Novinky

Jindřichův Hradec a Olomouc uspěly v hitech 1. ligy

Jindřichův Hradec dosáhl trojkovým finišem na výhru v derby v Písku. Na východě si Olomouc poradila díky skvělému Sehnalovi se Zlínem a zůstává jediným mužstvem, kterému se Valachy povedlo porazit. Famózního triple-doublu dosáhl ostravský Jan Stehlík, když se proti béčku Pardubic zaskvěl 23 body, 10 doskoky a 10 asistencemi. Navzdory užitečnosti 49 svého lídra Cveka podlehl nováček z Opavy Novému Jičínu. A na západě pokračuje probuzení Liberce, jenž zvítězil podruhé za sebou. I takové bylo 16. kolo 1. ligy mužů.

Liberečtí Kondoři uspěli o 25 bodů v Plzni a mají čtvrtou výhru v sezoně. Na osmém místě tabulky západu tak vystřídali právě Lokomotivu. Západočechům se naopak vůbec nedaří – naposledy zvítězili 8. listopadu nad Polabím. Pod osm porážek v řadě se podepisuje také absence Martina Davida. Liberec vedl 24 body a 13 doskoky “pomocník” z Děčína David Žikla. Velmi defenzivní pražské derby vyhrálo na palubovce Sokola Pražského béčko USK. Po třiceti minutách svítilo na tabuli nevídané skóre 39:46 a hlavně zásluhou výtečného Vyroubala (25 bodů) mladé sovy vedení udržely až do konce (65:71).

Úlohu favorita doma beze zbytku splnily Litoměřice, jimž poslední Košíře situaci hodně usnadnily 21 ztrátami a bídnou střelbou. Trenér Šotnar měl po výhře 88:57 v týmu pět dvouciferných střelců. Stanislav Votroubek s Jakubem Tůmou jsou ve formě a to pro soupeře Polabí není nikdy dobré znamení: Tentokrát to na Výtoni odnesl Vyšehrad (78:99). Tůma zaznamenal 21 bodů, 6 asistencí, 7 zisků a 10 získaných faulů, což mu vyneslo užitečnost 37. Veterán Votroubek přispěl pro změnu 16 body a čtyřmi trojkami.

Tabulka skupiny západ
Zdroj: ČBF

Jindřichův Hradec ovládl derby

Skvělou zápletku a vysoké skóre viděli diváci v Písku, kde se hrálo o první místo skupiny západ. Jindřichův Hradec sice větší část utkání prohrával, ale zkušenost profesionálů se projevila v závěrečné periodě, do níž Písek vstupoval za vedení 71:65. Během pěti minut však Lions potopili čtyři trojky (více, než Písek za celý zápas) a najednou hosté vedli 78:85!

Domácí pod vedením Petra Šlechty sice zbraně nesložili, ale stačilo to pouze na snížení na 89:90, resp. 91:94. Možnost vyrovnat a vynutit svému týmu prodloužení měl poslední střelou právě Šlechta (29 bodů celkem), jenže netrefil a tím podtrhl střelecké trápení Písku z dálky (3/19). Jindřichův Hradec naproti tomu zaznamenal trojek 9 a s převahou na útočném doskoku (11-19), to byly hlavní atributy výhry celku kouče Beťka.

Hosty táhlo jako obvykle zahraniční duo Arrington (26b+7d) – McLaughlin (17b+13d), velmi dobré utkání zahrál i veterán Stanislav Zuzák (15b+6d). Za domácí se vedle Šlechty dařilo i Martinu Svobodovi s 23 body a 9 doskoky. Sršni si po těsné prohře spravili chuť v neděli, kdy v dohrávce 12. kola vcelku přesvědčivě zdolali USK Praha B 84:66. Jak Písek, tak i Jindřichův Hradec mají v tabulce aktuálně identickou bilanci 13-3.

Hanáci znovu složili Zlín

V minulém příspěvku o první lize jsme psali, že se Basketbalu Olomouc příliš nedaří. A jak to tak bývá, hráči se zdravě nahecovali a naše slova v hitu skupiny východ popřeli. Hanáci výborně bránili a šestibodové vedení z první půle rozmnožili ve třetí čtvrtině. Tu díky ofenzivní potenci Filipa Tůmy a vynikající obraně opanovali 22:9 a hosté v závěrečném dějství pak už jen korigovali na konečných 87:72.

Skvělý part v domácím dresu zahrál Marek Sehnal s 26 body a 10 doskoky a pozadu nezůstal ani jeho parťák z BK Olomoucko Jiří Dedek (19b+7d+8a). Valaši, ač měli k dispozici všechny opory (včetně pomocníků Nábělka a Kereselidzeho), vyhořeli na útočném doskoku (5-16) a minuli trestuhodných 16 šestek z 33. Přesto stále jasným způsobem vedou tabulku skupiny východ o čtyři triumfy před Olomoucí.

Po utkání Basketbal Olomouc - SKB Zlín
Po utkání Basketbal Olomouc – SKB Zlín

Kontrolovanou výhru č. 9 v sezoně má béčko Opavy, jež sice vyprovodilo SA Komfort Brno “jen” 94:85, ale během zápasu vedlo i o více než 20 bodů. V utkání se příliš nebránilo a hosté musí kroutit hlavami nad tím, jak mohli prohrát duel, v němž doskočili o 21 balonů více, než Opava (celkem 58). Jeden z lídrů Opavy, rozehrávač Lukáš Bukovjan, proměnil v utkání všech pět trestných hodů, což znamená, že jeho série bez minuté šestky čítá už 20 TH!

Stehlík vyřídil Pardubice

Skvělý triple-double si připsal zkušený křídelník Snakes Ostrava Jan Stehlík. 23 bodů, 10 doskoků a stejný počet asistencí zvládl čtyřiatřicetiletý borec za pouhých 28 minut. Pardubické béčko tentokrát nekladlo velký odpor a pod triumf Snakes 103:75 se podepsalo jak 14 trojek, tak i 61% úspěšnost střelby za dva body.

Ani další nadpozemský počin Viktora Cveka nestačil nováčkovi Basket Opava 2010 k úspěchu v Novém Jičíně. Souboj předposledního s posledním přinesl nervózní basket – vždyť se hrálo o hodně! V budoucnu totiž skóre může rozhodovat o tom, kdo půjde do baráže, či druhé ligy. V tomto utkání nakonec drama rozhodla až přesná ruka domácího guarda Zdeňka Jakubu, jenž nastřílel 7 bodů v posledních 3,5 minutách a Nový Jičín zvítězil 79:73. Tedy shodně o šest bodů, o něž na podzim v Opavě prohrál. Viktor Cvek se stal smutným hrdinou: Zaznamenal totiž 35 bodů a 18 doskoků a s užitečností 49 stoupla jeho celková průměrná efektivita na čele žebříčku soutěže na 32,8!

V posledním duelu tohoto kola vystřílel František Váňa 31 body výhru Orlů Prostějov na Vysočině 82:88. Hanáci si mohli dovolit i luxus v podobě doskoků 20-39, protože na ztráty to pro změnu bylo 19-4 pro Vysočinu. Případnou vyrovnanou koncovku odvrátil právě Váňa s Gogou (v zápase 15-bodovým) a Orli jsou díky lepšímu skóre v tabulce třetí.