Víkend s legionáři: Balvín s double-doublem, Böhmovo střelecké maximum

V uplynulém kole národních lig se toho z pohledu Čechů a Slováků v zahraničí odehrálo opravdu hodně. Vše podstatné z pohledu našich česko – slovenských reprezentantů shrnuje tento článek.

Náročný týden barcelonských Lvů

Tomáš Satoranský s Janem Veselým mají za sebou euroligové dvojkolo, což znamenalo tři utkání během pěti dní. A Kataláncům se nedařilo: Ve středu prohráli v Itálii na palubovce Virtusu Boloňa 75-80, přičemž Satoranský zapsal 9 bodů, 5 doskoků a 5 asistencí za 27,5 minuty a Veselý 13 bodů, 6 doskoků a asistenci za 24 minut.

V pátečním duelu v Palau Blaugrana proti Fenerbahce to už bylo výsledkově lepší (89-81) a Češi znovu patřili mezi opory týmu trenéra Grimaua: Tomáš Satoranský zvládl 12 bodů (5/9 z pole), 4 doskoky a 6 asistencí za 27 minut. Jan Veselý pak pomohl 12 body (4/9 z pole), 6 doskoky a asistencí za 19 minut. Instastories přímo z haly jste mohli sledovat na našem Instagramu.

Program Barcy minulého týdne vyvrcholil v neděli v Zaragoze. A Nymburk nemusí nutně smutnit, že ve FIBA Eupe Cupu v Zaragoze prohrál, protože to samé se “podařilo” i Barceloně. Po vyrovnávací trojce Jabariho Parkera sedm sekund před koncem normální hrací doby to vypadalo na prodloužení. To ale po oddechovém čase Zaragozy odmítl domácí štírek Bell-Haynes, který drzým nájezdem a zakončením o desku 0.4 sekundy před koncem rozhodl (101-99). Tomáš Satoranský v neděli nenastoupil, zatímco Jan Veselý byl za 15 minut opět velmi efektivní s 11 body a 4 doskoky (4/7 z pole).

Do sestavy Badalony se vrátil Vladimír Brodziansky a 6 body a 2 doskoky za 16,5 minuty pomohl svému celku k výhře nad Obradoirem 78-69. Z náročného euroligového týdne si nic nedělala Valencie, která zvítězila v Murcii Davida Jelínka 85-77 po prodloužení. Český křídelník zapsali dietní dva body a doskok za 13 minut.

Střelecké maximum Böhma

Ve druhé španělské lize ukázal přesnou ruku David Böhm, jehož 15 bodů, 2 doskoky a 2 asistence za 14,5 minuty jsou ukázkou skvělé efektivity. Reprezentační power forward trefil pět ze sedmi trojek a s 15 body byl druhým nejlepším střelcem Tizony. Böhmových 15 bodů je jeho nejlepším střeleckým počinem v LEB Oro. Tizona, jejíž lavičce vládne kouč české reprezentace Diego Ocampo rozdrtil Fuenlabradu 119-77 a k této kanonádě si pomohl 17 úspěšnými trojkami z 34 pokusů! Tizona je v tabulce šestá s bilancí 8-4.

Dařilo se i Richardu Bálintovi v dresu Alicante, jenž dostal od trenéra důvěru na 19 minut, a s 10 body (a 2 asistencemi) byl jedním z pěti dvouciferných střelců svého týmu. Alicante navzdory 95 vstřeleným bodům vítěznou radost nezažilo. V soupeřově dresu totiž explodoval ex-levický ostrostřelec – Slovinec Miha Lapornik, který s 26 body řídil těsný triumf lídra LEB Oro 98-95. Alicante se nyní nachází v tabulce hned za Tizonou s bilancí 7-5.

Důležitou výhru (teprve třetí v sezoně) oslavil Betis Sevilla Ondřeje Hanzlíka. Klub, jenž ještě loni hrával ACB ligu, se v LEB Oro trápí. Reprezentační rozehrávač pomohl k triumfu 100-88 v Castellu 6 body, asistencí a doskokem za 21,5 minuty. Betis i tak tone v sestupových vodách na 15. místě s bilancí 3-9.

Auda dvakrát podpořil vítězství

Pivot Patrik Auda měl v uplynulém víkendu ve druhé japonské lize na programu dvě venkovní vystoupení proti Ehime Orange Viking a jeho Aomori obě vyhrálo. V sobotu proti Auda zářil s 22 body (8/11 z pole), 2 doskoky a 2 asistencemi za 21 minut a jeho tým zvítězil 94-91. V neděli pak Auda pobyl na place o mnoho déle a s double-doublem režíroval triumf svého týmu 100-94 po prodloužení. Rodák z Ivančic zapsal 20 bodů, 14 doskoků a 3 asistence za 36 minut a ze hry trefil 8 ze 12 pokusů.

