Novinky

Liberec potřetí v řadě, Vyroubal s Nehodou zářili

Kondoři Liberec jsou v 1. lize ve formě a tentokrát si vyšlápli i na Litoměřice. Ostatní favorité však v předposledním kole základní části nezaváhali: Písek i Jindřichův Hradec svorně nadělili outsiderům stovku, v pohodě na východě vyhrála i Olomouc. To Zlín zachránilo až 34 bodů Davida Nehody, stejně tak, jako béčko USK Praha může děkovat Marku Vyroubalovi a jeho 35 bodům.

Oba jihočeští lídři skupiny západ, Písek i Jindřichův Hradec, potěšili své fandy vysokými výhrami. Sršni doma “rozcupovali” o 45 bodů Sokol Pražský (113:68), přičemž 37 body se blýskl ostrostřelec Petr Šlechta. Jindřichův Hradec pro změnu zničil Vyšehrad (bez Bělohradského, Tyrny a Chána) dokonce 104:51. 22 bodů a výbornou úspěšnost 8/10 z pole zvládl veterán Stanislav Zuzák – to vše za pouhých 22 minut hry. Písek i Lions mají na čele tabulky shodnou bilanci 14-3.

O jediný triumf méně má na třetí příčce Polabí. Středočeši posíleni o hráče z NBL nedali šanci Plzni (83:61), která zaknihovala naopak desátou prohru za sebou. Západočeši v Nymburku znovu špatně stříleli a nebyla jim nic platná ani převaha na útočném doskoku 6-16. Jedenáctý triumf v sezoně a posun na čtvrté místo hlásí USK Praha B. Vyrovnané pražské derby na palubovce Košířů rozhodl 17 body v poslední čtvrtině soví guard Marek Vyroubal. Celkově hostující playmaker nastřílel 37 bodů a přidal 7 doskoků, z pole trefil 11 z 16 střel a proměnil všech 10 trestných hodů.

Liberec skolil Litoměřice

Kondoři Liberec pokračují ve vzrůstající formě. Se dvěma cizinci Pagentinem a Taylorem se hra týmu Jána Slowiaka zlepšila a Severočeši mohou litovat hrozivých prvních kol. Kdyby měli o dvě vítězství více (než stávajících 5), mohli v posledním kole ještě zabojovat o vyhnutí se play out. V každém případě triumf 87:73 nad favoritem z Litoměřic se počítá.

Základem výhry Kondorů byla vynikající obrana, která povolila hostům pouze 45 bodů po třech čtvrtinách. Při bodové potenci Žikly (24b), Taylora (24b) a Pagentina (18b) vedl Liberec v té době už o 18 bodů a k radosti všech domácích už vedení udržel. Litoměřice klesly na páté místo za USK a zahrají si skupinu o 7. – 12. místo.

Tabulka skupiny západ
Zdroj: ČBF

Nehoda umlčel Opavu

Pokud jsme výše chválili Sovu Vyroubala, nebylo by namístě nevyzdvihnout výkon zlínského Davida Nehody. Šikovný křídelník zasypal koš Opavy B 34 body, z nichž 16 proměnil v závěrečném dějství, což pro Valachy znamenalo uhájení domácího kolbiště. Osmadvacetiletý hráč proměnil 12 z 18 střel ze hry včetně poslední trojky na 77:71, jež pro Zlín znamenala patnáctou výhru v této sezoně.

Bez potíží kraloval Basketbal Olomouc u nováčka v Opavě. Pod výhru 56:92 se podepsal osmi trojkami Radek Jurka. Kontrolovanou výhru 95:86 doma uhrál Nový Jičín, jenž nad Snakes Ostrava vedl od počátku a chvílemi dokonce o 20 bodů. Kuriozitou utkání bylo všech 15 proměněných trestných hodů novojičínského rozehrávače Szarowského. Divoký duel v Brně vyhrála Vysočina (94:101), kterou sytily mraky šestek (29/42) a boj o skupinu o 7.-12. místo bude tedy dramatický až do posledního kola.

Až prodloužení muselo rozhodnout o výhře Orlů Prostějov nad mladíky z Pardubic. Hanáci na konci normální hrací doby mocně finišovali, protože 100 sekund před koncem ještě vedli Východočeši o devět bodů. Prapor Prostějova zvedli až Adam Klepač s Lukášem Sychrou, kteří dovedli svůj tým do prodloužení. V něm domácí navázali na trojkopalbu ze čtvrté periody a ovládli duel 111:103. Celkem Orli nasázeli 15 trojek.