Novinky

Česko-slovenský pohár se vrací na scénu

Dlouhých osmnáct let nepoměřila česká a slovenská basketbalová elita své síly ve společné pohárové soutěži. Letos se to ale změní, neboť se v září o slovo přihlásí prestižní Česko-slovenský pohár. 

Posledním vítězem této trofeje je celek Lučence. Ten v roce 2003 vybojoval primát ve vítězném (ofenzivním) finále nad Mlékárnou Kunín po výsledku 96-84. Třetí pozici obsadil pražský USK, který zdolal Pezinok 96-90. Pezinok ani Mlékárna Kunín už sice v nejvyšších ligách svých zemí nefigurují, přesto se obnovený česko-slovenský pohár těší slušnému zájmu klubů z Kooperativa NBL i Niké SBL. Zůstat chladní nemohou ani fanoušci. Například česko – slovenské basketbalové bitvy (nejen) v Alpe Adria Cupu měly vždy velký náboj a slušnou diváckou kulisu.

Celkově se poháru letos zúčastní dvanáct klubů. Listina účastníků je rovným dílem rozdělena – tedy šest týmů z ČR a šest ze Slovenska. Z Kooperativa NBL uvidíme šestici BK ARMEX Děčín, BK JIP Pardubice, BK Olomoucko, USK Praha, v uplynulé sezoně bronzový BC Geosan Kolín a také stříbrný BK Opava. Z Niké SBL se do poháru přihlásilo téměř kompletní ligové osudí sezony 2020/21, jmenovitě: Spišskí Rytieri, Patrioti Levice, Iskra Svit, Inter Bratislava, BKM Lučenec, BC Prievidza.

Hrát se bude v září

Soutěž je naplánována na první dva zářijové víkendy, tedy 3.-5.9. a 10.-11.9. Formát poháru v sobě skrývá čtyři základní skupiny po třech týmech, jež si to rozdají každý s každým. O týden později je v plánu Final4 (čtyři vítězové základních skupin ve Final4 – 1) a další dvě čtyřčlenné skupiny (v jedné týmy ze druhých míst – Final4 – 2, ve druhé týmy ze třetích míst základních skupin – Final4 – 3) o umístění na 5.-12. příčce.

Final Four se hraje systémem dvou semifinále (jež určí los). Vítězové semifinále si zahrají finále a poražení o třetí místo. Podobné to bude i ve skupinách Final4 – 2 a Final – 3, kde si to týmy rozdají stejným způsobem o konečné umístění. Vítěz Final4 – 1 se stane majitelem nového Česko-slovenského poháru. 

Česko-slovenský pohár teď čeká na los, jenž proběhne 30.7. Nejpozději 16.7. budou známa dějiště jednotlivých základních skupin i všech Final4. V organizačním výboru soutěže zasednou generální manažer Děčína Lukáš Houser, sportovní ředitel Pardubic Radek Nečas, generální manažer Levic Ladislav Garaj a ředitel Niké SBL Peter Mičuda.

Organizační výbor Česko-slovenského poháru bude v nejbližších dnech pracovat na zabezpečení rozpočtu turnaje. Hledá se titulární partner a taktéž další partneři, kteří budou mít zájem o reklamní prostor v průběhu 24 zápasů Česko-slovenského poháru v obou zemích. 

Na závěr je naší milou povinností oznámit, že portál Svět basketu je oficiálním mediálním partnerem Česko-slovenského poháru 2021. Naši čtenáři a fanoušci na sociální sítích tak budou mít díky našim redaktorům informace, rozhovory a zajímavosti z první ruky ze všech dějišť základních skupin i Final4. Samozřejmostí budou i rozbory před turnajem a soutěž o zajímavé ceny. 

V přípravě se spolu často utkávají i týmy Olomoucka a Interu Bratislava

Radost z oživení poháru

Ladislav Garaj (GM Patrioti Levice a spoluorganizátor ČS poháru): “Mám velkou radost, že se v Čechách i na Slovensku podařilo prosadit myšlenku vzniku Česko-slovenského poháru. Týmy z obou zemí se v přípravném období střetávají mezi sebou v přátelských zápasech, a tak jsme přišli s myšlenkou dát těmto utkáním i trochu větší prestiž. Věříme, že se pohár setká s velkým zájmem fanoušků. Rádi bychom nastartovali novou tradici, která bude každý rok růst kvalitou a také zájmem klubů, médií a partnerů.”

Jakub Důra (sportovní manažer BK ARMEX Děčín): “Projekt Česko-slovenského poháru nám přijde jako zajímavý první vrchol sezóny. Jde o závěr přípravného období, které však takto získává skvělý náboj. Děčín se bude určitě ucházet o pořadatelství jedné ze skupin a rádi bychom uspořádali kvalitní turnaj, který jsme měli v mezinárodním měřítku v plánu organizovat. Takto zajímavý projekt do přípravy zapadá. Věřím, že bude atraktivní pro fanoušky, pro potenciální partnery a i pro města, kde budou turnaje probíhat.” 

Martin Černý (šéfredaktor Světa basketu): “Jsme v redakci nadšení, že jsme od organizátorů dostali důvěru stát se oficiálním mediálním partnerem Česko-slovenského poháru. Chtěl bych jim i touto cestou ještě jednou poděkovat. Zároveň je to pro nás také velký závazek: Zvládnout oba hrací víkendy a být ve všech čtyřech (resp. pak třech) hracích městech. Dále přinášet fanouškům zajímavé a atraktivní zpravodajství, rozhovory, videa, případně nově Instastories. Věříme, že vás – naše čtenáře a fanoušky na sociálních sítích, a samozřejmě i organizátory a aktéry turnaje nezklameme.”