štěpán Svoboda, Kevin Týml, Matěj Snopek, Jan Mička, Elyjah Williams, Dominik Heinzl, Chase Jeter, Igor Patrik Svoboda

Tip na umístění po základní části: 8. místo