Patrik Auda je v Japonsku ve formě

Tomáš Pavelka v dresu Šauliai se sice v dohrávce litevské ligy příliš nepotkal s míčem, ale i tak mohl odcházet ze zápasu v Gargždai spokojen. Šauliai ze souboje z podpalubí tabulky totiž vyšlo vítězně 92-89. Slovensky pivot zaknihoval za 26 minut 6 bodů, 6 doskoků, asistenci a blok a proměnil tři ze čtyř pokusů z pole. Jeho tým ale se dvěma výhrami zůstává stále na posledním místě.

Gavel v semifinále

Bundesliga měla o víkendu pauzu, osm klubů však zápolilo ve čtvrtfinále německého poháru. A dál v něm jdou všichni tři favorité. Bayern zvládl šlágr v Bonnu zejména na obranné polovině a slavil postup po výsledku 86-78. Alba potvrdila roli favorita na půdě Mitteldeutscheru 85-70, když rozhodla již po první periodě (29-9). A konečně Ulm Antona Gavela uspěl v Chemnitz 87-78. Slovenský kouč úřadujícího mistra Bundesligy mohl velebit zejména trojkovou střelbu (13/27). Jeho tým si náskok vytvořil ve třetí desetiminutovce (30-21) a pak jej už zkušeně hlídal.

Dvojciferný počet bodů tentokrát nenastřílel Lukáš Palyza, jehož Caledonia zdolala Manchester 86-80. Palyza nastřádal 9 bodů, doskok a asistenci za 27,5 minuty – při střelbě z pole 3/11. Caledonia zvítězila počtvrté v řadě a stíhá London Lions na čele tabulky britské ligy. Palyzův spoluhráč Ian DuBose, jenž si před dvěma lety zahrál NBL v Jindřichově Hradci a v Kolíně, nebyl daleko od triple-doublu za 12 bodů, 7 doskoků a 11 asistencí.

Ve druhé Bundeslize se nedařilo Giessenu Šimona Krajčoviče, když prohrál v Bayreuthu 70-87. Reprezentační guard Slovenska zaznamenal 7 bodů a asistenci za necelých 18 minut. Jeho tým je v tabulce sedmý s bilancí 7-4.

Tomáš Kyzlink v dresu Brindisi tentokrát nenastoupil, jeho tým ale oslavil teprve druhou výhru (86-81 nad Varese) v italské lize v sezoně. To Vojtěch Hruban a jeho Cholet se ve francouzské lize trápí. O víkendu prohrál s Bourg 78-88 a český reprezentační kapitán nastřádal 7 bodů a 2 doskoky při střelbě z pole 2/5. Cholet prohrál v součtu s Ligou mistrů osm z deseti posledních duelů, leč právě ve středu v LM slavil. I bez Hrubana přehrál Darussafaku 97-86 a je velice blízko postupu do další fáze.

Ihring i Balvín ve formě

Mario Ihring prodloužil sérii zápasů, v nichž nastřílel v maďarské lize alespoň 15 bodů na čtyři. Pětadvacetiletý rozehrávač měl se 17 body (6/11 z pole), 7 doskoky a 6 asistencemi lví podíl na vítězství své Pakše nad Szedeakem 87-78. Pakš zvítězil potřetí z posledních pěti utkání (a posunul se na dvanáctou pozici) a Ihring na palubovce pobyl 33 minut a po Nicholsonovi byl druhým nejlepším střelcem svého celku.

Mario Ihring táhne Pakš z podpalubí tabulky

Hodně hořkou pilulku musel spolknout trenér Zalakeramie Lubomír Růžička, jehož tým podlehl o 28 bodů účastníkovi Ligy mistrů Szombathely. Vysokou venkovní porážku 72-100 nezmírnilo ani 21 bodů Tonyho Hickse.

V naprosté dominanci v Lotyšsko-estonské lize pokračuje Prometej Ronena Ginzburga a Ondřeje Balvína. Český obr pomohl k triumfu 106-60 nad Latvijas Universitate double-doublem za 11 bodů a 10 doskoků, k nimž za pouhých 18 minut přidal i 2 asistence. Balvín proměnil pět z šesti pokusů z pole a jeho mužstvo zvítězilo podesáté v sezoně.

Valmiera Slováka Maroše Zelizňáka nerozšířila skromnou bilanci tří výher, když podlehla ve Viimsi 82-96. Slovenský dlouhán si zahrál pouze na 6,5 minuty, za než stihl 4 body, doskok a asistenci.